جمعه بیست و نهم تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲:۲۸:۴۹ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس تولید و تجارت

رکوردشکنی صادرات فولاد در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲
«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + نمودار

رکوردشکنی صادرات فولاد در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲

براساس داده‌های انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، صادرات فولاد ایران در سال ۱۴۰۲ در فولاد میانی به ۷ میلیون و ۸۳۸ هزار تن و در محصولات فولادی به ۳ میلیون و ۴۳۷ هزار تن رسیده که هر دو رکورد صادرات از سال ۱۳۹۴ و حتی دوره کوتاه برجام را نیز شکسته‌اند.

 نمایندگان مجلس نباید دائم دور یک وزیر تخصصی بگردند/ نباید هر روز حرف از احیای وزارت بازرگانی بزنند
فیلم/ معاون وزیر صمت:

نمایندگان مجلس نباید دائم دور یک وزیر تخصصی بگردند/ نباید هر روز حرف از احیای وزارت بازرگانی بزنند

فولادگر گفت: دستگاه های تخصصی را سیاسی نکنید. چرا وزارت صمت در ۵ ساله گذشته باید ۶ وزیر داشته باشد. وقتی وزارت صمت سیاسی می‌شود، تولید هم سیاسی می شود.


«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + نمودار
رکوردشکنی صادرات فولاد در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲

براساس داده‌های انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، صادرات فولاد ایران در سال ۱۴۰۲ در فولاد میانی به ۷ میلیون و ۸۳۸ هزار تن و در محصولات فولادی به ۳ میلیون و ۴۳۷ هزار تن رسیده که هر دو رکورد صادرات از سال ۱۳۹۴ و حتی دوره کوتاه برجام را نیز شکسته‌اند.

فیلم/ معاون وزیر صمت:
نمایندگان مجلس نباید دائم دور یک وزیر تخصصی بگردند/ نباید هر روز حرف از احیای وزارت بازرگانی بزنند

فولادگر گفت: دستگاه های تخصصی را سیاسی نکنید. چرا وزارت صمت در ۵ ساله گذشته باید ۶ وزیر داشته باشد. وقتی وزارت صمت سیاسی می‌شود، تولید هم سیاسی می شود.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + نمودار
ارزش وزنی صادرات ایران رکورد برجام را شکست

براساس داده‌های گمرک ایران؛ ارزش وزنی صادرات غیرنفتی کشورمان در دوماهه نخست امسال به ۲۳ میلیون و ۴۶۰ هزار تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۲ حدود ۸/۵ درصد و نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۴ درصد رشد داشته است.

فیلم/ رئیس مجمع واردات:
جلوی واردات قانونی را گرفتید ولی قاچاق را توسعه دادید/ ارز قاچاق از محل صادرات تامین می‌شود

مناقبی گفت: ورود بیش از 2500 قلم کالا به کشور ممنوع است ولی همه آن‌ها را در کشور می‌بینید. این پلاک‌های گذر موقت قاچاق اتومبیل نیست؟

با تداوم وضع موجود، بازار عراق را از دست خواهیم داد

رئیس اتاق ایران گفت: به دلیل نبود امکان استفاده از سیستم بانکی، قیمت محصولات صادراتی ما حدود 20 تا 25 درصد گران‌تر است و با تداوم مشکلات انتقال پول، در عرض چند ماه آینده قادر به ادامه حضور در بازار عراق نخواهیم بود.

در صد و بیست‌ودومین نشست شورای گفت‌وگو چه گذشت؟

اعضای شورای گفت‌وگو در تازه‌ترین نشست به این جمع‌بندی رسیدند که برای حل مشکلات تأمین مالی صنایع آب‌شیرین‌کن از ظرفیت هیات وزیران و شورای عالی تأمین مالی به طور هم‌زمان استفاده شود.

فیلم/ اعتراض رئیس اتاق تبریز به بودجه اتاق بازرگانی:
چرا برای پارکینگ ساختمان اتاق 200 میلیارد تخصیص دادید؟

ژائله گفت: بودجه عملیاتی اتاق چه کمکی به بنگاه‌ها می‌کند؟ با چه برنامه‌ای به تشکل‌ها پول می‌دهید؟ ترکیه در عرض 4 ماه در 42 کشور دنیا 72 هیات تجاری می‌برد، ما چگونه می‌خواهیم با آن‌ها رقابت کنیم؟

فیلم/ معاون وزیر صمت:
سال ۱۴۰۲، نزدیک به ۵۰ همت عدم النفع از محل قطعی برق و گاز داشتیم

موثقی‌نیا گفت: بحران انرژی روز به روز بیشتر می‌شود. سال ۱۴۰۲، نزدیک به ۵۰ همت عدم النفع از محل قطعی برق و گاز داشتیم. اگر امسال هم این قطعی‌ها ادامه داشته باشد، همین قدر ضرر می‌کنیم.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + نمودار
صادرات ایران به آمریکای لاتین در دولت سیزدهم ۷ برابر شد

طبق گزارش منتشر شده توسط مرکز تجارت جهانی (WTC) موفقیت سیاست‌های تجاری دولت سیزدهم باعث شده تا میزان صادرات ایران به آمریکای لاتین از ۲۰۸ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ ، به عدد ۱.۴۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ برسد و رشد چشم گیر ۷ برابری را تجربه کند.

ترسیم چشم‌انداز تجارت 5 میلیارد دلاری با افغانستان/ تداوم روند رو به رشد تجارت ایران و افغانستان

رایزن بازرگانی ج. ا ایران در افغانستان، از افزایش 123 میلیون دلاری صادرات غیر نفتی ایران به افغانستان در 3 ماهه نخست سال 1403 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

فیلم/ رئیس سازمان نظام مهندسی معدن:
تا ۱۰ سال دیگر با کمبود نیروی بخش معدن مواجه می شویم

بسطامی گفت: منابع انسانی ما در بخش معدن در حال پیر شدن است. ۴۲ درصد فعالان بخش معدن تا ۱۰ سال دیگر از بازار کار خارج می شوند. هیچ نیروی متخصصی با کمترین تجربه در بخش معدن بیکار نمی ماند. حتی فارغ التحصیلان بخش معدن فورا جذب بازار کار می شوند.

افزایش 7 برابری صادرات ایران به منطقه آمریکای لاتین و دریای کارائیب، در دولت سیزدهم

طبق گزارش منتشر شده توسط مرکز تجارت جهانی (WTC) موفقیت سیاست‌های تجاری دولت سیزدهم باعث شده تا میزان صادرات ایران به آمریکای لاتین از 208 میلیون دلار در سال 2020 ، به عدد 1.43 میلیارد دلار در سال 2022 برسد و رشد چشم گیر 7 برابری را تجربه کند .

فیلم/ یک فعال اقتصادی:
قائم مقام ستاد پزشکیان به دلیل مبارزه با فساد مرا برکنار کرد

مهرنوش گفت: به عنوان اولین مدیر زن برای مدیریت یک اپراتور انتخاب شدم که به دلیل مبارزه با فساد توسط آذری جهرمی که الان قایم مقام ستاد آقای پزشکیان است، برکنار شدم.

برگزاری اولین دور نشست کمیته تجارت ترجیحی بین ایران و عمان

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از اولین دور نشست مذاکرات کمیته تجارت ترجیحی ج.ا ایران و سلطنت عمان به میزبانی این کشور در مسقط خبر داد.

رشد 35 درصدی تجارت صنایع غذایی ایران و ترکمنستان/ برگزاری نمایشگاه صنایع غذایی در ترکمنستان

سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران، ضمن تاکید بر رشد مراودات تجاری ایران و ترکمنستان، از روند صعودی تجارت محصولات کشاوری و صنایع غذایی در 2 ماه نخست سال جاری به ترکمنستان خبر داد.

مشارکت رسمی ج. ا ایران در اکسپو ۲۰۲۵ ژاپن

فرصت معرفی توانمندی‌های صادراتی ایران در حوزه صنعت و فناوری، در اکسپو ۲۰۲۵ اوزاکا- ژاپن فراهم شد.

ضرورت ایجاد شرکت‌های حمل‌ونقل مشترک/ ایران بهترین‌ مسیر برای کریدرو شدن

سرپرست معاونت خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با تائید رشد 54 درصدی حجم ترانزیت در دولت سیزدهم، برضرورت ایجاد شرکت‌های حمل‌ونقل مشترک تاکید کرد.

دولت چهاردهم و صنعت خودرو، از ناهماهنگی بین نهادی تا ناتوانی در زیرساخت

نیاز واقعی کشور ۱.۵ میلیون خودرو در سال است. حالا اگر میانگین سالی ۷۰۰ هزار تولید کرده باشیم، ۷۰۰ هزارتا در تولید عقب هستیم

در صدوبیست‌ویکمین نشست شورای گفت‌وگو چه گذشت

اعضای شورای گفت‌وگو در نشست اخیر ضمن بررسی مشکلات شرکت‌های آب‌شیرین‌کن، تأکید کردند: پرداخت مطالبات معوق این شرکت‌ها و تغییر گروه کالایی تجهیزات آب‌شیرین‌کن‌ها پیگیری شود.

رئیس‌جمهور آینده باید چه نگاهی به اقتصاد، تولید و بخش خصوصی داشته باشد؟

در گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های اتاق ایران از بینش‌ اقتصادی کاندیداهای چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری سوال شده است؛ اینکه بخش خصوصی در نظریه اقتصادی آنها چه جایگاهی دارد؟

فیلم/ معاون وزیر صمت:
برق مورد استفاده در خودروهای برقی خیلی ناچیز است

احمدی گفت: خیلی افراد در مجلس و ارکان کارشناسی درباره برق مصرفی خودروهای برقی حرف بی پایه می زنند. هیچ حرف غیر منطقی درباره خودروهای برقی نزدیم. فصل زمستان، آلودگی ما را خفه می کند، راه حل این مشکل فقط خودروی برقی است.

فیلم/ عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی:
مدیران بیمارستان‌های دولتی خیلی ضعیفند و اغلب سوءمدیریت دارند

صانعی گفت: بخش درمان کشور به شدت در حال تنزل است، در همین یکسال اخیر بعضی از بیمارستان‌های درجه یک ما درجه دو شدند! پزشکان متخصص که کار جراحی نمی‌کنند، بی‌انگیزه شدند‌

رایزن بازرگانی ج. ا ایران در افغانستان خبر داد:
رشد 41 درصدی صادرات غیر نفتی به افغانستان/ تراز تجاری مثبت ایران و افغانستان

رایزن بازرگانی ج. ا ایران در افغانستان، از افزایش 102 میلیون دلاری صادارت غیر نفتی ایران به افغانستان در 2 ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

فیلم/ قائم مقام وزیر صمت:
هزینه توزیع لاستیک از کارخانه تا خودروی مردم در دنیا ۱۸ درصد ولی در ایران ۵۰ درصد است

فرحی گفت: تولید اولین حلقه زنجیره تنظیم بازار است که باید برای آن برنامه ریزی کرد. دنیا برای هزینه‌های انتقال کالا از کارخانه تا سفره مردم برنامه دارد. توزیع در ایران سنتی است و از جیب مصرف کننده بر می‌دارند.

فیلم/ عضو هیات نمایندگان اتاق تهران:
یکی از کارخانه داران قزوین به دلیل کمبود نیرو با یکی از زندان‌ها قرارداد بسته/ روزی ۱۵۰ زندانی را تحت الحفظ به کارخانه می‌آورد و عصرها بر می‌گرداند!

رنگی گفت: پیک موتوری و اسنپ دو تا سه برابر کارگران درآمد دارند. مهاجرت کارگران ساده ایرانی به کشورهای همسایه افزایش پیدا کرده است.

دولت چهاردهم رغبت به سرمایه‌گذاری را افزایش دهد

صمد حسن‌زاده در نشست آشنایی با برنامه‌های مصطفی پورمحمدی، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: دولت چهاردهم باید رغبت به سرمایه‌گذاری را با رفع چالش‌های حاکم بر تولید، افزایش دهد.

جایگاه دیپلماسی اقتصادی در برنامه نامزدهای انتخابات مشخص باشد

رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه سیاست‌گذاری‌های غیرعلمی و غیرکارشناسی، وضعیت اقتصاد کشور را به وضعیت نامطلوب رسانده است، بر لزوم مشخص شدن جایگاه دیپلماسی اقتصادی در برنامه نامزدهای انتخاباتی تأکید کرد.

حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی ایجاد می‌شود

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی در ادامه این همایش، مالک شریعتی نیاسر، عضو کمیسیون انرژی مجلس از ایجاد حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی خبر داد.

فیلم/ نایب‌رئیس اتحادیه فرش دستباف:
فرش‌های قاچاق افغانی از مرزهای رسمی با تریلی وراد کشور می‌شوند

چمن‌رخ گفت: فرش قاچاق افغانی در بازار به شکل علنی عرضه می‌شود و هیچ کس آن‌ها را پیگیری نمی‌کند. فرش افغانی به دلیل قیمت پایین برای فروشندگان مقرون به صرفه است.

عملکرد شوراهای گفت‌وگوی استانی 17 درصد بیشتر شد

کیوان کاشفی، قائم‌مقام دبیر شورای گفت‌وگو با اشاره به انتشار نتایج بیستمین دوره ارزیابی عملکرد شوراهای گفت‌وگوی استانی، از رشد 17 درصدی عملکرد این شوراها در نیمه دوم سال 1402 خبر داد.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران مطرح کرد:
ایران بازیگر جدی در صنعت غذا/ لزوم همکاری‌های مشترک در تولید برند حلال

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تاکید بر توسعه همکاری‌های مشترک در تولید برند حلال، ایران را یکی از بازیگران اصلی منطقه در صنعت غذا معرفی کرد.

فیلم/ وزیر میراث فرهنگی:
رئیسی تعهد صنایع دستی به پیمان‌سپاری ارزی و سامانه نیما را حذف کرد و با این کار خودش زمینه گسترش صادرات را فراهم کرد

ضرغامی گفت: باید با ایران‌هراسی که در جهان راه افتاده مقابله کنیم. سختگیری در حوزه روادید را حذف کنیم و روادید با بخشی بزرگی از دنیا را یک طرفه لغو کنیم.

فیلم/ رئیس اتحادیه تولید کنندگان فرش:
فرش هیچ متولی دولتی ندارد

توکلی گفت: نمایشگاه فرش را به چهار روز کاهش دادند و شرایط را به سمتی بردند که کسی در آن شرکت نکند. به جای این که به فکر صادرات باشیم دنبال حل مشکلات خلق الساعه افتاده‌ایم

فیلم/ دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق:
بخشی از منابع ایران در عراق آزاد شده است و بخشی از منابع ایران در هالک ترکیه نیز در حال آزادسازی است

حسینی گفت: بخشی از منابع ایران در عراق آزاد شده است و بخشی از منابع ایران در هالک ترکیه نیز در حال آزادسازی است.

فعال اقتصادی ایران در روسیه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
می‌خواستند با صدور قطعنامه علیه ایران بازار ارز را در آستانه انتخابات بهم بریزند، اما نتوانستند/ دیگر ثبات بازار ارز با قطعنامه مخدوش نمی‌شود

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: کشورهای غربی در آستانه انتخابات در ایران، به‌دنبال فضاسازی منفی و بر هم زدن ثبات بازار هستند.

افتتاح نمایشگاه‌ ایران اگروفود ۲۰۲۴ با حضور معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران

نمایشگاه‌ ایران اگروفود ۲۰۲۴ با حضور معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افتتاح شد.

مدیرکل دفتر ترویج تجارت سازمان توسعه تجارت ایران مطرح کرد
ابلاغ ضوابط تقویم نمایشگاهی استان‌ها/ جزییات صدور مجوزهای برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی

مدیرکل دفتر ترویج تجارت سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به ابلاغ ضوابط تقویم نمایشگاهی استان‌ها، تدوین سیاست واحد در صنعت نمایشگاهی را گامی مثبت در توسعه تجارت داخلی و خارجی دانست.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + نمودار
سهم اصناف از درآمد مالیاتی دولت ۶ و سهم کارمندان ۱۰ درصد شد

براساس داده‌های سازمان امور مالیاتی، اصناف طی سال ۱۴۰۲ حدود ۵۱/۶ همت مالیات به دولت پرداخته‌اند که این مقدار بدون در نظر گرفتن مالیات بر واردات، سهم ۶/۴ درصدی از درآمد مالیاتی دولت داشته است.

فیلم/ رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
پنج ساعت هم پیش علی‌آبادی بنشینید چهار ساعتش را فقط درباره ماشین برقی صحبت می‌کند

طاهری گفت: هر وزیر صمتی که می‌آید سلیقه خودش را اعمال می‌کند و سیاست‌ها را تغییر می‌دهد که ضمانت اجرایی هم ندارد.

نظرات فعالان اقتصادی برای بازنگری آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی اعلام شود

رئیس کمیسیون گمرک اتاق ایران با اشاره به اینکه بازنگری آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی در دستور کار این کمیسیون قرار دارد، از فعالان اقتصادی خواست در راستای اهمیت این موضوع، نظرات خود را در اختیار کمیسیون قرار دهند.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + نمودار
رکوردشکنی صادرات فولاد در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲