سه شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱:۱:۵۵ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس اشتغال

 ۵۰ درصد کارمندان دولت می‌توانند دورکار بمانند
معاون وزیر اسبق کار:

۵۰ درصد کارمندان دولت می‌توانند دورکار بمانند

علی اکبر لبافی با بیان اینکه ۵۰ درصد کارکنان دولت قابل دورکاری هستند، گفت: اگر مشاغلی که از طریق فضای مجازی و اینترنتی قابل انجام هستند دورکار کنیم بسیاری از هزینه‌ها کاهش می‌یابد و سبک جدیدی از کار و زندگی به وجود می‌آید.

یک میلیون کارگر رسمی در اثر کرونا بیکار شدند/ تهران بیشترین بیکار ناشی از کرونا را دارد

یک میلیون کارگر رسمی در اثر کرونا بیکار شدند/ تهران بیشترین بیکار ناشی از کرونا را دارد

از زمان شیوع کرونا تاکنون طبق اعلام وزارت کار جمعیت زیادی از کارگران غیررسمی درآمد حداقلی خود را از دست داده‌اند و نزدیک به یک میلیون نفر از کارگران رسمی بیکار شده و در صف دریافت بیمه بی‌کاری انتظار می‌کشند.


آغاز کسر اقساط وام یک میلیون تومانی یارانه‌بگیران از تیرماه

کسر اقساط وام یک میلیون تومانی از این ماه از حساب یارانه بگیران شروع خواهد شد.

یک فعال کارگری:
 ۸۰ درصد مردم در تامین مایحتاج ضروری خود مشکل دارند/ مگر دستمزدها ۳۵ درصد افزایش یافته که لوازم خانگی ۳۵ درصد گران می‌شود؟

حمید حاج اسماعیلی با بیان اینکه امروز ۸۰ درصد مردم در تامین مایحتاج ضروری خود دچار مشکل شده‌اند، گفت: مگر دستمزد کارگران ۳۵ درصد افزایش یافته که دولت چنین مجوزی را لطف خود به مصرف‌کننده می‌داند؟

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند
در سال ۹۸ حدود ۸۰۰ هزار نفر به مددجویان کمیته امداد اضافه شده است

با افزایش نرخ تورم، جهش ارزی، افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن، خوراک و سایر مشکلات معیشتی، طی سال گذشته تعداد مددجویان جدید کمیته امداد رشد ۱۹/۵ درصدی داشته است.

آغاز ثبت‌نام کسب و کارهای فاقد بیمه برای دریافت وام کرونا
صاحبان مشاغل فاقد بیمه هم می‌توانند وام کرونا بگیرند

در حالی که تا پیش از این پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا که دارای کد بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی هستند آغاز شده بود، معاونت اشتغال وزارت کار از آغاز ثبت نام و پرداخت تسهیلات به متقاضیان و کسب و کارهای فاقد بیمه و آسیب دیده از جریان کرونا خبر می‌دهد.

یارانه معیشتی تیر ماه واریز شد / آیا یارانه کسی حذف شده است؟

هشتمین مرحله از یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است؛ همچنین قرار بود لیست یارانه‌بگیران در این ماه به‌روز رسانی شود.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی:
 بیش از ۶۰ درصد کارگران اجاره نشین هستند

فتح الله بیات با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد کارگران اجاره نشین هستند، گفت: این حقوق و دستمزد کفاف تأمین اجاره بها را نمی دهد.

یک میلیون کارگر رسمی در اثر کرونا بیکار شدند/ تهران بیشترین بیکار ناشی از کرونا را دارد

از زمان شیوع کرونا تاکنون طبق اعلام وزارت کار جمعیت زیادی از کارگران غیررسمی درآمد حداقلی خود را از دست داده‌اند و نزدیک به یک میلیون نفر از کارگران رسمی بیکار شده و در صف دریافت بیمه بی‌کاری انتظار می‌کشند.

معاون وزیر اسبق کار:
۵۰ درصد کارمندان دولت می‌توانند دورکار بمانند

علی اکبر لبافی با بیان اینکه ۵۰ درصد کارکنان دولت قابل دورکاری هستند، گفت: اگر مشاغلی که از طریق فضای مجازی و اینترنتی قابل انجام هستند دورکار کنیم بسیاری از هزینه‌ها کاهش می‌یابد و سبک جدیدی از کار و زندگی به وجود می‌آید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
۲۳۰ هزار نفر برای فروردین ماه بیمه بیکاری می‌گیرند/ ۱۶.۵ هزار نفر از دریافت بیمه بیکاری انصراف دادند

محمد شریعتمداری گفت: حدود ۲۳۰ هزار نفر برای واریز بیمه بیکاری در فروردین ماه تأیید شدند و اردیبهشت ماه نیز به همین روال خواهد بود.

نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری:
کاهش نرخ بیکاری با شواهد اقتصادی کشور سازگار نیست

علیرضا حیدری بیان کرد: بیکاری ارتباط مستقیم با نرخ رشد اقتصادی، میزان سرمایه‌گذاری و اشتغال ایجاد شده که براساس آن می‌توان نرخ بیکاری را محاسبه کرد، دارد.

معاون روابط کار وزارت تعاون:
کارگران بیکار شده در اثر کرونا با تدوام بیکاری مقرری می‌گیرند

حاتم شاکرمی از دریافت بیمه بیکاری تمامی کارگران تحت پوشش بیمه در زمان شیوع ویروس کرونا خبر داد.

۲.۵ میلیارد دلار قاچاق پوشاک، سالیانه جلوی ایجاد ۸۰۰ هزار شغل را می‌گیرد/ تنها ۳ درصد کارگاه‌های تولید پوشاک بالای ۱۰۰ نفر نیرو دارند

رضا تازیکی بیان کرد: طبق آمار ستاد قاچاق کالا سالانه دو و نیم میلیارد دلار قاچاق پوشاک در کشور وجود دارد، این میزان قاچاق برابر با ایجاد ۸۰۰ هزار نفر شغل در کشور است.

حداقل حقوق بازنشستگان به ۲ میلیون تومان رسید

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: با افزایش ۲۶ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، متوسط حقوق آن‌ها کمتر از ۲ میلیون تومان نخواهد شد.

نرخ بیکاری جوانان ۲ برابر بیکاری عمومی است

بر اساس گزارش های مرکز راهبردی وزارت کار نرخ بیکاری جمعیت بیش از دو برابر نرخ بیکاری عمومی است.

مصوبه افزایش دستمزد ابلاغ شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اجرای بندهای (۷) و (۸) بخشنامه مزد سال ۹۹، مصوبه شورای عالی کار را به همه کارفرمایان و کارگاه های مشمول قانون کار ابلاغ کرد.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری:
 افزایش حق مسکن کارگران هنوز در دولت تصویب نشده است 

ناصر چمنی با اشاره به اینکه طبق پیگیری هایی که انجام دادیم، افزایش حق مسکن هنوز به نتیجه نرسیده است گفت: وزیرکار قول داده است که این میزان افزایش از تیرماه اجرایی شود.

افزایش ۵۰ درصدی حق عائله مندی و اولاد بازنشستگان

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از نهایی شدن افزایش ۵۰ درصدی کمک هزینه عائله مندی و حق اولاد بازنشستگان و وظیفه بگیران مشترک این صندوق خبر داد.

یارانه کرونایی خرداد ماه امشب واریز می‌شود

براساس اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه‌ها چهارمین بسته حمایتی کرونا به مبلغ ٢٠٠ تا ۶٠٠ هزار تومان ساعت ٢۴ امشب (شنبه) شب به حساب سرپرستان خانوار مشمول واریز می‌شود.

پژوهشگر پژوهشکده آمار:
دستمزدها نباید براساس تورم سال گذشته تعیین شود

اسعداله رضایی با بیان اینکه دستمزدها نباید براساس تورم سال گذشته تعیین شود، گفت: بهتر است که برآوردی از سال بعد صورت گیرد و دستمزد مطابق با آن تعیین شود.

بازنشستگان در سال ۹۹ چقدر حقوق می‌گیرند؟

صحبت‌های سخنگوی دولت بعد از خبر روز گذشته وزیر کار ابهاماتی را ایجاد کرد که علت تناقض این دو حرف را بررسی می‌کنیم.

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد؛
پیگیری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مجلس/ تدوین سند کاهش فقر در کمیسیون اجتماعی

ولی اسماعیلی گفت: موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان یکی از مهمترین اتفاقاتی است که این روز‌ها در مجلس پیگیری خواهد شد.

کاهش ۶۱ درصدی صدور روادید نیروی کار خارجی در سال گذشته

سال گذشته چهار هزار و ۸۰۹ نفر تبعه خارجی با حق کار مشخص اجازه ورود به کشور داشتند

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند
 صندوق بازنشستگی کرکره شفافیت را پایین کشید

صندوق بازنشستگی کشوری در اقدامی جالب، از انتشار تصاویر احکام حقوق دریافتی مدیران خود در معرض دید عموم، استنکاف کرده است.

شریعتمداری خبر داد
احکام افزایش ۲۶ درصدی حقوق بازنشستگان برای تیرماه صادر می‌شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از صدور احکام بازنشستگان تامین اجتماعی بر مبنای افزایش ۲۶ درصدی حداقل حقوق در تیر ماه خبر داد.

مدیرکل اشتغال و بیمه بیکاری وزارت تعاون:
شماره حساب برخی‌ها ایراد داشت، نتوانستیم بیمه بیکاری را به حسابشان واریز کنیم

مسعود بابایی عدم واریز بیمه بیکاری اسفندماه مشمولان بیمه بیکاری کرونا را ثبت شماره حساب نادرست برخی افراد دانست.

بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد + نمودار
۶۴ درصد از اشتغال کشور مربوط به بنگاه‌های خُرد است

از حدود ۲۴ میلیون شاغل کشور، ۱۵/۴ میلیون نفر از آنان (معادل ۶۴ درصد کل شاغلان) در بنگاه‌های خُرد با ۱ تا ۴ نفر کارکن مشغول فعالیت هستند.

دفترچه‌های تأمین اجتماعی دیگر نیازی به تمدید اعتبار ندارند

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: دفترچه‌هایی که تاریخ اعتبار آنها به پایان رسیده یا در آینده به پایان می‌رسد، از اول خرداد ماه سال جاری بدون نیاز به مراجعه حضوری تمدید اعتبار می‌شود.

معاون وزیر کار مطرح کرد؛
معافیت بنگاه‌های مشمول وام کرونا از شمول چک برگشتی

عیسی منصوری بیان کرد: بنگاه‌های مشمول دریافت تسهیلات کرونا از شمول مربوط به چک برگشتی و اقساط معوق معاف هستند.

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند
 بلوف عجیب مدیران شرکت زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری/ دکتری با مدرک لیسانس! 

در حالی مدرک تحصیلی دو نفر از مدیران شرکت آرین پارسه کیش در وب سایت این شرکت فوق‌لیسانس و دکتری درج شده است که براساس آخرین تغییرات انجام شده در بخش سامانه شفافیت وب‌ سایت صندوق بازنشستگی کشوری، برای مدیرعامل این شرکت لیسانس هتلداری و نایب رئیس هیئت‌مدیره کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی درج شده است.

متقاضیان وام کرونا به بانک خود مراجعه کنند

از امروز متقاضیان دریافت تسهیلات کرونا که قبلا در سامانه کارا ثبت نام‌ کرده‌اند می‌توانند به شعبی که در سامانه اعلام کرده مراجعه و وام خود را دریافت کنند.

حق اولاد و کمک عائله‌مندی چیست؟

بر اساس ماده ۸۹ قانون تامین اجتماعی، کارفرما علاوه بر انجام اموری مانند ارسال لیست بیمه برای افراد متاهل و دارای فرزند، باید پرداخت هزینه‌ای تحت عنوان حق اولاد را نیز انجام دهد.

یک تحلیلگر بازار کار:
 با تشدید تورم طبقه متوسط معنای خود را از دست داده است 

حمید حاج اسماعیلی بیان کرد: صعود نرخ تورم باعث شده گروه‌های مختلفی از جامعه به سمت فقر سوق داده شوند و طبقه متوسط معنای خود را از دست بدهد.

سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا:
پرداخت وام یک میلیون تومانی کرونایی به اتمام رسید

حسین میرزایی بیان کرد: آخرین مرحله پرونده پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی حمایت کرونا در روز ۲۲ خردادماه با پرداخت ۸۶۷ هزار و ۲۵ خانوار بسته شد.

نشست مشترک مدیران شستا و دیوان محاسبات برگزار شد

نشست مشترک مدیران شستا با حضور محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا با حسابرس کل و سرپرست‌های هیات‌های حسابرسی هیات یازدهم دیوان محاسبات برگزار شد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران:
رئیس جمهور کتابچه فضای کسب و کار را در سال ۹۲ به مردم برای تبلیغات نشان داد، ولی امروز ۵۰ درصد از این قانون اجرایی شده است

حسین سلاح ورزی گفت: در دور نخست تبلیغات رئیس‌جمهوری در یکی از برنامه‌های تبلیغاتی کتابچه قانون مهم کسب و کار را نشان دادند و اجرای کامل این قانون را جزو برنامه‌های خود اعلام کردند اما در حال حاضر بعد از ۷ سال تنها ۵۰ درصد از قانون بهبود فضای کسب و کار اجرایی شده است.

فعال حوزه کارگری:
با مصوبه شورای عالی کار، دریافتی یک کارگر در سال ۹۹ چقدر تغییر کرد؟

علی اصلانی بیان کرد: حداقل حقوق یک کارگر بدون سابقه در سال  ۱۳۹۹ یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان شد که با احتساب حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی و بن خواربار ۴۰۰ هزارتومانی کل دریافتی به دو میلیون و ۶۱۱ هزارتومان رسید.

معاون وزیر کار:
سازمان برنامه و بودجه تصمیم گرفت مقرری بیمه بیکاری برای افراد مختلف متفاوت باشد

عیسی منصوری بیان کرد: تمایل وزارت کار این بود که پرداخت‌ها طبق قاعده قانونی و روال همیشگی صورت گیرد و تفاوتی نباشد ولی علیرغم پیشنهاد وزارت کار، سازمان برنامه و بودجه تصمیم گرفت مقرری بیمه بیکاری برای افراد مختلف متفاوت باشد.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+جدول
صندوق بازنشستگی کشوری اطلاعات مدیران و اعضای هیئت‌مدیره شرکت‌های خود را سانسور کرد

بر اساس تغییراتی که طی پایان فروردین سال جاری در لیست اعضای هیئت‌مدیره شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌های بازنشستگی انجام شده، اطلاعات تحصیلی و سال تولد بیش از ۹۰ درصد اعضای هیئت‌مدیره شرکت‌ها سانسور شده است. 

جهانگیری آیین‌نامه اجرایی پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان را ابلاغ کرد

معاون اول رییس جمهوری آیین‌نامه اجرایی موضوع پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان را برای اجرا به دستگاهی ذیربط ابلاغ کرد.

معاون توسعه کارافرینی و اشتغال وزارت تعاون خبرداد؛
پرداخت تسهیلات کرونایی کسب و کارها از شنبه آینده

عیسی منصوری بیان کرد: بنگاه‎های اقتصادی متقاضی دریافت تسهیلات کرونایی که پرونده آنها به بانک معرفی شده از شنبه آینده تسهیلات‌شان پرداخت می‌شود.

صوت/اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
چرا قیمت دلار بالا می‌رود و همانجا می‌ماند؟


بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول
 ۲ بندر کشور، ۸۲ درصد از جابه‌جایی کالا را انجام می‌دهند/ سهم ۱۹ بندر دیگر فقط ۱۸ درصد است 
 صوت/ انتقاد مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت نفت از کم‌کاری وزارت نفت در فروش و صادرات نفت در شرایط تحریمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
برنامه‌ای برای فروش نفت در شرایط تحریم ندیده‌ایم!

پربیننده