سه شنبه سی و یکم فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۵:۵۱:۳۹ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس اشتغال

مشمولان بسته معیشتی رمضان چه کسانی هستند؟

مشمولان بسته معیشتی رمضان چه کسانی هستند؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است مشمولان بسته معیشتی ماه رمضان را شناسایی کند، دریافت‌کنندگان این یارانه باید چه شرایطی داشته باشند؟

محدودیت‌های جدید تهران چیست؟+جدول

محدودیت‌های جدید تهران چیست؟+جدول

پیک چهارم کرونا سرانجام تهران را برای چندمین بار به تعطیلی کشاند و با تصمیم ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت، فعالیت اصناف گروه دو تا چهار جدول گروه‌بندی مشاغل از امروز در تهران به ‌مدت دو‌هفته متوقف شد.


محمد رضوانی فر:
تزریق نقدینگی ۲۴هزار میلیاردی با پیشگامی صبا آغاز شد

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی از انتشار ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق اجاره به شیوه‌ای تازه توسط شرکت سرمایه گذاری صبا تامین زیرمجموعه شستا خبرداد.

مدیرعامل هلدینگ سلولزی شستا خبر داد:
عرضه ۴۴ تن ام دی اف برای اولین بار در بورس کالا

مدیرعامل هلدینگ سلولزی شستا، از عرضه ورق ام دی اف شرکت صنایع چوب خزر کاسپین از شرکتهای تابعه تاپیکو و شستا در بورس کالا برای اولین بار در روز چهارشنبه خبر داد.

ثبت‌نام اینترنتی «مرحله دوم وام ضروری» اول اردیبهشت آغاز می‌شود

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: ثبت نام اینترنتی مرحله دوم وام ضروری ۱۰ میلیون تومانی بازنشستگان و وظیفه بگیران کشوری از روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

عکس/ گفتگو با دکتر فاطمه عزیزخانی، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی

دکتر فاطمه عزیزخانی، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی با حضور در دفتر «نود اقتصادی» به سوالات خبرنگاران ما پاسخ داد.

فیلم/تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
افزایش جمعیت غیر فعال در دوره کرونا مثل یک بمب ساعتی برای کشور عمل می کند

دکتر فاطمه عزیزخانی بیان کرد: جمعیت غیر فعال افرادی هستند که انگیزه ای برای ورود به بازار کار ندارند و مثل یک بمب ساعتی برای کشور عمل خواهند کرد. این که گفته می‌شود در شرایط کرونا نرخ بیکاری کاهش یافته سیگنال مناسبی به سیاست گذاران نمی‌دهد.

خبرنگار «نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
دولت روحانی در اشتغالزایی از دولت احمدی‌نژاد عقب افتاد

از ابتدای دولت روحانی تا پایان سال گذشته تعداد اشتغال خالص ایجادشده در دولت روحانی حدود ۹۶۰ هزار شغل بوده که ۷۰۰ هزار شغل از آمار هشت‌ساله دولت احمدی‌نژاد کمتر است.

بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران:
طرح حذف دفترچه‌های بیمه به ضرر کارگران تمام شده است

حمیدرضا امام قلی تبار بیان کرد: اجرای طرح حذف دفترچه ها در مراکز درمانی، آزمایشگاهها و داروخانه ها، متاسفانه خروجی معکوس برای برخی مراجعه کنندگان کارگر داشته است.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران:
اگر کارگری کرونا بگیرد کسی خبر دار نمی شود

ناصر چمنی بیان کرد: اگر هنرمند یا مسئولی به کرونا مبتلا شود استوری می گذارد تا همه متوجه شوند ولی اگر کارگری کرونا بگیرد کسی خبردار نمی شود.

خبر جدید از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

سخنگوی دولت با برشمردن اقدامات دولت برای افزایش مستمری حداقل‌بگیران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی، گفت: این افرایش تا میزان ۳۹ درصد و برای سایر سطوح (غیرحداقل‌بگیر) ۲۶ درصد به علاوه مبلغ ثابت ۲۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان به تصویب رسید

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
کاهش ۸۵۰ هزار نفری شاغلان روستاها در دو سال اخیر

طی سه سال اخیر تعداد شاغلان روستاها با کاهش نزدیک به ۸۵۰ هزار نفری از ۶ میلیون و ۶۹۵ هزار نفر در زمستان ۹۷ به ۵ میلیون و ۸۴۵ هزار نفر در زمستان سال ۹۹ رسیده است.

مشمولان بسته معیشتی رمضان چه کسانی هستند؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است مشمولان بسته معیشتی ماه رمضان را شناسایی کند، دریافت‌کنندگان این یارانه باید چه شرایطی داشته باشند؟

وام ۱۰ میلیونی بازنشستگان ؛ آخرین مهلت ثبت نام اعلام شد

بر اساس اعلام مسئولان صندوق بازنشستگی کشوری آخرین مهلت ثبت نام وام ۱۰ میلیونی ضروری بازنشستگان این صندوق تا پایان هفته جاری است.

فیلم/از توسعه دولت الکترونیک تا حمایت از اقشار آسیب‌پذیر

روایت مختصری از اقدامات وزارت کار را در دوره سخت تحریم و کرونا‌، در این گزارش ببینید.

افزایش میانگین ۷۷درصدی حقوق ‎بازنشستگان کشوری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزایش میانگین ۷۷ درصدی حقوق ‎بازنشستگان کشوری در سال ۹۹ را از جمله دستاوردهای صندوق بازنشستگی کشوری دانست.

محدودیت‌های جدید تهران چیست؟+جدول

پیک چهارم کرونا سرانجام تهران را برای چندمین بار به تعطیلی کشاند و با تصمیم ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت، فعالیت اصناف گروه دو تا چهار جدول گروه‌بندی مشاغل از امروز در تهران به ‌مدت دو‌هفته متوقف شد.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
چگونه دولت روحانی نرخ بیکاری را به کمتر از ۱۰ درصد رساند؟

آمارها نشان می‌دهد آنچه موجب کاهش نرخ بیکاری شده، نه اقدام و برنامه‌ریزی دولت روحانی، بلکه ماحصل خروج نیروی کار از بازار و پیوستن جمعیت فعال به غیرفعالان بوده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه:
ماجرای حواشی بازنشستگان تامین اجتماعی و اعتراض بازنشستگان در اواخر سال گذشته چه بود؟

نوبخت بیان کرد: از ۳۲ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی درقانون بودجه سال گذشته، مسئولان مربوطه حدود ۳۰ درصد را اختصاص دادند که در نتیجه بازنشستگان این بخش احساس کردند کمتر دریافت کردند.

واریز یارانه جدید برای ۶۰ میلیون نفر/مبلغ یارانه چقدر است؟

دولت در هفته اول ماه رمضان به ۶۰ میلیون نفر بسته معیشتی چهارده تا هفت میلیون تومانی می‌دهد، مشمولان چه کسانی هستند؟ نحوه دریافت چگونه است؟ پیشتوانه این طرح چیست؟

بلاتکلیفی مشاغل گروه ۲ در تهران

معاون کل وزارت بهداشت گفته که در حال حاضر در شهر تهران محدودیت‌ها و تعطیلی مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ اعمال می‌شود. این در حالی است که صنوف و مشاغل گروه ۲ مثل فروشگاه‌های لباس و کیف و کفش، پاساژها و سایر مراکز خرید غیرضروری در تهران مشغول به فعالیت هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
۲۳ شرکت در شستا رکورد زدند

محمد شریعتمداری نوشت: روند سودآوری شستا در ۲ سال اخیر و تحقق سود خالص ۳۲۰۰۰ میلیارد تومانی دلیلی روشن بر رونق تولید به شمار می آید.

وزیر کار:
 پیشنهاد ۴۵۰ هزار تومانی شدن حق مسکن به دولت رفت

وزیر کار درخواست افزایش کمک هزینه مسکن کارگران از مبلغ ماهانه ۳۰۰ هزار تومان به ۴۵۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ را به هیات دولت ارائه کرد.

نحوه دریافت حکم افزایش حقوق بازنشستگان / حقوق فروردین کی واریز می‌شود؟

طبق گفته مسئولان سازمان تامین اجتماعی بازنشستگان این سازمان از امروز می‌توانند احکام جدید افزایش حقوق متناسب‌سازی را ببینند، این احکام چگونه قابل دسترس است؟

معاون وزیر کار:
میزان و تاریخ اجرای حق مسکن کارگران در سال ۱۴۰۰ را دولت تعیین می‌کند 

حاتم شاکرمی بیان کرد: میزان و تاریخ اجرای پیشنهاد افزایش کمک هزینه مسکن کارگری بعد از تصویب نهایی در هیأت وزیران مشخص خواهد شد.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+نمودار
مرکز آمار، آمار اشتغالزایی رئیس جمهور را رد کرد

رییس جمهور اخیرا در جلسه شورای عالی اشتغال دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه اشتغال را چشمگیر توصیف کرد و گفته است دولت وی به طور متوسط سالانه ۵۵۵ هزار شغل در کشور ایجاد کرده است.

صوت/ تریبون «نود اقتصادی»؛
بیمه معلم مطالبات ما بازنشستگان مخابرات را نمی‌دهد!

یکی از مخاطبان «نود اقتصادی» درباره مشکلات بازنشستگان مخابرات صوتی برای تربیون نود اقتصادی ارسال کرده است. وی میگوید هر ماه سهم کارمندان بابت بیمه تکمیلی مخابرات از رفاهیات کسر شده ولی به حساب بیمه معلم واریز نمی شود، همین کار باعث شده که بیمه معلم هم مطالبات ما بازنشستگان مخابرات را نمی‌دهد!

افزایش ۳۹ درصدی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران تامین اجتماعی تهران از پرداخت حقوق بازنشستگان با افزایش ۳۹ درصدی حداقل بگیران و اجرای مرحله دوم متناسب سازی تا ۱۵ روز آینده خبر داد.

یک واریزی دیگر دولت در پایان هفته

در هفته گذشته اولین یارانه امسال یعنی یارانه معیشتی واریز و به نظر می‌رسد در نیمه دوم فروردین فقط یک واریزی وجود دارد که به نظر می‌رسد در پایان هفته جاری انجام می‌شود.

نرخ بیکاری به ۹.۷ درصد رسید

مرکز آمار ایران اعلام کرد: در زمستان ١٣٩٩ نرخ بیکاری جمعیت ١٥ ساله و بیش­تر ٩,٧ درصد است.

سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی ۱۴۲ هزار میلیاردی  می شود
هدف گذاری شستا برای تحقق سود آوری ۳۲۰ هزار میلیاردی

مجمع فوق‌العاده افزایش سرمایه سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با نماد «شستا» روز گذشته 26 اسفند ماه 1399 با حضور ۸۹ ‌درصد از سهامداران برگزار شد و افزایش سرمایه ۷۷ درصدی شرکت به تصویب رسید.

زمان واریز آخرین مرحله یارانه کرونا اعلام شد

از چهار مرحله یارانه معیشتی کرونا تنها یک مرحله باقی مانده که ساعت ۲۴ امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

فیلم/یک فعال کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دستمزد ۱۴۰۰ کارگران اصلا قانع کننده نیست و راضی نیستیم

حمید حاج اسماعیلی بیان کرد: خط فقر در کشور حدود ۹ میلیون تومان است و توقع این بود که ۴.۵ میلیون برای حداقل دستمزد که نصف خط فقر بود در شورای عالی کار تصویب شود. تا زمانی که دولت تعیین کننده دستمزد باشد وضع کارگران بهتر نمی‌‎شود. دولت سال آینده نرخ تورم را کنترل  و از حمایت‌های جانبی برای کارگران دریغ نکند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار:
 افزایش حق مسکن کارگران از اول سال ۱۴۰۰ اعمال می‌شود

آیت اسدی بیان کرد: اگر حق مسکن کارگران فرضا در خرداد تصویب شود، باید از اول فروردین ۱۴۰۰ اجرا شود.

حداقل دستمزد کارگران ۳۹ درصد افزایش یافت/ افزایش ۲۶ درصدی سایر سطوح مزدی

در دویست و نود و هفتمین نشست شورای عالی کار حداقل دستمزد ۳۹ درصد افزایش یافت.

فیلم/ مناظره دستمزد ۱۴۰۰ (پایانی):
دولت نباید بین کارگران و کارمندان خودش تبعیض قائل شود

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار گفت: وقتی دولت اعلام می کند وضع اقتصاد خوب است و جهش تولید داریم باید برای دستمزد کارگران افزایش خوبی داشته باشیم. دولت نباید بین کارگران و کارمندان خودش تبعیض قائل شود.

فیلم/ مناظره دستمزد ۱۴۰۰ (۳):
آقای وزیر کار! خودتان می‌توانید یکماه با حقوق کارگری زندگی کنید، یکبار امتحان کنید. من یکماه امتحان کردم، نچرخید!

قائم مقام دبیرکل خانه صنعت و معدن اظهار داشت: در بسیاری از خانواده‌ها زن خانواده حاضر است در یک کارگاه حداقل مزد را بگیرد تا زندگیشان بچرخد. بی اعتمادی بین کارگر و کارفرما را دولت ایجاد کرد.

فیلم/ مناظره دستمزد ۱۴۰۰ (۲):
آقایان دولتی سری به کارگاه‌ها بزنند و ببینند چه خبر است/وقتی کارگر اعتراض می‌کند، مسله را امنیتی میکنند!

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار بیان کرد: امسال دولت شبانه در شب ۲۱ فروردین مزد را ابلاغ کرد. تصمیمات در شورای عالی کار شورایی و کارشناسی گرفته نمی شود.

فیلم/ مناظره دستمزد ۱۴۰۰(۱):
اثر دستمزد بر قیمت تمام شده محصول بین ۷ تا ۸ درصد است

آرمان خالقی، قائم مقام دبیرکل خانه صنعت و معدن (کارفرما) بیان کرد: قدرت خرید کارگران سال به سال کاهش می‌یابد و ما در حفظ قدرت خرید آنها موفق نبودیم.

مناظره دستمزد ۱۴۰۰ در «نود اقتصادی»

مناظره دستمزد ۱۴۰۰ با حضور آرمان خالقی قائم مقام دبیرکل خانه صنعت و معدن به عنوان نماینده جامعه کارفرمایی و محسن باقری، عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار به نماینده جامعه کارگری در دفتر «نود اقتصادی» برگزار شد.

درخواست کارگران برای افزایش ۲ میلیونی دستمزد

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه درخواست کارگران برای افزایش دستمزد افزایش ۱ میلیون و ۹۵۵هزار تومانی سبد معیشت است گفت: اگر دولت به فکر حفظ اشتغال و سبد معیشت است باید هزینه های آن را بپردازد.

رئیس دفتر روحانی:
افزایش حقوق کارمندان و کارگران در گرانی‌ها موثر است

محمود واعظی بیان کرد: در طول چند سال گذشته حقوق کارمندان و کارگران نزدیک به ۵۰ درصد افزایش داشته و بسیاری از حوزه‌ها با افزایش قیمت روبه رو بوده اند، طبیعتاً روی قیمت تمام شده کالا نیز اثر خواهد داشت.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+نمودار
درآمد ۱۸ هزار میلیارد تومانی دولت از مالیات بورس

۴۴۳ درصد رشد در یکسال


بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول
واردات گندم از ۳ میلیون تن فراتر رفت/ دولت معادل ۳۹ درصد خرید داخلی، گندم وارد کرده است
فیلم/تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
افزایش جمعیت غیر فعال در دوره کرونا مثل یک بمب ساعتی برای کشور عمل می کند

پربیننده