یکشنبه بیست و هشتم دی ۱۳۹۹ ساعت ۷:۳۲:۱۲ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

بدهی به جا مانده در دولت روحانی برای دولت بعد چقدر است؟
«نود اقتصادی»، کسب اطلاع کرد+نمودار

بدهی به جا مانده در دولت روحانی برای دولت بعد چقدر است؟

بدهی که دولت روحانی برای دولت بعد به جا گذاشته، ۳۳ برابر بدهی دولت احمدی‌نژاد برای دولت یازدهم است

بدهی خارجی دولت روحانی چقدر است؟
«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+نمودار

بدهی خارجی دولت روحانی چقدر است؟

 دولت روحانی ۲۳ برابر دولت احمدی‌نژاد برای دولت بعد از خودش بدهی خارجی به جا گذاشت.


فیلم/اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آقای روحانی! راه کنترل نرخ ارز از بین بردن منابع ارزی نیست!

دکتر محمدرضا یزدی زاده گفت: وعده رئیس جمهور برای رسیدن قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان با آزادسازی ذخایر ایران در کره جنوبی، نشان از نابودی ذخایر ارزی ایران را دارد. حجم نقدینگی در کشور گاهی اوقات معادل میزان اقتصاد شفاف در کشور است و حجم اقتصاد زیر زمینی ما ۴ بربر میزان اقتصاد شفاف است.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس مطرح کرد؛
کمیسیون تلفیق در حال بررسی راه‌های جلوگیری از پرداخت حقوق نجومی

حسینعلی حاجی دلیگانی بیان کرد: پیشنهادهای متعددی برای اصلاح و جلوگیری از پرداخت حقوق‌های نجومی در کمیسیون تلفیق بودجه مطرح ‌شده و ما با جدیت به دنبال حل این موضوع هستیم.

 معاون ارزی اسبق بانک مرکزی:
۵ سال طول می‌کشد دلار ۱۵ هزار تومان شود

سید کمال سیدعلی بیان کرد: ما وقتی می‌توانیم از دلار ۱۵ هزارتومانی حرف بزنیم که دارایی‌های ارزی بلوکه شده ی ما در خارج از کشور آزاد شود، کارخانه‌ها به حدمعقولی از تولید برسند، اشتغال روند مثبتی به خود گرفته باشد، تولیدکننده از نظر تهیه مواد اولیه به یک ثبات و آرامش برسد.

عضو کمیسیون تلفیق و رئیس کمیته منابع بودجه ۱۴۰۰:
دلاری به نام ۴۲۰۰ اصلاً در بودجه دولت نیست

شمس الدین حسینی بیان کرد: هیچ یک از اعداد ۴۲۰۰ تومان، ۱۱۵۰۰ تومان و مانند اینها که در رسانه ها از طرف مقام های دولتی طرح می شود در بودجه نیامده و صرفا مصاحبه های مقام های دولتی درباره بودجه است

یادداشت دکتر شهریار نصابیان، دانشیار دانشکده اقتصاد و حسابداری تهران مرکز:
 چرا لایحه بودجه ۱۴۰۰ با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه در تناقض است؟

دکتر شهریار نصابیان نوشت: یکی از ویژگی‌های بودجه‌های سالانه لزوم همخوانی و هماهنگی آنها با برنامه‌های بلندمدت کشور است و بودجه سال ۱۴۰۰ به‌عنوان برنامه کوتاه‌مدت یک‌ساله نباید در تناقض یا تضاد با برنامه‌ها و اسناد بالادستی خود مانند سند چشم‌انداز ۲۰ساله، برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اقتصادمقاومتی، قرار گیرد.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
 ذی نفعان دلار ۴۲۰۰ تومانی قصد دارند با ایجاد کُنش منفی روی بازار سیاست گذاران را از حذف دلار دولتی پشیمان کنند

حسین درودیان بیان کرد: با حذف دلار ترجیحی ممکن است گروه‌های قدرت و انحصار (ذی‌نفعان دلار ترجیحی) دست‌به‌کار شده تا با کنش‌های منفی خود، سیاستگذار را پشیمان از اجرای آن کنند.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+سند
رشد ۳۴ برابری بودجه شرکت‌های زیان‌ده دولتی طی ۴ سال

براساس جزییات بودجه شرکت‌های دولتی، بودجه شرکت‌های زیان‌ده طی سال‌های ۱۳۹۷ تا لایحه ۱۴۰۰ با رشد ۳۴ برابری از ۸/۸ هزار میلیارد تومان به  ۳۰۵ هزار و ۴۳۱ میلیارد تومان رسیده است.

فیلم/استاد اقتصاد دانشگاه تهران:
ایران آزادترین کشور دنیا در فرار مالیاتی و خروج سرمایه است

دکتر تیمور رحمانی گفت: ایران آزادترین کشور دنیاست و هر کسی هر کاری دلش خواست، انجام می‌دهد. کسی به گردش مالی افراد کاری ندارد، افراد مالیات نمی‌دهند و خروج سرمایه شان به راحتی انجام می‌شود.

فیلم/عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
هزینه‌کرد دولت در بودجه مشخص نیست و متاسفانه دولت در ایران هر هزینه‌‌ای می‌خواهد انجام می‌دهد!

داود دانش جعفری گفت: هزینه‌کرد دولت در بودجه مشخص نیست و متاسفانه دولت در ایران هر هزینه‌‌ای می‌خواهد انجام می‌دهد! باید کاری کنیم دولت طبق اقتصاد مقاومتی در بودجه هزینه کند.

غلامرضا مصباحی‌مقدم:
رانت ناشی از ارز ۴۲۰۰ تومانی بسیار زیاد است و باید فورا پرداخت آن را متوقف کرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رانت ناشی از تعدد نرخ ارز بسیار زیاد و فسادآور خواهد بود و آنچه که به دست مردم می‌رسید هرگز با این قیمت مبنا قرار نگرفته بود و این مساله به طور حتم رانت بزرگی برای کسانی که این کالاها را وارد می‌کردند به وجود آورده بود.

محسن مهرعلیزاده:
حذف ارز  ۴۲۰۰ تومانی به نفع اقتصاد کشور است/ تعیین نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی استراتژی اشتباهی است

عضو اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: مطلبی که در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح می‌شود کاملا درست است، اما جایگزین کردن آن با ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان یا هر قیمتی، نادرست است.

فیلم/عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در دوره نهم در گفتگو با «نود اقتصادی»:
ذوق زدگی نسبت به حضور بایدن در کاخ سفید ساده لوحی و خوش خیالی است

موسی الرضا ثروتی با بیان اینکه هر دو حزب حاضر در آمریکا مخالف پیشرفت ایران هستند، گفت: ذوق زدگی نسبت به حضور بایدن در کاخ سفید ساده لوحی و خوش خیالی است.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
بودجه R&D بخش دولتی ایران به پایین‌ترین سطح ۵ سال اخیر رسید/چرا دولتی‌ها از تحقیق و توسعه فراری‌اند؟

براساس بند ۸-۲ سیاست‌های کلی علم و فناوری، سهم بودجه تحقیق و توسعه بخش دولتی تا پایان سال ۱۴۰۴ باید به ۲ درصد از تولیدناخالص داخلی برسد، اما در سال ۹۹ و همچنین در لایحه ۱۴۰۰ این رقم معادل ۵۸/. درصد تولیدناخالص داخلی است.

فیلم/استاد اقتصاد دانشگاه علامه:
روحانی روی احمدی نژاد را هم در واردات سفید کرد

دکتر فرشاد مومنی بیان کرد: دولت روحانی، دلال‌ها و رباخوارها را چاق کرد اما کمر تولیدکنندگان را شکست و مردم را با وضعیت فلاکت باری روبرو کرد.

 سخنان روحانی درباره گرانی‌ها و صف نبستن مردم، نمک پاشیدن به زخم آنهاست

صحبت‌های برخی مسئولان بویژه رئیس‌جمهوری و گفتن اینکه «قیمت‌ها را آرام آرام بالا بردیم و مردم نفهمیدند» نمکی بر زخم مردم است چراکه این مسئولان هستند که نفهمیدند با این کار چه بلایی سر مردم آمد.

 رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
آقای جهانگیری به مردم آدرس غلط ندهید/ زمانی که تصمیم دلار ۴۲۰۰ تومانی گرفته شد، اصلا شورای هماهنگی سران قوایی وجود نداشت

محمدرضا پورابراهیمی بیان کرد: صحبت های آقای جهانگیری به معنای دادن آدرس غلط به مردم است. چون شما وقتی در فروردین ماه چند سال قبل برای تعیین نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیم گرفتید اساسا جلسه‌ای تحت عنوان سران قوا وجود نداشت.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+نمودار
دولت روحانی حجم نقدینگی را ۶.۵ برابر کرد

حجم نقدینگی در پایان آذر امسال به بیش از ۳۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسید که ۶.۵ برابر رقم نقدینگی در پایان دولت دهم بود.

فیلم/عضو اتاق بازرگانی و مشاور وزیر صمت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
حضور بایدن در کاخ سفید نهایتا شاید ۱۰ تا ۱۵ درصد بر اقتصاد ما اثر بگذارد

احمد پورفلاح گفت: حضور بایدن در کاخ سفید نهایتا شاید ۱۰ تا ۱۵ درصد بر اقتصاد ما اثر بگذارد. ما باید رخت چرک‌هایمان را در خانه خودمان بشوییم و دستمان را روی زانوی خودمان بگذاریم.

فیلم/یک تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی، شوکی به قیمت کالاهای اساسی مردم وارد نمی‌کند

دکتر قدرت الله امام وردی با بیان اینکه حذف دلار دولتی منجر به نارضایتی رانت خواران می‌شود، گفت: چرا کسی مسئولیت تبعات پرداخت دلار ۴۲۰۰ را به گردن نمی‌گیرد؟

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس در دوره نهم:
بازگشت آمریکا به برجام معجزه‌ای در اقتصاد ایران ایجاد نمی‌کند

ابراهیم نکو با بیان اینکه متاسفانه به انتظار معجزه نشستن و با خیال‌پردازی برنامه‌ریزی کردن کار به جایی نخواهد برد، گفت: ما برای هرگونه برنامه‌ریزی باید با دقت عمل کنیم نه اینکه با مُسکن‌های موقتی به دنبال درمان اقتصاد بیمارمان باشیم.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
مسئولان دولتی در تریبون‌های رسمی نظر واقعی خود را درباره دلار ۴۲۰۰ تومانی نمی‌گویند

احسان خاندوزی بیان کرد: تقریبا تمام اعضای دولت به مفاسد ارز ۴۲۰۰ تومانی اذعان دارند اما در اظهار نظرها و تریبون‌های رسمی ابایی دارند که اعتقاد تخصصی و کارشناسی‌شان را ابراز کنند. 

 اسحاق جهانگیری:
همه می‌گویند فلانی نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان کرده در حالی که در جلسه سران قوا تصمیم گرفته شد این نرخ ثابت بماند

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: در مرداد ماه در جلسه سران سه قوه با حضور رئیس کل بانک مرکزی سیاست ارزی اعلام شد که آقای پورابراهیمی نیز عضو جلسه بود و لذا در آن جلسه سران اعلام کردند که نرخ ارز ثابت همان ۴۲۰۰ تومان باشد.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰:
مجلس نگاه سیاسی به بودجه ۱۴۰۰ ندارد/ معیشت مردم خط قرمز است

مهرداد گودرزوند با بیان اینکه هیچ یک از نمایندگان نگاه سیاسی به بودجه ندارند، گفت: همراهی ما با دولت به صورت صد درصدی است، خط قرمز ما معیشت مردم است.

فیلم/رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
حضور بایدن نهایتا 10 درصد روی اقتصاد کشور تاثیر دارد

هرویک یاریجانیان بیان کرد: به قدری بخشنامه‌های شبانه داریم که فقط باید یک تیم اقتصادی در شرکتمان استخدام کنیم تا بتوانند این بخشنامه‌ها را حلاجی کنند!

فیلم/«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛
ماجرای ۸۴ هزار میلیارد تومان بودجه بدون نظارتی که ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور می‌گیرند چیست؟

«نود اقتصادی» در این ویدئوی ۹۰ ثانیه‌ای، از این مبلغ که تقریبا به اندازه ۲ و نیم سال یارانه نقدی کل ایرانیان است، پرده‌برداری و از نمایندگان مجلس درخواست می‌کند به این موضوع ورود کنند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰:
برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید قیمت نفت و حقوق ورودی گمرک را برای حمایت از اقشار آسیب پذیر در نظر بگیریم

احمد راستینه بیان کرد: باید محاسبه قیمت نفت و حقوقات ورودی گمرکی شفاف و روشن شود تا منابع درآمدی قابل رهگیری و ارزیابی صحیح باشند.

معاون وزیر اسبق اقتصاد:
بحث بر سر نرخ دلار در بودجه بی نتیجه است

حسین قضاوی بیان کرد: بحث بر سر نرخ دلار ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان یا نرخ دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان یک بحث بی‌نتیجه است,، زیرا بی‌شک، این نرخ فروش ارز دولت به بانک مرکزی و یا نرخ عرضه ارز از طرف بانک مرکزی به بازار نیست.

احمد توکلی:
نحوه واگذاری اموال و دارایی های عمومی در بودجه ۱۴۰۰ شفاف نیست 

رئیس هیأت مدیره سازمان مرد نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در مکاتبه ای با نوبخت در خصوص نحوه واگذاری اموال و دارایی های عمومی در بودجه  ۱۴۰۰ خواستار شفاف سازی شد.

رو قوی‌شو اگر راحت‌جهان طلبی

اخیرا گزارشی از یک میزگرد با حضور آقایان فرهاد نیلی و داود سوری منتشر کرد که مجموعه‌ای از گزاره‌های نادرست درباره اقتصاد سیاسی و بسته‌ای از اتهامات ناروا به دستگاه سیاست‌گذاری کشور است.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+نمودار
 روحانی سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی را حیف‌ومیل می‌کند

درحال حاضر ۷۷میلیون و ۵۰۰هزار نفر یارانه‌بگیر (یارانه طرح هدفمندی) در کشور وجود دارد که در صورت حذف قانونی ۲۳ میلیون یارانه‌بگیر سه دهک‌ پردرآمد، حدود ۱۲/۵ هزار میلیارد تومان منابع صرف‌جویی خواهد شد که این رقم می‌تواند برای حمایت از اقشار کم‌درآمد استفاده شود.

فیلم/پژوهشگر و تحلیلگر مسائل اقتصاد ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید و پولش را به مردم بدهید

دکتر سعید توتونچی گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کنید و پولش را به مردم بدهید؛ مطمئن باشید برای بازاری مثل مرغ اینکار به نفع مردم است، البته شاید در ۵-۴ ماه ابتدایی شاهد تلاطمات بازار باشیم ولی پیش‌بینی می‌شود بعد از مدتی بازار به تعادل برسد.

فیلم/رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام:
می‌گفتند با ورود به لیست سیاه FATF تجارت خارجی صفر می‌شود، ولی تا پایان آذر 52 میلیارد دلار تبادل تجاری داشتیم

دکتر یاسر جبرائیلی بیان کرد: تاکید می‌کردند اگر ایران وارد لیست سیاه FATF شود تجارت خارجی ایران صفر می‌شود، ایران از زمستان ۹۸ وارد لیست سیاه شد، تجارت خارجی تا پایان آذر ۹۹ حدود ۵۲ میلیارد دلار است؛ چرا صفر نشد؟! چرا با خلافه‌گویان برخورد نمی‌شود؟

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا:
دولت روحانی در بودجه سال آینده ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی برای دولت بعد ایجاد می‌کند

حسین راغفر بیان کرد: دولت می‌خواهد در بودجه سال آینده استقراض بزرگی را انجام دهد و این استقراض کاری خواهد کرد که پرداخت اصل و فرع سالانه بدهی‌ها برای دولت بعدی در سال ۱۴۰۱ به چیزی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+نمودار
 کسری تراز عملیاتی در دولت روحانی ۸/۵ برابر شده است

کسری تراز عملیاتی بودجه که تفاوت بین درآمدها با اعتبارات جاری را نشان میدهد، در سال ۱۳۹۰ کمتر از ۲۹ هزار میلیارد تومان بوده که این میزان تا سال ۱۳۹۲ به ۳۷ هزار و ۴۳۸ میلیارد تومان رسیده است.

یادداشت اختصاصی دکتر عبدالمجید شیخی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه برای «نود اقتصادی»؛
مواظب باشید با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گناه ضعف مدیریت ۷ ساله دولت را به گردن خود نیندازید!

دکتر شیخی نوشت: مجلس محترم مواظب باشد که این دولت هم بدش نمی آید تا گناه گرانی ها و تورم را که تا کنون بر سر مردم مستضعف با سوء مدیریت خود تحمیل کرده از این به بعد به گردن مجلس یازدهم بیاندازد و با فرافکنی غلط های 8 ساله خود را به مجلس یازدهم ربط دهد.

صوت/پاسخ اقتصاددان و عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی به توئیت دکتر داود سوری؛
آقای سوری، چطور مالیات بر ثروت را نقض مالکیت خصوصی میدانند؟ مگر اقتصادی در دنیا هست که بدون مالیات اداره شود!

دکتر داود سوری چند روز پیش در توئیتی به ویدئویی که دکتر یزدی زاده به «نود اقتصادی» ارسال کرده بود، واکنش نشان داد. این واکنش‌ وی باعث شد، دکتر یزدی زاده نیز این فایل صوتی را برای انتشار برای ما ارسال کند. دکتر یزدی زاده می‌گوید: آقای سوری، چطور مالیات بر ثروت را نقض مالکی خصوصی میدانند؟ مگر اقتصادی در دنیا هست که بدون مالیات اداره شود!

یارانه دی‌ماه امشب واریز می‌شود

طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، یارانه نقدی دی‌ماه ساعت ۲۴ امروز (شنبه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
 همه گناه بالا رفتن نرخ تورم را به گردن گرانی ارز نیندازیم/ بخش مهمی از تورم نتیجه سیاست‌های مالی دولت است

حسین رضوی‌پور با بیان اینکه همه گناه بالا رفتن تورم را نباید به گردن نرخ ارز بیاندازیم، گفت: بخش مهمی از افزایش تورم اتفاق افتاده در کشور نتیجه رشد بی رویه نقدینگی در کشور است.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی:
سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی باعث از بین رفتن ده‌ها میلیارد تومان ارز کشور شد

صادق خلیلیان بیان کرد: سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی منجر به هدر رفت ده‌ها میلیارد دلار ارز نایاب، افزایش بی رویه واردات همراه با مفاسد متعدد، ضربه به تولید داخل، فروش گسترده کالاهای یارانه‌ای در بازار آزاد و قاچاق کالاهای اساسی به خارج کشور شده است.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+نمودار
 شاهکار ایرانی‌ها در بازار ملک ترکیه

کاهش ۹ درصدی خرید ملک در ترکیه توسط خارجی‌ها درحالی صورت می‌گیرد که شهروندان ایرانی با قرار گرفتن در رتبه اول خرید ملک در این کشور، در ۱۱ ماهه امسال با رشدی ۳۸ درصدی ۶ هزار و ۴۲۵ فقره ملک خریداری کرده‌اند.

«نود اقتصادی» بررسی کرد + سند
ایران در سال ۱۴۰۰ هم واردکننده گندم خواهد بود؟


پربیننده