چهارشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۰:۴۶ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

 کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه حاصل برنامه ریزی و هدف گذاری دولت نبوده/ سازمان برنامه یک سطر هم درباره اصلاح ساختار بودجه به مجلس نداده
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه حاصل برنامه ریزی و هدف گذاری دولت نبوده/ سازمان برنامه یک سطر هم درباره اصلاح ساختار بودجه به مجلس نداده

احسان خاندوزی با بیان اینکه کاهش درآمدهای نفتی در بودجه حاصل برنامه ریزی و هدف‌گذاری پیشین و فعال بودجه‌ریز ما نبوده است، گفت: دولت و سازمان برنامه باید پاسخ بدهد که آیا یک سطر لایحه در مورد اصلاح ساختار بودجه به مجلس داده یا خیر!

 شاخص فلاکت به ۴۵ درصد رسید/ طی دو سال اخیر ۲/۲ برابر شده است
بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+سند

 شاخص فلاکت به ۴۵ درصد رسید/ طی دو سال اخیر ۲/۲ برابر شده است

نرخ شاخص فلاکت در زمستان سال گذشته به ۴۵/۴ درصد رسیده است که ۲/۲ برابر نرخ ۲۰/۳ درصدی آن در بهار سال ۱۳۹۷ است.


نماینده سابق مجلس:
نباید اقتصاد کشور را شرطی کنیم/ منتظر تصمیم خارجی‌ها ماندن اشتباه است

حمیدرضا فولادگر بیان کرد: این‌که منتظر بمانیم چه کشوری چه تصمیمی می‌گیرد و ما بر اساس آن اقتصاد را پیش ببریم نادرست است زیرا اقتصاد را شرطی می‌کنیم.

معاون سابق وزیر کار:
نباید به برجام فقط به عنوان فرصت آزادسازی پول‌هایمان نگاه می کردیم

علی سرزعیم بیان کرد: آقای روحانی گام اول را به‌خوبی برداشت و برجام را امضا کرد؛ اما گام مهم بعدی که اصلاحات اقتصادی بود انجام نشد. اساسا اهمیت برجام در پیگیری اصلاحات اقتصادی بود.

مدیران کدام دستگاه‌ها سال ۹۷ حقوق نجومی گرفتند +سند

در گزارش کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم درباره تفریغ بودجه سال 97، اسامی 14 دستگاهی که مدیران آنها حقوق نجومی گرفتند ذکر شده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس:
آقای رئیس جمهور چرا در مورد گرانی ارز، مسکن و ارزاق اساسی با مردم صحبت نمی‌کنید؟

مجتبی یوسفی با بیان اینکه چرا با ملت صحبت نمی‌کنید و دلیل گرانی های ارز، مسکن و ارزاق اساسی مردم را بیان نمی کنید؟ گفت: سیاست‌های غلط شما در وزارت نیرو زمینه قطعی برق در خوزستان را ایجاد کرده است.

یک روزنامه نگار اقتصادی:
آقای روحانی اختلافات بین فرماندهان تیم اقتصادیتان را حل و فصل کنید!

محمدصادق جنان صفت بیان کرد: متاسفانه در درون دولت و در میان سه فرمانده اصلی اقتصاد یعنی روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه‌وبودجه و نیز وزیر اقتصاد درباره راه‌های برون‌رفت از تنگناها از جمله درباره راه‌های تامین کسری بودجه و دلایل رشد شتابان نرخ تورم تفاوت نظر و عمل دیده می‌شود و هر کدام راه خود را می‌روند

فیلم/سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد:
حتی در نظام لیبرالی هم نمی‌گذارند یک مقام دولتی ثروت چند هزار میلیارد تومانی داشته باشد/ ما نگفتیم اقتصاد آزاد بهشت برین است

علی میرزاخانی بیان کرد: حتی در نظام لیبرالی هم نمی‌گذارند یک مقام دولتی ثروت چند هزار میلیارد تومانی داشته باشد. ما نگفتیم اقتصاد آزاد بهشت برین است

کوپن به چه کسانی می‌رسد؟

نماینده اصفهان در مجلس با بیان اینکه دهک‌ها و اقشار آسیب‌پذیر کشور آمار و ارقام مشخصی دارند و جامعه هدف طرح‌ کالابرگی برای کالاهای اساسی هستند، گفت: کشور ذخایری از برنج و امکانات دیگر دارد که ممکن است از آن طریق تأمین شود یا مجلس تکلیفی به‌عهده دولت قرار دهد تا این مسئله را حل کند.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی:
دولت ناتوانی‌های خود را به گردن "عدم انجام مذاکره جدید" می‌اندازد/ تحریم های آمریکا هیچ زمانی برداشته نمی‌شود

صادق خلیلیان با بیان اینکه دولت بی تدبیری و ناتوانی‌های خود را با فرافکنی به مذاکره (جدید) موکول می‌کند، گفت: هیچ زمانی امکان ندارد که تحریم های آمریکا علیه ایران برداشته شود و این امر، موضوعی واضح است.

معاون سازمان امور مالیاتی
رشد ۳۰ درصدی درآمدهای مالیاتی/ از بساز و بفروش های مسکن مالیات می‌گیریم

محمد مسیحی بیان کرد: درآمدهای مالیاتی ۴ ماهه امسال، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد افزایش یافته است. عمده این رشد از محل مالیات های مستقیم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
برخی از ثروتمندان رفاهی در حد کشورهای اروپایی دارند/ دولت با دریافت مالیات از آنها کسری بودجه خود را تامین کند

غلامرضا مصباحی مقدم با بیان اینکه بسیاری از ثروتمندان کشور رفاهی معادل رفاه ثروتمندان کشورهای اروپایی را دارند، گفت: دولت با دریافت مالیات می تواند درآمد خود را افزایش و کسری بودجه را از این طریق جبران کند.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
فروپاشی اقتصادی زمانی روی می‌دهد که دهک‌های بالای درآمدی با چالش معیشتی رو به رو شوند

آلبرت بغزیان بیان کرد: فروپاشی اقتصادی زمانی روی خواهد داد که دهک‌های بالای درآمدی با چالش اقتصادی و معیشتی روبه‌رو شوند؛ در صورتی که طی ماه‌های گذشته شاهد افزایش درآمدها و دارایی‌های این طبقه به‌خصوص سه دهک بالای درآمدی بوده‌ایم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
چرا می‌گویید بازگشت کوپن در شان مردم نیست؟/ مردم آبگوشت که هیچ، اشکنه هم نمی‌توانند بخورند

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به لزوم بازگشت کوپن به اقتصاد کشور گفت: به دلیل سیاست‌های ارزی نادرست دولت، مردم آبگوشت که هیچ، حتی نمی‌توانند اشکنه بخورند.

استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی:
دولت دیر به فکر اقتصاد مقاومتی افتاد/ دولتمردان در مورد تکرار چالش‌های تحریمی باید پاسخگو باشند

وحید شقاقی شهری با بیان اینکه دولت خیلی دیر به فکر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افتاد، گفت: دولت بایستی درخصوص کوتاهی‌های خود در این خصوص باید پاسخگو باشد.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول
در مناطق روستایی ۱۴ شهرستان از استان سیستان‌وبلوچستان بین ۷۵ تا ۹۰ درصد مردم زیر خط فقر هستند

از ۲۰ منطقه دارای بالاترین نرخ فقر در ایران، ۱۴ منطقه مربوط به مناطق روستایی شهرستان‌های استان سیستان‌وبلوچستان است که در آنجا نرخ فقر بین ۷۵ تا ۹۰ درصد می باشد.

آشنایی با بدهکارترین کشورهای جهان

تا پایان ماه ژوئیه، آمریکا کماکان بدهکارترین کشور در جهان بوده است.

یادداشت اختصاصی دکتر عبدالمجید شیخی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه برای «نود اقتصادی»؛
افزایش حجم نقدینگی در چه صورتی منجر به تورم نمی شود؟

دکتر عبدالمجید شیخی نوشت: اگر مجموعه مردم که، همه از یک طرف تولید کننده کالا یا خدمات هستند و در طرف دیگر همه نقش مصرف کننده و خریدار را بعهده دارند، ید واحده باشند و متعهدانه دست در دست هم نهند تا قیمت هیچ کالا یا خدمتی را افزایش ندهند هیچ تورمی بوجود نمی آید.

سخنگوی دولت:
دولت با تخصیص قیر رایگان مخالف است

علی ربیعی بیان کرد: دولت با تخصیص قیر مخالف است چرا که هیچ منبع مالی برای اینگونه طرح ها وجود ندارد.

نایب رئیس مجلس:
 معافیت‌های تحریمی کره، عراق و هند برای کانالیزه کردن تجارت ایران بود

امیرحسین قاضی‌زاده بیان کرد: معافیت های تحریمی کشورهایی نظیر کره، عراق و هند در تجارت با ایران، برای کانالیزه کردن تجارت ایران و سپس اعمال فشار بر آن در زمان مقتضی بود.

رئیس جمهور درباره خوب اداره شدن زندگی مردم رویا پردازی می‌کند

آقای روحانی، شما کجایید و کجا زندگی می‌کنید که متوجه کوچک‌ و کوچک‌تر شدن سفره‌های مردم نبوده و خیال می‌کنید زندگی آنان در حد ضرورت خوب اداره شده است؟

نعمت زاده:
وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی از تلویزیون اعلام شد، توی سرم زدم!

وزیر اسبق صمت بیان کرد: وقتی یک‌باره و خلق‌الساعه می‌گوییم ارز ۴۲۰۰ تومان، این اشتباه است. وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی از تلویزیون اعلام شد، توی سرم زدم!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
 اقدامات دولت به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند/ گاهی مسئولان چشم خود را به روی تخلفات می‌بندند

محمد صفائی با بیان اینکه برخی اقدامات دولت به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند، گفت: گاهی نیز برخی مسئولان چشم خود را به روی تخلفات می‌بندند و این وضعیت افزایش قیمت‌ ارز، سکه و برخی از کالاها را به دنبال داشته است.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
دولت برای جبران کسری بودجه خود به طور غیر مستقیم از بانک مرکزی استقراض می‌کند

کامران ندری بیان کرد: دولت همواره ادعا می‌کند که از منابع بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه استفاده نمی‌کند اما شواهد حاکی از آن است که دولت به صورت غیرمستقیم از بانک مرکزی استقراض می‌کند و به پولی کردن کسری بودجه روی می‌آورد که آثار تورمی به دنبال خواهد داشت.

 شکاف طبقاتی بین دهک اول تا دهم به ۱۲۶۹ درصد رسید/ دهک برخوردار ۷ برابر دهک فقیر جامعه هزینه کرده است

مرکز آمار ایران داده‌هایی را منتشر کرده که نشان می‌دهد شکاف طبقاتی در بین دهک‌های اول تا دهم به‌شدت افزایش یافته و این شکاف سال گذشته به ۱۲۶۹ درصد رسیده است.

 فاصله تورمی دهک‌ها به ۴.۷ درصد رسید

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در تیرماه ۹۹ به ۴.۷ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ٠.۵ واحد درصد رشد داشت.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:
 احتکار ۱۰ درصد مسکن ایران از سوی دلالان/ مصادره خانه‌های خالی از سوی دولت دروغ است

نصرالله پژمان فر با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد مسکن جامعه در اختیار احتکار کنندگان است،‌ گفته‌اند دولت بنا دارد این خانه‌ها را مصادره کند که این کار دروغ است.

معاون فناوری سازمان امور مالیاتی:
سیاست سازمان مالیاتی از التماسی به تهاجمی تغییر کرده است 

هادی خانی بیان کرد: تاکنون سازمان امور مالیاتی سیاست تعامل و التماسی را برای تکمیل داده های خود در پیش گرفته بود که امروزه به سیاست تهاجمی تغییر کرده است.

استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز:
اقتصاددانان حامی بازار آزاد در سه دهه گذشته خطاهای پرهزینه‌ای در اقتصاد کشور به جا گذاشتند

مرتضی افقه بیان کرد: تقلید از سیاست‌های خصوصی‌سازی و آزادسازی قیمت‌ها، اصرار بر احداث بنادر و مناطق آزاد، یا اصرار بر افزایش قیمت ارز با هدف افزایش صادرات با استناد به موفقیت کشور چین در استفاده از این سیاست و... از جمله خطاهای پرهزینه اقتصاددانان داخلی حامی بازار آزاد در طول سه دهه گذشته است.

مهرداد بذرپاش:
کلکسیونی از تهمت‌ها را به من زدند که از همه آنها گذشتم/ گزارش تفریغ بودجه باید تغییر جدی کند

رئیس دیوان محاسبات با بیان اینکه کلکسیونی از تهمت را به ما وارد کردند که از همه‌ آنها گذشتم، گفت: گزارش تفریغ بودجه که مهمترین سند نظارت مالی کشور است، باید تغییرات جدی بکند.

محمدباقر قالیباف:
فرآیند انتخاب رئیس دیوان محاسبات براساس قانون پیش رفت

رئیس مجلس بیان کرد:‌ فرآیند انتخاب رئیس و دادستان دیوان محاسبات براساس قانون پیش رفت و رقابت جدی و مومنانه در کمیسیون برنامه بودجه مجلس شکل گرفت.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
چرا مدیریت دولتی به صنایع آسیب می زند؟

آلبرت بغزیان بیان کرد: در شرکت‌هایی که دولت سهم بالایی را در مدیریت آنها دارد، انگیزه سودآوری‌ کم و زمان تصمیم‌گیری‌ زیاد است، چرا که منتظر هستند دولت برای توسعه سازمان یا شرکت دست به جیب شود و منابعی را اختصاص دهد.

معاون وزیر اسبق اقتصاد:
دولت در سال آخرش سهام عدالت را آزاد کرد تا یک رضایت نسبی در جامعه ایجاد کند

حیدر مستخدمین حسینی بیان کرد: دولت در سال پایانی دوران خدمتش سعی در انجام اقداماتی دارد تا علاوه بر اینکه بر نقدینگی در چارچوب اقتصاد کلان تاثیر خواهد گذاشت، یک مزیت رفاهی هم برای مردم درنظر بگیرد.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+جدول
 شاخص فرزندآوری زنان ایرانی در مرز هشدار/ ایران در شاخص میزان باروری کل، رتبه ۱۴۳ جهان را دارد

مقایسه آمارهای جهانی نشان می‌دهد با در نظر گرفتن میزان باروری کل ۱/۸ فرزندی در ایران، کشورمان در جایگاه ۱۴۳ جهان قرار دارد. رتبه‌ای که یک آژیر خطر می‌تواند برای کشورمان باشد که نتیجه آن، کاهش شدید باروری و کاهش رشد جمعیت خواهد بود.

ایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
در قانون مالیات بر خانه‌های خالی قراردادهای اجاره صوری را از طریق کدپستی رهگیری می‌کنیم

احسان خاندوزی بیان کرد:‌ در قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اگر اجاره‌نامه صوری باشد و خانه خالی باشد، فرد باید مالیات ‌‌‌بدهد، چون فردی که کد ملی داده نیاز به استفاده از خدمات اجتماعی و اقتصادی برای ثبت نام مدرسه، دریافت کارت سوخت، تعویض پلاک خودرو، گرفتن کارت بانکی و نظایر آن دارد، بنابراین از همان محدوده که کدپستی ارائه کرده فقط خدمات می‌گیرد.

یک نماینده مجلس:
طرح توزیع قیر رایگان ۳۶ درصد رانت در سیکل توزیع ایجاد می‌کند

مالک شریعتی بیان کرد: حدود ۳۶ درصد رانت در سیکل توزیع قیر صورت می‌پذیرد که ۹% این میزان به بحث معافیت از مالیات برارزش افزوده بر می‌گردد و ۱۷ تا ۲۰ درصد هم شامل معافیت قانونی از قوانین تحت عنوان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می‌شود.

فیلم/اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دولت با گرانی‌های اخیر، به دنبال حذف ۴ صفر از پول ملی است!

دکتر محمدرضا جهان بیگلری بیان کرد: افزایش همزمان شاخص بورس، قیمت ارز، خودرو و مسکن نشان می‌دهد که دولت به دنبال حذف ۴ صفر از پول ملی و اجرای اصلاحات اقتصادی است! البته بعید است دولت بتواند در این مدت کوتاه عمر خود، اصلاحات اقتصادی انجام دهد و پیش بینی میشود وضع آشفته‌ای را تحویل دولت بعدی بدهد!

ثبت بالاترین نرخ تورم ماهانه در ۲۱ ماه گذشته

تورم مصرف‌کننده در ماه گذشته رکورد ۲۱ ماهه زد و مطابق اعلام مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مصرف‌کننده در اولین ماه تابستان، ۴/ ۶ درصد رشد را ثبت کرد.

هزینه خانوارهای ایرانی تا ۲۷ درصد بالا رفت

خانوارهای ایرانی نسبت به همین ماه پارسال به طور متوسط ۲۷ درصد بیشتر هزینه کرده اند و در مقایسه با خرداد امسال هم بیش از چهار درصد افزایش هزینه داشته اند.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
تقویت تولید داخلی به مرور نقش دلار را در اقتصاد کشور کاهش می‌دهد

عبدالمجید شیخی بیان کرد: تنها راه کنترل تقاضای ارز تقویت تولید داخلی است؛ چرا که وقتی تولید و صادرات ما تقویت شود نیازهای وارداتی‌مان نیز کاهش پیدا می‌کند.

یادداشت اختصاصی دکتر عباس خسروانی برای «نود اقتصادی»
چرا مردم همکاری لازم را برای اصلاحات اقتصادی در کشور انجام نمی‌دهند؟

عباس خسروانی نوشت: مسوولان توصیه کردند که مردم دلار نخرند چون سرمایه گذاری خوبی نیست یا سکه نخرند چون حباب دارد و یا سهام عدالت خود را نفروشند چون گرانتر می شود یا مسکن نخرید تا ارزان شود. اما امروز با بررسی این توصیه ها مشخص می شود که اغلب غلط از آب درآمده اند و نتیجه آن رشد شاخص بی اعتمادی اجتماعی به حکمرانی اقتصادی کشور بوده است.

استاد اقتصاد دانشگاه مازندران:
اگر روند افزایش قیمت ارز و شاخص بورس کنترل نشود، مردم شتاب زده به فروشگاه‌ها هجوم می‌آورند و کالاها را انبار می‌کنند

زهرا کریمی گفت: اگر در ماه‌های آینده این روند افزایش بورس و ارز و قیمت‌ها کنترل نشود، باید شاهد هجوم مردم به بازارهای کالا باشیم که وحشت زده به انبار کردن کالا بپردازند.

فیلم/رئیس سازمان توسعه تجارت در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد؛(۷)
استفاده ۵۰۰ میلیون دلاری از پتانسیل ۵ میلیارد دلاری بازار عمان!


فیلم/رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
۳ ایراد مهم طرح "وام دیعه مسکن"/ وام ودیعه مسکن مشکل مستاجران را حل نمی‌کند
بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+نمودار
در ۴ ماهه امسال بدون در نظر گرفتن سهام عدالت، به اندازه ۵ سال کد بورسی صادر شده است

پربیننده