جمعه یازدهم مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲:۴۶:۴ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

عمر ۲۲ درصد از وسایل حمل‌ونقل مسافری کشور بالای ۲۰ سال است
بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول

عمر ۲۲ درصد از وسایل حمل‌ونقل مسافری کشور بالای ۲۰ سال است

از حدود نزدیک به ۶۴هزار دستگاه خودروهای مسافری برون‌شهری (اتوبوس، مینی‌بوس و تاکسی) حدود ۲۲ درصد از آنها عمری بیش از ۲۰ سال دارند.

اجاره‌بهای مسکن رکورد شکست
«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+سند

اجاره‌بهای مسکن رکورد شکست

متوسط مبلغ اجاره‎ ماهانه به‌علاوه‎ سه درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران با شکستن رکورد تغییر قیمت در ۲۸ سال اخیر رشد ۴۷/۹ درصدی را نشان می‌دهد.


معاون وزیر راه و شهرسازی:
در تهران اگر قیمت منطقه یک را از متوسط قیمت مسکن خارج کنیم، متوسط قیمت به متری ۱۰ تا ۱۵ میلیون می‌رسد

محمود محمودزاده بیان کرد: اگر در تهران عدد منطقه یک را از متوسط قیمت مسکن خارج کنیم، متوسط قیمت مسکن پایتخت به ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان خواهد رسید.

«نود اقتصادی» بررسی کرد+جدول
طی یکسال اخیر رشد قیمت مسکن در ۴ منطقه تهران بالای ۱۰۰ درصد بوده است

گران‌ترین مناطق تهران نیز شامل مناطق یک، سه، دو، شش و پنج هستند که قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در این مناطق طی شهریور سال جاری به ترتیب ۵۰/۸ میلیون تومان، ۴۶/۱ میلیون تومان، ۳۹/۶ میلیون تومان، ۳۴/۳ میلیون تومان و ۳۰/۲ میلیون تومان بوده است.

قیمت خانه در تهران گران‌تر از استانبول است

تداوم روند قیمت‌های مسکن در حالی است که سایت‌های خرید خانه در ترکیه، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر استانبول را بین ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تا ۱۲ میلیون تومان اعلام می‌کنند.

انفجار کرونایی پس از رکوردشکنی سفرهای مردم!

آمارهای تردد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی کشور در شهریور ماه نشان می‌دهد که رکورد شکنی سفرهای مردم در این بازه زمانی طی روزها و هفته‌های گذشته اثر خود را نشان داده و ویروس کرونا هم به گفته مسئولان بهداشتی کشور تقریبا در همه استان‌ها به وضعیت قرمز و در برخی استان‌ها فوق قرمز و وضعیت انفجار کرونایی رسیده است.

با چند سال پس انداز خانه‌دار شویم؟

خانوارها با افزایش اخیر قیمت مسکن، باید ۸۰ تا ۱۰۰ سال درآمد خود را پس انداز کنند تا بتوانند یک واحد مسکونی ۵۰ متری در تهران خریداری کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران:
وام ۴۰۰ میلیونی مسکن به درد ساکنان کلانشهرها نمی‌خورد و قیمت مسکن را هم بالا می‌برد

بیت الله ستاریان بیان کرد: شاید این وام ۴۰۰ میلیون تومانی که داده خواهد شد بتواند مشکل برخی از دهک‌هایی را که در برخی از شهرهای کوچک زندگی می‌کنند اما در شهرهایی که قیمت مسکن متری ۲۰ میلیون و ۳۰ میلیون تومان است ۴۰۰ میلیون تومان مشکلی از مشکلات را حل نمی‌کند.

صوت/ گفت و شنود شنیدنی خبرنگار «نود اقتصادی» با رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران:
کاهش کمیسیون مشاوران املاک توطئه است! 

قلی خسروی بیان کرد: رسانه‌ها نباید وارد ماجرای کمیسیون مشاوران املاک شوند. در تمام دنیا کمیسیون مشاوران املاک ۶ درصد است.

کاهش ۵۰ درصدی حق الزحمه کمیسیون مشاوران املاک 

حق الزحمه کمیسیون مشاوران املاک با ابلاغ سازمان صمت استان تهران به اتاق اصناف تهران ۵۰ درصد کاهش یافت.

«نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد+جدول
 رشد ۵.۱ درصدی قیمت مسکن در شهریور ماه

در شهریور امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۵.۱ و ۹۱.۷ درصد افزایش دارد.

دبیر کانون انبوه‌سازان:
 مجلس در طرح جهش تولید مسکن توجهی به بخش خصوصی نکرده/ اسلامی به عنوان وزیر راه و شهرسازی حتی یک جلسه هم با فعالان بخش خصوصی نداشته است

فرشید پورحاجت با بیان اینکه در طرح جهش تولید مسکن که در مجلس تدوین شده است هیچ جایگاهی برای بخش خصوصی در نظر گرفته نشده است، گفت: وزارت راه‌وشهرسازی در دوره محمد اسلامی هیچ نشستی با بخش خصوصی برگزار نکرده و به نظرات آنها توجهی ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد
طرح جامع شهر جدید تابناک تصویب شد

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در جلسه امروز شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، طرح جامع شهر جدید تابناک به تصویب رسید.

مسکن ملی در پردیس ساخته می شود

مدیر عامل پردیس گفت: ساخت مسکن ملی در شهر پردیس آغاز شده و هیچ مشکلی بابت اراضی وجود ندارد و متقاضیان نگران نباشند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران:
طرح وام ودیعه مسکن غیر کارشناسی است و باعث افزایش کاذب قیمت‌ها شده است

خشایار باقرپور بیان کرد: طرح وام ودیعه مسکن غیرکارشناسی است و تنها تاثیرش ایجاد بار روانی در بازار و بالا رفتن کاذب قیمت هاست. 

 ۷۰ درصد هزینه خانوارهای کم درآمد صرف مسکن می‌شود

بیش از ۷۰ درصد از هزینه‌های ماهانه خانوارهای شهری دهک درآمدی ۱ تا ۳ نیز مرتبط با بخش مسکن است.

وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومان شد

سقف تسهیلات قابل پرداخت از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان در تهران ۶۰ درصد افزایش یافت و به ۴۰۰ میلیون تومان رسید.

سفر هوایی به عتبات عالیات در ایام اربعین نداریم؛ پرواز ترکیه برقرار شد

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: کشور عراق در ایام اربعین پذیرای هیچ زائری نخواهد بود و بنابراین سفر هوایی هم به این کشور نداریم.

وزیر راه و شهرسازی:
انتشار آمار و اطلاعات مسکن در کلانشهرها مردم را ناامید می‌کند

محمد اسلامی بیان کرد:‌ انتشار اطلاعات و آمار مختص یک کلانشهر باعث ایجاد التهاب در بخش مسکن در کل کشور خواهیم شد و معتقدم با انتشار این گونه اطلاعات نباید امید مردم را نا امید کنیم.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران:
مشاوران املاکی که کد رهگیری صادر نکنند، متخلفند

عقبایی گفت: هیچ مشاور املاکی حق ندارد کد رهگیری برای قرارداد‌های مسکن صادر نکند و این تخلف به شدت از طرف اتحادیه املاک پیگیری می‌شود.

تهران بیشترین تعداد مستاجران را در میان شهرهای مختلف کشور دارد

مقایسه بین دو سرشماری سال‌های ۹۰ با ۹۵ نشان می‌دهد که خانوارهای اجاره نشین از ۲۶.۷ درصد در کل کشور در سال ۱۳۹۰ به ۳۰.۷ درصد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی:
۳۰ هزار نفر وام ودیعه مسکن دریافت کردند

وزیر راه و شهرسازی گفت: در یک هفته گذشته با افزایش دو و نیم برابری، تعداد کسانی که وام ودیعه مسکن را دریافت کرده‌اند از ۱۲ هزار به ۳۰ هزار نفر رسیده است.

عوارضی‌ کدام آزادراه‌ها جمع‌ می‌شود؟

درپی توافق بین وزارت راه و شهرسازی و پلیس راه برای ارسال پیامک و نهایتا جریمه کردن کسانی که از آزادراه‌های الکترونیکی استفاده کرده و عوارض‌شان را پرداخت نکرده‌اند، برخی آزادراه‌ها که از حالت الکترونیکی خارج شده یا از نظر نصب تجهیزات آماده الکترونیکی شدن هستند، می توانند در مرحله اول و سریع‌ترین زمان ممکن، ایستگاه‌های عوارضی خودشان را جمع کنند و الکترونیکی شوند که پنج آزادراه را شامل می‌شود.

آغاز پروازهای هفتگی هما به آلمان از ۱۲ مهر

پس از وقفه چند ماهه، پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" به مقصد فرودگاه فرانکفورت آلمان از ۱۲ مهر آغاز می‌شود.

آمار ساخت و ساز مسکن در تهران اعلام شد

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران، آمار صدور پروانه ساخت و ساز و تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده در کل شهر تهران را طی ۶‌ماه نخست سال جاری اعلام کرد.

قیمت‌های جدید مسکن در تهران + جدول

مشاوران املاک در مناطق مختلف پایتخت عنوان می‌کنند: قیمت پیشنهادی املاک عرضه شده در اولین روز از فصل پاییز، نسبت به دو هفته قبل با افزایش چشمگیر مواجه نبوده است.

عضو هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های ساختمانی ایران:
سیاست‌های دولت کار را برای سرمایه‌گذاران مسکن دچار مشکل کرده است

محمدعلی پورشیرازی بیان کرد: با سیاست‌های دولت کار را برای سرمایه‌گذاران مسکن دچار مشکل کرده و ریسک ورود به این عرصه را بالا برده است که همین باعث گرانی قیمت مسکن خواهد شد.

مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی آغاز شد

محمودزاده گفت: همزمان با پایان مرحله اول ارسال پیامک به مالکان خانه‌های خالی، فهرست این خانه‌ها به سازمان امور مالیاتی ارسال شد.

تعرفه مشاوران املاک تغییر می‌کند

رئیس اتحادیه املاک تهران از موافقت سازمان حمایت با تعرفه ۰٫۳ درصدی کمیسیون مشاوران املاک بدون در نظر گرفتن سقف قیمت خبر داد.

پروازهای ترکیه از سر گرفته شد+قیمت بلیت

بالاخره پس از حدود هفت ماه پروازهای ایران-ترکیه از سرگرفته شد و ایرلاین‌های ایرانی از چند روز آینده می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی پروازهای خود را به استانبول از سر بگیرند.

معاون وزیر راه و شهرسازی:
 آمار مسکن در شهریور با ساختار جدید منتشر می‌شود

محمود محمودزاده بیان کرد: ساختار بیان آمار بخش مسکن دچار تغییر شده و با اصلاح ساختار در قالب چهارچوب جدید منتشر خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس:
 تولید مسکن زیر ۵۰ متر تبعات اجتماعی دارد/ فقط در تهران و برخی کلانشهرها کمبود مسکن داریم

علیرضا پاک فطرت با بیان اینکه ما به جز در برخی از کلانشهرها مانند تهران با کمبود مسکن مواجه نیستیم، گفت: دستگاه های اجرایی و نظارتی نباید اجازه تولید مساکن زیر ۵۰ متر را صادر کنند، زیرا تبعات این مسئله بیشتر از مزایای آن است و قطعا تبعات این رویکرد خود را در اجتماع نشان خواهد داد.

نایب رئیس انجمن انبوه‌ سازان:
بانک‌ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم به افزایش قیمت مسکن دامن می‌زنند

ایرج رهبر بیان کرد: سرمایه‌گذاری که تسهیلات کلان دریافت می‌کند باید با درصدی بالاتر اصل و سود پول را به بانک برگرداند و همین موضوع به افزایش قیمت مسکن دامن می‌زند.

فیلم/رئیس هیات مدیره گروه سرمایه‌گذاری مسکن در گفتگو با «نود اقتصادی»:
همه دولت‌ها در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده شهری تعلل کرده و شعار داده‌اند

احمد فرشچیان بیان کرد: همه دولت‌ها در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده شهری تعلل کرده و شعار داده‌اند. دولت‌ها قبل از رخ دادن اتفاق برای حل مشکلات وارد نمی‌شوند اما وقتی زلزله همه چیز را نابود کرد تازه وارد عمل می‌شوند.

فیلم/رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کمک ودیعه دولت به مستاجران دردی از آن‌ها درمان نمی‌کند!

محمدرضا پورابراهیمی بیان کرد: اجاره‌بها خیلی افزایش پیدا کرده، کمک ودیعه دولت به مستاجران، بخصوص در شهرهای بزرگ دردی از آن‌ها درمان نمی‌کند! دولت عدد کمک ودیعه را افزایش دهد.

همزمان با تغییر ساعت رسمی کشور؛
آیا زمان پرواز‌ هواپیماها تغییر می‌کند؟

با توجه به تغییر ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ امشب، کلیه پرواز‌ها بر اساس همان زمان ثبت شده در بلیت انجام می‌شود.

برنامه دولت برای کنترل قیمت مسکن ملی

وزیر راه و شهرسازی از عرضه مستقیم برخی مصالح ساختمانی به سازنده‌های طرح اقدام ملی مسکن خبر داده تا قیمت تمام شده این خانه‌های دولتی‌ساز کنترل شود. این در حالی است که آخرین تجربه بازار دو نرخی در ماجرای ارز «۴۲۰۰» تومانی به تلخ‌ترین تجربه در این حوزه تبدیل شد.

رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:
بازار اجاره بها با پایان یافتن پاییز کنترل شد و ربطی به اقدامات دولت نداشت

محمودی فاطمی عقدا بیان کرد: با توجه به پایان فصل اجاره بها ادعای کاهش تورم یا مهار آن بدیهی بوده و هنر دولت نبوده است.

وامی برای خرید ۷ متر خانه!

با توجه به متوسط قیمت مسکن شهر تهران که ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، با تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی خانه اولی‌ها می توان ۶ متر و ۹۰ سانتی متر مسکن خریداری کرد.

چرا خانه‌های تهران گران است؟

وزیر راه و شهرسازی، نقدینگی سرگردان را عامل اصلی بی‌ثباتی بازار مسکن دانست و گفت: در صورتی که قیمت مسکن در یک منطقه از تهران پایین‌تر از حد «مقایسه‌ای» باشد، سودجویان بلافاصله نقدینگی را به آن منطقه سرازیر می‌کنند و بعد از مدتی این نقدینگی را به جای دیگری انتقال می دهند که هدف ایجاد تلاطم در یک بازار است.

نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان:
 بازار مسکن احتمالا در نیمه دوم سال تغییر قیمتی نخواهد داشت/ طرح تولید مسکن مجلس به جو روانی بازار کمک می‌کند

ایرج رهبر با بیان اینکه در نیمه دوم سال تغییر زیادی در شرایط و قیمت‌های بازار مسکن رخ نخواهد داد، گفت: اگر طرح تولید مسکن که به صورت طرح دوفوریتی در مجلس مطرح شده تا یک ماه آینده مصوب و برای اجرا ابلاغ شود؛ می‌تواند هم به جو روانی بازار مسکن کمک کند

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در بلوار کشاورز +جدول

برای رهن واحد ۵۵ متری در بلوار کشاورز به سرمایه ۲۵۰ میلیون تومانی نیاز است.

فیلم/یک تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
زنگنه محض رضای خدا حتی یک پالایشگاه هم نساخت

هر آنچه امروز در صنعت نفت افتتاح می‌شود، متعلق به گذشته است و زنگنه نقشی در آنها ندارد!


صوت/مدیر سرمایه‌گذاری و نظارت بر شرکت‌های هلدینگ صنعتی رازی در گفتگو با «نود اقتصادی» توضیح می دهد؛
الان بخریم یا بفروشیم؟
«نود اقتصادی» بررسی کرد+جدول
طی یکسال اخیر رشد قیمت مسکن در ۴ منطقه تهران بالای ۱۰۰ درصد بوده است
فیلم/عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وزیر نفت در سال‌های اخیر مدام تویِ سر شرکت‌های داخلی زد/ گفتند به خسروجردی کار ندهید، چون بر علیه وزارت نفت مصاحبه کرده!

پربیننده