شنبه پانزدهم بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۲:۵۶ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

سه عامل اصلی بالا بودن سن ازدواج در ایران
«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند

سه عامل اصلی بالا بودن سن ازدواج در ایران

مرکز پژوهش‌های مجلس سه عامل اصلی افزایش سن ازدواج در ایران را ذکر کرد.

اقتصاددانان حامی روحانی به مردم نامه نوشتند/ هنوز جای زخم نامه‌های قبلی‌تان درد می‌کند!

اقتصاددانان حامی روحانی به مردم نامه نوشتند/ هنوز جای زخم نامه‌های قبلی‌تان درد می‌کند!

روز گذشته نامه‌ای با عنوان " نامه ۶۱ اقتصاددان به مردم ایران" منتشر شد که در آن از سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم و به خصوص جراحی اقتصادی اخیر انتقاد شده بود.


فیلم/رئیس سازمان خصوصی سازی:
هیات عالی مولدسازی در مقابل جرایم شخصی مصونیت قضایی ندارند

حسین قربان زاده بیان کرد: برای جرایم شخصی اعضا و مجریان هیئت عالی مولدسازی دارایی‌های دولت که از موقعیت خود استفاده کرده و جرایمی مانند تبانی و ارتشا را مرتکب شوند، هیچ مصونیتی وجود ندارد.

فیلم/مدیرکل انتخابات شورای نگهبان:
برخی نمایندگان سهم خواهی می‌کنند

امین‌الله زمانی بیان کرد: برخی نمایندگان سهم خواهی می‌کنند و وزرا را تهدید می‌کنند که اگر فلان کار را نکنی تو را استیضاح می‌کنیم.

تحلیلگر مسائل اقتصادی:
درگیری با قاچاقچیان ارز و پتروشیمی‌هایی که ارز خود را در سامانه نیما عرضه نمی‌کنند، به تنهایی از عهده بانک مرکزی بر نمی‌آید

آلبرت بغزیان بیان کرد: درگیری با مافیا و قاچاقچیان ارز و خیلی از این پتروشیمی‌هایی که با ارز ارزان خوراک تهیه می‌کنند، اما ارز درآمد خود را در بازار آزاد به جای بازار نیما به فروش می‌رسانند، بسیار کار سختی است

استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی:
فروش اموال دولتی نباید صرف هزینه‌های جاری شود

وحید شقاقی‌شهری بیان کرد: اینکه این اموال فروخته شود و بعد هم با آن هزینه‌های جاری کشور را بپردازند، به این معنی است که عملا دارایی از بین رفته و به هیچ عنوان تبدیل به احسن نشده است.

پرداخت 30 همتی یارانه نقدی به صورت ماهانه/ برای کنترل قیمت ارز همه باید به بانک مرکزی کمک کنیم

در نشست علمی و تخصصی مطرح شد: قیمت ارز سیگنال دهنده تورم در جامعه شده است، همه باید به بانک مرکزی در خصوص کنترل بازار ارز کمک کنیم. اقتصاد به هیچ وجه تک بعدی نیست.

فیلم/استاد دانشگاه شهید بهشتی:
خام فروشی نفت حرام است

مصطفی محقق داماد با بیان اینکه فروختن عین نفت و توزیع پولش میان مردم حرام است، گفت: قرآن می‌گوید استفاده و تمام کردن منابع عمومی حرام است.

فیلم/نماینده اسبق مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مصونیت اعضای هیات مولد سازی دارایی از پیگرد قضایی هم فرصت است و هم تهدید/ ممکن است با این مصونیت  خطای اعضای این هیات بالا برود

حمیدرضا فولادگر با بیان اینکه با وجود نیازهای بالای دولت در بخش بودجه‌های عمرانی، اموال بالایی محبوس شده است، گفت: جز چند کشور اول دنیا در محبوس کردن دارایی‌ها هستیم.

فیلم/معاون سازمان امور مالیاتی در گفت‌وگو با «نود اقتصادی»:
تا وقتی مالیات بر عایدی سرمایه اجرا نشود پایه‌های مالیاتی کشور ناقص است

سعید توتونچی بیان کرد: بار افزایش ۵۰ درصدی مالیات در سال ۱۴۰۲ روی دوش فراریان و مودیانی است که اخیرا شناسایی شده‌اند.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
کاهش قابل‌توجه نابرابری بین شهر و روستا در دوره انقلاب اسلامی

در آخرین سال‌های رژیم پهلوی درآمد شهرنشینان ایرانی ۲/۷ تا ۲/۹ برابر روستاییان کشور بوده که این مقدار پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ۱/۶ تا ۱/۸ برابر رسیده است.

توضیحات صندوق توسعه ملی به فیلم منتشر شده در «نود اقتصادی»

روابط عمومی صندوق توسعه ملی با انتشار توضیحاتی به فیلم منتشر شده در «نود اقتصادی» واکنش نشان داد.

اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»
افزایش نرخ سود بانکی سرعت گردش پول را کاهش می‌دهد

دکتر بیژن عبدی بیان کرد: افزایش نرخ سود بانکی از این جهت که سرعت گردش پول را کاهش می‌دهد، اقدام خوبی است.

تعیین تکلیف شرکت‌های دولتی زیان‌ده و اطلاعات سامانه پاکنا در بودجه 1402

به‌منظور شفاف‌سازی در خصوص آمار نیروی انسانی و حقوق و مزایای پایگاه پاکنا، تعیین تکلیف شرکت‌های دولتی زیان‌ده، و تکلیف دولت در اجرای مفاد تبصره 3 ماده 29 قانون برنامه ششم موارد زیر جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می‌رسد.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+سند
کاهش ۱۷/۵ درصدی سهم روستاها از بودجه/سهم جمعیت ۲۱ میلیونی فقط ۱ درصد از بودجه

سهم مناطق روستایی از کل بودجه عمومی در سال آینده کاهش ۱۷/۵ درصدی داشته است. 

فیلم/تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با «نود اقتصادی»:
در انگلیس از خرید و فروش خانه ۵۰ درصد مالیات می‌گیرند، در ایران به دلیل عدم اخذ مالیات فردی در پردیس ۱۵۰ خانه خریده است! 

دکتر محمود زرین‌ماه بیان کرد: در انگلستان، کانادا و ترکیه به ترتیب ۲٠، ۵٠ و ۲۵ درصد مالیات از اموال و دارایی‌ها دریافت می‌شود، با اخذ چنین مالیاتی، آیا سوداگران جرات می‌کنند وارد بازارهایی مثل ملک شوند و سوداگری کنند؟! اما در ایران در شهرک پردیس کسانی هستند که ۱۵٠ مسکن مهر را خریده‌اند.

فیلم/عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی:
از سوی نمایندگان مجلس بشدت تحت فشاریم، مدام به ما فشار می‌آورند که فلانی این وام را گرفته، دو سال اقساطش را بندازید عقب!

علیرضا صالح در نشست درآمدهای نفتی، دولت و صندوق توسعه ملی که مرکز پژوهش توسعه و آینده نگری برگزار شد، بیان کرد: از سوی نمایندگان مجلس بشدت تحت فشاریم، مدام به ما فشار می‌آورند که فلانی این وام را گرفته، دو سال اقساطش را بندازید عقب!

نشست بررسی عملکرد هدفمندی یارانه ها برگزار می شود

یکصد و دهمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان بررسی عملکرد هدفمندی یارانه ها(با نگاهی به منابع و مصارف) برگزار می شود.

فیلم/نماینده مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
 می‌خواهند ۱۰ هزار هزار میلیارد تومان از اموال دولت را در یک فضای بسته بفروشند، به مجلس و سازمان بازرسی و دیوان محاسبات هم اجازه نظارت نمی‌دهند

روح الله ایزدخواه با بیان اینکه شورای هماهنگی سران قوا قانون‌گذار نیست و اجازه قانون‌گذاری ندارد، گفت: مدیران دولتی عطش زیادی برای معامله و فروش اموال دولت دارند.

فیلم/پژوهشگر  مسائل چین در گفتگو با «نود اقتصادی»:
سفیر ایران در چین ضعیف است، از دولت قبل هم مانده، چرا رئیسی عوضش نمی‌کند! 

مهرداد علیپور با بیان اینکه سفارتخانه ایران در پکن برای توسعه روابط ایران و چین ضعیف و ناتوان است، گفت: دولت روحانی سالها سفیری به پکن نفرستاد و در نهایت سفیری منفعل و ضعیف را منصوب کرد که متاسفانه هنوز هم تغییر نکرده است.

فیلم/تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با افتتاح بازار مبادله ارز، میتوان جلوی جهش‌های آتی ارز را گرفت

دکتر سید علی مرتضوی با بیان اینکه دلار ۲۸۵۰۰ تومان متفاوت از دلار ۴۲۰۰ است، گفت: بازار مبادله ارزی که رئیس جدید بانک مرکزی وعده تاسیس آن را داده بسیار امید بخش است، با افتتاح این بازار، بانک مرکزی رسما به بازار ورود میکند.

کارگاه ارزیابی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد برگزار می شود

دومین کارگاه آموزشی همایش روند بودجه ریزی با عنوان مدل ارزیابی بلوغ بودجه ریزی بر مبنای عملکرد برگزار می شود.

فیلم/اقتصاددان و رئیس سابق پژوهشکده وزارت اقتصاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
معاف کردن زمین‌ها و باغات و یا ۴ خانه برای خانوارها در قانون مالیات بر عایدی سرمایه اشتباه است

 دکتر علی نصیری اقدم بیان کرد: معاف کردن زمین‌ها و باغات و یا ۴ خانه برای خانوارها در قانون مالیات بر عایدی سرمایه اشتباه است و اجرا را دشوار می‌کند.

فیلم/معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی:
 انگلیسی‌ها به ما گفتند ۲.۷ میلیارد دلار سرمایه خارجی به ایران می‌آوریم، ولی ما چون قدم عملیاتی از آن‌ها ندیدیم، به حرفشان اعتماد نکردیم و آنها را از آمار سرمایه‌گذاری خارجی حذف کردیم

علی فکری بیان کرد: ایتالیا بعد از برجام به دولت وقت ما قول داد ۷ میلیارد دلار فاینانس و سرمایه خارجی به ایران بیاورد، ولی در عمل کاری نکردند و یک دلار هم نیاوردند.

فیلم/عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
قیمت دلار از کنترل خارج نخواهد شد و قیمت تعادلی آن برای پایان ۱۴۰۱ زیر ۴۰ هزار تومان است

دکتر وحید شقاقی شهری با بیان اینکه کسری تجاری غیر نفتی ما امسال کمتر شده، چون صادرات نفتی و غیر نفتی از لحاظ ارزشی افزایش یافته است، گفت: وضعیت تراز تجاری کشور نسبت به سال‌های گذشته وضعیت مطلوبی است.

تحلیلگر مسائل اقتصادی:
 تثبیت نرخ ارز در سامانه نیما سیگنال مناسبی به سرمایه گذاران می‌دهد

محمد کهندل بیان کرد: بانک مرکزی به دنبال این است که نرخ ارز را در سامانه نیما تقریبا ثابت نگه دارد که این حرکت خوبی برای اقتصاد کشور است و سیگنال مناسبی را به برنامه‌ریزان و سرمایه‌گذاران می‌دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه:
بیش از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان برای تملک دارایی سرمایه‌ای و عمرانی در بودجه دیده شده تا ثبات اقتصادی ایجاد شود

مسعود میرکاظمی بیان کرد: بیش از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان برای تملک دارایی سرمایه‌ای و عمرانی در بودجه منابع دیده شده است؛ بنابراین به سمتی می‌رویم که ثبات اقتصادی ایجاد و اقتصاد قابل پیش‌بینی باشد.

فیلم/مدیر گروه بودجه مرکز پژوهش‌های مجلس:
سال ۱۴۰۲ دولت حکمی را در بودجه داده بود که از محل فروش مازاد نفت چند پروژه پیشران اجرایی شود که همین موضوع محل دستکاری نمایندگان مجلس شد و وقت زیادی را گرفت

محمد حسین معماریان بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه سال ۹۹ حکمی برای فروش حجم قابل توجهی سهام آورد که بدهی‌های تامین اجتماعی را بازپرداخت کند.

فیلم/اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
انتظارات تورمی اصلی‌ترین عامل گرانی دلار در مدت اخیر است

دکتر کامران ندری با بیان اینکه عمده جهش‌ها و نوسانات ارزی به دلیل مشکلات سمت تقاضاست که به دلیل انتظارات تورمی شکل گرفته است، گفت: اتفاقات سیاسی در چند ماه گذشته یکی از دلایل افزایش قیمت ارز است.

انحرافی که سرمایه کشور را نابود کرد/ بهره مالکانه پیشنهاد نگهداشت سرمایه ملی

در نشست علمی و تخصصی مرکز مطرح شد: بهره مالکانه مدل موفق حکمرانی در عرصه حکمرانی نفت خواهد بود. صندوق توسعه ملی باید صندوق ثروت ساز باشد نه صندوق ثبات ساز. انحراف از نگاه سرمایه ای به درآمدهای نفتی از سال 1352 ه،ش آغاز شد. اگر آن انحراف ایجاد نمی شد هم اکنون بالغ بر یک تیرلیون دلار منابع نقدی کشور بود. تداخل سرمایه نفت با بودجه کشور در سال 52 ه،ش آغاز مصیبت های کشور بود. سازمان برنامه در ابتدا قرار بود در قالب بانک توسعه 85 درصد درآمدهای نفتی را به ثروت انباشته تبدیل کند.

فیلم/عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بازار احساس کرده با آمدن رئیس کل جدید به بانک مرکزی، قیمت ارز به آرامش خواهد رسید

حجت الاسلام مصباحی مقدم با بیان اینکه قیمت واقعی ارز دو سه درصد معامله بازار آزاد ارز نیست،‌گفت: تغییر رئیس کل بانک مرکزی فضای تازه‌ای در بازار ارز ایجاد کرد

فیلم/اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دشمن به التهابات بازار ارز امید بسته است

 دکتر حسین صمصامی بیان کرد: دشمن در حال ایجاد تقاضای کاذب در بازارها بویژه بازار ارز است و از این طریق می‌خواهد به اقتصاد ایران ضربه بزند

فیلم/سخنگوی اقتصادی دولت:
بانک مرکزی درخواست اختیارات بیشتری برای مقابله با اخلال‌گری و مدیریت بازار ارز داشته است، که منتظر تایید سران قوا در این زمینه هستیم

احسان خاندوزی بیان کرد: بانک مرکزی درخواست اختیارات بیشتری برای مقابله با اخلال‌گری و مدیریت بازار ارز داشته است، که منتظر تایید سران قوا در این زمینه هستیم.

فیلم/سخنگوی اقتصادی دولت:
افزایش حقوق برای نمایش اجتماعی، کار ساده‌ای بود

 احسان خاندوزی بیان کرد: افزایش حقوق برای نمایش اجتماعی، کار ساده‌ای بود ولی دولت‌هایی که این کار را می‌کنند ممکن است با تورم، همین میزان افزایش حقوق را از جیب دیگر مردم بردارند

فیلم/ مدیر گروه بودجه ریزی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دولت سال آینده مجبور است ۲۰۹ هزار میلیارد تومان از اوراق منتشر شده توسط دولت گذشته را پرداخت کند

علی درویشی بیان کرد: دولت سال آینده مجبور است ۲۰۹ هزار میلیارد تومان از اوراق منتشر شده توسط دولت گذشته را پرداخت کند

فیلم/اقتصاددان و مدیرعامل اسبق بانک تجارت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
روش و سیاست جدید بانک مرکزی که به کمک بازار آزاد و صرافی‌ها طراحی شده است، بزودی قیمت دلار را نزولی و در یک قیمت، تثبیت خواهد کرد

دکتر محمدرضا رنجبر فلاح با بیان اینکه روش و سیاست جدید بانک مرکزی که به کمک بازار آزاد و صرافی‌ها طراحی شده است، بزودی قیمت دلار را نزولی و در یک قیمت، تثبیت خواهد کرد، گفت: این سیاست از قواعد بازار پیروی می‌کند و بزودی اوضاع را به شرایط عادی برمی‌گرداند.

بودجه نان و دارو، پاشنه آشیل بودجه ۱۴۰۲/  اختصاص یارانه ۲ میلیارد دلاری برای واردات خودرو به کشور

احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده و عضو کمیسیون تلفیق بودجه با حضور در برنامه تهران ۲۰ در خصوص نقاط مثبت و منفی لایح بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده گفت: طبق قانون دولت باید ۱۵ آذر ماه هر سال لایحه پیشنهادی بودجه را ارائه می‌کرد.

فیلم/معاون اول رئیس جمهور:
در یکسال اخیر ۹۰۰ هزار شغل با کد ملی ایجاد کردیم

محمد مخبر با بیان اینکه در یکسال اخیر ۹۰۰ هزار شغل با کد ملی ایجاد کردیم، گفت: هیچ ایرانی نداریم که بیمه نداشته باشد، معدود افرادی که بیمه ندارند،‌خودشان نخواستند.

فیلم/معاون اول رئیس جمهور:
کل نیاز کشور را در نیما تامین می‌کنیم، اما بدون اینکه تبادلی صورت بگیرد، دلار می‌شود ۴۵ هزار تومان!

محمد مخبر با بیان اینکه  تقریبا همه توان دشمنان روی اقتصاد متمرکز شده است، گفت: در چند روز گذشته چند میلیارد دلار از ارزهای بلوکه شده ما وارد گردونه می‌شود ولی قیمت دلار به ۴۵ هزار تومان می‌رسد!

فیلم/معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
برخورد بد عباس آخوندی با چینی‌ها در دوران برجام باعث شد تا آن‌ها از دست دولت ما ناراحت شوند و ایران را ترک کنند

 علی فکری بیان کرد: برخورد بد عباس آخوندی با چینی‌ها در دوران برجام باعث شد تا آن‌ها از دست دولت ما ناراحت شوند و ایران را ترک کنند، همین رفتارهای این چنینی دولتمردان وقت موجب شد تا چینی‌ها دیگر در تحریم‌های بعدی و بعد از خروج ترامپ از برجام، به کمک ما نیایند!

نشست درآمدهای نفتی، دولت و صندوق توسعه ملی برگزار می شود

یکصد و نهمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان درآمدهای نفتی، دولت و صندوق توسعه ملی (اصلاح روابط مالی) برگزار می شود.

فیلم/عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
 افزایش قیمت ارز در برهه فعلی ربطی به عوامل بنیادین ندارد

دکتر وحید شقاقی شهری با بیان اینکه ریشه اصلی افزایش قیمت ارز در تورم است، گفت: قاچاق و ناترازی ارزی هم در نوسانات ارزی تاثیر گذار هستند.

فیلم/استاد دانشگاه شهید بهشتی:
خام فروشی نفت حرام است


فیلم/پژوهشگر سیاستگذاری عمومی در گفت‌وگو با «نود اقتصادی»:
ارتباط چینی‌ها با کشورهای عربی محدود به این سفر اخیر نبود و سال‌هاست با این کشورها ارتباطات عمیقی دارد
مدیرعامل اسبق بانک ملی در گفتگو با «نود اقتصادی» اظهار داشت:
افزایش نرخ سود بانکی در شرایط فعلی اقتصاد کشور یک اجبار است نه انتخاب!
فیلم/معاون وزیر جهاد کشاورزی:
دلال‌ها تا هفته قبل قیمت گوشت را با دلار محاسبه می‌کردند

پربیننده