چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۵:۴۸ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس کشاورزی

 قیمت عمده گوشت قرمز ۲/۳ برابر قیمت دام زنده است
بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول

 قیمت عمده گوشت قرمز ۲/۳ برابر قیمت دام زنده است

طی روزهای اخیر قیمت کشتار عرضه عمده بین ۲ تا ۲/۳ برابر دام زنده است که این میزان در نهایت به نرخ ۲٫۵ برابری به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.

کالاهای اساسی در دولت دوازدهم چقدر گران شدند؟/ گرانی ۲۳۵ درصدی رب گوجه و ۱۷۸ درصدی گوشت گوسفندی 

کالاهای اساسی در دولت دوازدهم چقدر گران شدند؟/ گرانی ۲۳۵ درصدی رب گوجه و ۱۷۸ درصدی گوشت گوسفندی 

مقایسه داده‌های آماری تغییرات متوسط قیمت ۲۳ قلم از کالاهای خوراکی خانوار طی مرداد ۹۶ و نیمه اول تیرماه ۱۳۹۸ نشان می‌دهد طی این مدت از ۲۳ قلم بررسی‌شده، سه قلم رشد بیش از ۲۰۰ درصدی داشته‌اند.


قیمت میوه علی‌رغم قول مسؤولان پایین نیامد+جدول

قیمت میوه علی رغم قول مسؤولان همچنان از دوران اوج خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و کاهش واردات دلیل اصلی افزایش ۸۵ درصدی قیمت برنج خارجی نسبت به پارسال

در حالی قیمت برنج وارداتی نسبت به پارسال تا ۸۵ درصد و در دو ماه اخیر بیش از ۱۸ درصد رشد داشته که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از این کالا و کاهش واردات آن در مدت اخیر نمی تواند در این تغییر بی تاثیر باشد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران:
کنجاله در بازار سیاه ۳۰۰ درصد و ذرت ۱۰۰ درصد گران‌تر فروخته می شود/ مرغداران بابت فروش هر کیلو تخم مرغ ۶ هزار تومان ضرر می‌کنند

ناصر نبی پور با بیان اینکه هم اکنون قیمت هر کیلو کنجاله سویا، ۷ هزار و ۴۰۰ تومان و ذرت ۲ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار سیاه عرضه می‌شود، گفت: عرضه با نرخ‌های فعلی بیانگر زیان ۶ هزار تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ است.

رئیس هیات‌مدیره شرکت تعاونی توسعه صنعت طیور کشور:
مرغ ۲۰ هزار تومانی نتیجه مداخلات غیر کارشناسی ستاد تنظیم بازار است

برومند چهار آیین بیان کرد: اگر امروز شاهد این هستیم که مرغ به قیمت ۲۰ هزار تومان رسیده است، نتیجه همان مداخلات غیرکارشناسی کارگروه تنظیم بازار است.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور خبرداد؛
 کاهش ۳۱ درصدی واردات نهاده‌های دامی در ۴ ماهه اول سال

عباس حاجی زاده بیان کرد: آمار واردات نهاده‌های دامی از ابتدای سال ۱۳۹۹ حدود ۳۱ درصد کاهش داشته است و در صورت تداوم این وضعیت در ماه های آینده با کمبود های بیشتری مواجه خواهیم بود.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لبنی:
بخشی از یارانه‌ای که دولت به واردات نهاده‌های دامی تخصیص می‌دهد گم می شود

بخش عمده ای از یارانه‌ای که دولت برای نهاده‌های دامی که صرفا برای گاوهای شیری است، تخصیص داده به جیب دامدارها و مصرف نهاده ها نمی رسد و در این فاصله گم می شود.

 صادرات محصولات کشاورزی در فصل بهار علی رغم شیوع کرونا فقط ۳.۹ درصد کاهش یافت

براساس آمارهای منتشر شده، بیشترین ارزش صادرات در بهار سال ۹۷ رقم خورده و بیشترین ارزش واردات نیز مربوط به بهار ۹۳ است.

عراق در تامین گندم خودکفا شد

عراق که سابق بر این دومین خریدار بزرگ گندم در خاورمیانه بود، انتظار دارد برای سومین فصل متوالی در تامین این کالای اساسی خودکفا شود.

ادامه رشد تولید در شرکت خوراک دام پارس در سال جهش تولید

افزایش سود در گزارش شش ماهه و ادامه روند سوددهی نشان می دهد که شرکت خوراک دام پارس سال مالی اخیر را می تواند با وضعیت مناسبی به پایان برساند. 

معاون فنی و امور گمرکی ایران مطرح کرد؛
رشد ۳۰ درصدی صادرات محصولات کشاورزی در ۴ ماه اول امسال

مهرداد جمال ارونقی بیان کرد: میزان صادرات اقلام و محصولات کشاورزی در چهار ماهه نخست سال جاری بیش از ۲ میلیون و ۷۰۶ هزار تن بود که رشدی بیش از ۳۰.۴ درصد رشد داشته است.

رئیس شورای تأمین دام کشور:
۳۰۰ هزار راس دام سنگین روی دست دامداران مانده است

منصور پویان بیان کرد: در حال حاضر ۳۰۰ هزار راس دام سنگین و از نظر کشتارگاه‌ها حجیم در کشور وجود دارد که باید فکری به حالشان کرد.

«نود اقتصادی» بررسی کرد؛
راز از بین رفتن خودکفایی و واردات ۲ میلیون تنی گندم

خرید تضمینی گندم طی سال گذشته با کاهش ۱/۷ میلیون تنی نسبت به سال ۱۳۹۷، حدود ۷/۷ میلیون تن بوده که به نظر می‌رسد همین عامل، دلیل اصلی واردات گندم در ماه‌های اسفند ۹۸ تا خرداد سال جاری بوده است.

مرغ ۱۶۵۰۰ تومان شد

قیمت هر کیلوگرم مرغ که تا ۲۰ هزار تومان بالا رفته بود، کاهش یافته و حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد هرچند که نرخ این محصول کماکان هزار تومان بالاتر از نرخ فروش مصوب در تهران است.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام:
دامدار خوراک دام را از بازار سیاه تهیه می‌کند!

مجید موافق قدیری بیان کرد:‌ وراک دام و طیور در بازار سیاه تهیه می‌شود و مهمترین دلیل آن تأمین نشدن ارز از جانب بانک مرکزی از پاییز پارسال است.

افشاگری علی خضریان، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از ردپای یک چهره پرنفوذ سیاسی در ماجرای واردات گندم
حجاریان واردکننده‌ی گندم است

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به سوالش از وزیر جهاد کشاورزی پیرامون حذف بودجه خودکفایی گندم از یک شخصیت پرنفوذ سیاسی عنوان کرد: این شخص که با استفاده از فضای تضعیف شده تولید داخلی اقدام به واردات محموله‌های گندم از خارج از کشور کرده کسی نیست جز سعید حجاریان!

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی:
گرانی دلار قاچاق دام زنده به عراق را افزایش داد 

علی اصغر ملکی از افزایش قاچاق دام زنده به بازار عراق خبرداد و گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوسفند زنده در بازار تهران ۴۵ هزار تومان است که اگر وارد بازار عراق شود به ۹۰ هزار تومان می رسد.

عرضه مستقیم محصولات کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی از عرضه مستقیم محصولات کشاورزی به صورت آزمایشی خبر داد.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+جدول
۲۸ درصد از کل واردات بخش کشاورزی مربوط به گندم است/ واردات این محصول به حدود ۲ میلیون تن رسید

طی سه ماهه بهار امسال در مجموع ۶ میلیون و ۹۰۳ هزار تن محصولات کشاورزی و غذا وارد کشور شده که حدود یک میلیون و ۹۴۴هزار تن از آن یا معادل ۲۸ درصد از کل واردات این بخش، گندم بوده است.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مطرح کرد؛
واردات گندم توسط یکی از چهره‌های پرنفوذ سیاسی کشور با ارز مرجع

علی خضریان بیان کرد:‌ شرکت ثبت شده یک چهره سیاسی که تنها چند ماه پس آغاز به کار دولت جناب حسن روحانی در سال ۹۲ ثبت شده، اقدام به واردات کالاهای اساسی با ارز مرجع کرده است

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول
فقط در بهار امسال ۱۳۹ هزار تن موز وارد کشور شد

براساس آمارهای گمرک ایران طی بهار امسال ۱۳۸ هزار و ۳۷۷ تن موز وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۷ رشد ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد.

رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی ایران:
واردات چای ۴۰ درصد کاهش یافت

احمدرضا بخشی بیان کرد: میزان ترخیص چای در سال جاری در مقایسه با سال قبل ۴۰ درصد کاهش یافته است و از یک ماه گذشته نیز دیگر ارز جدیدی برای واردات تخصیص داده نشده است.

طرح سوال از وزیر جهاد کشاورزی در مورد واردات گندم

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از طرح سوال خود از وزیر جهاد کشاورزی در مورد واردات گندم خبر داد.

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند
 با وجود کرونا، صادرات بخش کشاورزی از لحاظ وزنی ۱۶ درصد رشد کرد

علی‌رغم مخاطرات کرونا بر تجارت، صادرات بخش کشاورزی به واسطه مصارف ضروری چندان از کرونا تاثیر نپذیرفته است؛ به طوریکه مطابق آمارهای گمرک ایران در ۳ماهه بهار امسال صادرات این بخش نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۶ درصد رشد داشته است.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:
میزان ذخیره محصولات استراتژیک به شش ماه افزایش یافت

محمدجواد عسکری بیان کرد: بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی باید محصولات استراتژیک به میزان مصرف شش ماه در سال ذخیره شود این میزان در گذشته سه ماه بود.

مرغداران سهمیه نهاده‌های دامی خود را در بازار آزاد به قیمت بالا می‌فروشند

زمانی که مرغدار با تأخیر سهمیه نهاده خود را از وزارت جهاد کشاورزی می‌گیرد مجبور است برای حفظ مرغ‌های خود سراغ بازار آزاد برود و آنها را با قیمت‌هایی که دلالان می‌گذارند خریداری کنند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران:
 صادرات تخم مرغ نقشی در افزایش قیمت ندارد/ امسال رکورد صادرات تخم مرغ شکست 

ناصر نبی پور بیان کرد: صادرات تخم مرغ در سه ماه نخست سال به بالاترین حد در ۱۰ سال گذشته رسیده است، در حالی که تخم مرغ در این مدت کمتر از نرخ مصوب عرضه می‌شد.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول
 قیمت عمده گوشت قرمز ۲/۳ برابر قیمت دام زنده است

طی روزهای اخیر قیمت کشتار عرضه عمده بین ۲ تا ۲/۳ برابر دام زنده است که این میزان در نهایت به نرخ ۲٫۵ برابری به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.

پژوهشگر حوزه امنیت غذایی:
مشکل کشور مدیرانی هستند که اعتقادی به خودکفایی ندارند/ یک نگاه واردات محور در مسئولان ما حاکم است

شایان نادری با بیان اینکه مشکل کشور ما مدیرانی هستند که اعتقادی به خودکفایی ندارند، گفت: یک نگاه کاملا واردات محور در مسئولان ما حاکم است که هیچ اعتقادی به تولید داخل ندارند.

رئیس انجمن صنایع دام، طیور و آبزیان:
 دلار ۴۲۰۰ تومانی کلاه گشادی بود که دولت سر مردم و تولید کنندگان گذاشت/ با وجود دلار دولتی همیشه یک بازار سیاه در نهاده‌های دامی داریم

مجید موافق قدیری با بیان اینکه ارز ترجیحی کلاه گشادی بود که دولت سر خود، تولیدکنندگان و مردم گذاشت، گفت: همیشه ما یک بازار سیاه و غیر رسمی متفاوت از بازار رسمی نهاده‌های دامی داشته‌ایم

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:
افزایش قیمت مرغ به معدوم‌سازی جوجه‌های یک‌روزه ارتباط دارد

محمدجواد عسکری بیان کرد: معدوم سازی جوجه‌های یک روزه روی قیمت گوشت مرغ اثر گذاشته است

کالاهای اساسی در دولت دوازدهم چقدر گران شدند؟/ گرانی ۲۳۵ درصدی رب گوجه و ۱۷۸ درصدی گوشت گوسفندی 

مقایسه داده‌های آماری تغییرات متوسط قیمت ۲۳ قلم از کالاهای خوراکی خانوار طی مرداد ۹۶ و نیمه اول تیرماه ۱۳۹۸ نشان می‌دهد طی این مدت از ۲۳ قلم بررسی‌شده، سه قلم رشد بیش از ۲۰۰ درصدی داشته‌اند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
بازار نهاده‌های دامی در انحصار یک نفر است

محمدتقی نقدعلی بیان کرد: مطابق بررسی‌ها انحصار نهاده‌های دامی، کمر دامپروری و به‌ویژه محصولات گوشتی را شکسته است چراکه تمامی نهاده‌های دامی در انحصار یک نفر است.

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد + جدول
واردات و تولید حبوبات در سال ۹۸ حدود ۱۶۰ هزار تن بیش از نیاز کشور بود/ ۲۶۰۰ میلیارد تومان ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان داده شد و قیمت حبوبات ۱۰۰ درصد رشد کرد!

موجودی حبوبات طی سال گذشته درحالی حداقل ۱۶۰ هزار تن مازاد بر نیاز کشور بوده که در ماه‌های اسفند ۹۸، فروردین و اردیبهشت امسال، کشور با کمبود حبوبات مواجه شد و قیمت‌‌ انواع حبوبات بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

رییس اتحادیه مرکزی میوه و تره‌بار:
قیمت میوه‌های تابستانی کاهشی شد

رییس اتحادیه مرکزی میوه و تره‌بار تهران گفت: طبق نرخ‌نامه جدید قیمت هر کیلوگرم انواع میوه‌های تابستانی در هفته جاری نسبت به هفته‌های گذشته کاهشی شد.

 تاثیر کاهش عرضه سویا بر گرانی مرغ/ افزایش ۵۰۰۰ تومانی قیمت هر کیلو سویا

با رشد قیمت ذرت و سویا، محصولاتی همچون مرغ روند صعودی به خود گرفت و به نظر می‌رسد باید نظارت‌ها از سمت خرده‌فروشی به سمت قیمت‌گذاری محصولات وارداتی چرخش کند.

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+نمودار
 سقوط یک پله‌ای ایران در تولید گندم طی سال ۲۰۱۹ 

براساس آمارهای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد طی سال ۲۰۱۹، ایران با تولید ۱۳/۷ میلیون تن گندم نسبت به رتبه سیزدهمی سال ۲۰۱۸ یک رتبه تنزل پیدا کرده است.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:
افزایش قیمت گوشت مرغ کاذب نیست / سالن ۶۰ درصد از مرغدارای‌ها خالی است

جلال محمودزاده بیان کرد: کاهش تولید و عدم جوجه ریزی در مرغدارای‌ها عرضه و تقاضای موجود در بازار گوشت مرغ را برهم زده و شاهد افزایش قیمت این محصول هستیم.

یادداشت مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران
پاسخ به ابهامات در مورد انحصار در صنایع لبنی

در صنعت لبنیات بیش از ۴۰۰ برند و کارخانه فعال حضور دارند که بیش از ۲۰۰ کارخانه آن در ابعاد محلی، بیش از  ۱۷۰ کارخانه در ابعاد منطقه‎ای- استانی و حدود ۳۰ کارخانه در ابعاد ملی فعالیت دارند که در این میان تعدادی از کارخانه‎ها توفیق حضور و رقابت در بازارهای بین المللی را نیز یافته‎اند.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی:
گرانی مرغ ربطی به معدوم سازی‌ جوجه‌ها در فروردین ندارد/ شیوع کرونا مصرف مرغ را ۳۵ درصد کاهش داد

محمد یوسفی با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا در اواخر سال گذشته مصرف گوشت‌سفید به میزان زیادی کاهش یافت، گفت: گرانی مرغ ربطی به معدوم سازی‌ جوجه‌ها در فروردین ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
 احتمال افزایش قیمت گوشت قرمز در ماه‌های آینده/ برای رسیدن قیمت مرغ به ۱۵ هزار تومان باید از مرغداران حمایت کنیم

محمد رشیدی بیان کرد: این احتمال وجود دارد که طی ماه‌های آینده شاهد افزایش قیمت گوشت قرمز نیز باشیم بنابراین باید از اکنون دامداران مورد حمایت قرار بگیرند.

فیلم/رئیس سازمان توسعه تجارت در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد؛(۷)
استفاده ۵۰۰ میلیون دلاری از پتانسیل ۵ میلیارد دلاری بازار عمان!


فیلم/رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
۳ ایراد مهم طرح "وام دیعه مسکن"/ وام ودیعه مسکن مشکل مستاجران را حل نمی‌کند
بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+نمودار
در ۴ ماهه امسال بدون در نظر گرفتن سهام عدالت، به اندازه ۵ سال کد بورسی صادر شده است

پربیننده