سه شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰:۴۶:۲۸ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

 رکورد گرانی مسکن در دولت روحانی شکسته شد/ قیمت مسکن در دولت تدبیر و امید ۵۸۶ درصد افزایش یافت

 رکورد گرانی مسکن در دولت روحانی شکسته شد/ قیمت مسکن در دولت تدبیر و امید ۵۸۶ درصد افزایش یافت

قیمت مسکن در دولت روحانی تاکنون ۵۸۶ درصد گران شده، در حالی که در دولت‌های نهم و دهم ۳۷۵ درصد گران شده بود.

 افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها، مبنای کارشناسی ندارد
یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:

 افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها، مبنای کارشناسی ندارد

ناصر ذاکری با بیان اینکه افزایش ۲۵درصدی اجاره‌بها، مبنای کارشناسی ندارد، گفت: با این اقدام تقریبا همه تلاش می‌کنند که این رقم را رعایت کنند؛ حتی اگر روی نرخ پایین‌تر از آن توافق کرده بودند.


ممنوعیت اعلام قیمت فروش مسکن در سایت‌ها، نتیجه عکس داد

با ممنوعیت اعلام قیمت فروش مسکن نه تنها روند رشد قیمت متوقف نشد بلکه بیشترین جهش ماهانه قیمت مسکن طی ۷ سال گذشته، در خرداد امسال به ثبت رسید.

مدیر سابق گروه سیاست‌گذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت:
بانک‌های خصوصی به سوداگری در بازار مسکن دامن زدند

فرهاد بیضایی بیان کرد: از ابتدای دهه ۸۰ با ورود بانک‌های خصوصی به حوزه زمین و مسکن، این بازار رشد فزاینده‌ای را تجربه کرد و به سرمایه ای تر شدن این بازار کمک نمودند.

تعداد مسکن در کشور، سه میلیون بیشتر از تعداد خانوار است

طبق آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۲۴ میلیون خانوار در ایران زندگی می کنند و تعداد واحدهای مسکونی حدود ۲۷ میلیون است.

هشدار سیلاب ناگهانی در ارتفاعات مازندران/بارش پراکنده در برخی استان‌ها

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: توصیه می‌شود از امروز تا بعدازظهر فردا از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها در استان مازندران، اجتناب شود و‌ صعود به ارتفاعات به‌ویژه در بعد از ظهر و شب، متوقف شود.

فیلم/در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح شد؛
مصوبه دستوری اجاره‌بها چه تبعاتی برای جامعه خواهد داشت؟

سعید ابراهیم زاده، کارشناس حقوقی با ارسال ویدئویی به «نود اقتصادی» توضیح می‌دهد با توجه به اینکه ۳۵ درصد ایرانی‌ها مستاجرند، مصوبه اخیر دولت مبنی بر ممنوعیت اجاره‌بها تا حدود ۲۰ درصد چه تبعاتی برای جامعه ایران در هفته‌های اخیر خواهد داشت.

 وزیر رفاه دولت اصلاحات:
بهای مسکن نباید از ۵ برابر درآمد کل خانوار در طول یک سال بیشتر باشد/ در ایران این نسبت بین ۱۰ تا ۱۵ برابر است

محمدحسین شریف‌زادگان با بیان اینکه  بها و امکان‌پذیری تهیه مسکن متعارف، به نسبت متوسط درآمد یک خانوار شهری، نباید از پنج برابر فرضی کل درآمد خانوار در طول یک سال بیشتر باشد، گفت: در ایران این نسبت بین ۱۰ تا ۱۵ برابر است.

افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت مسکن در دولت روحانی

بررسی آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی حاکی از آن است که از مردادماه سال ۹۲ تا خرداد ۹۹ قیمت مسکن در تهران حدود ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.

خداحافظ ملکه آسمان‌ها
بوئینگ پس از ۵۰ سال تولید ۷۴۷ را متوقف می‌کند

غول صنعت هوانوردی آمریکا، بوئینگ، تولید هواپیمای نمادین ۷۴۷ خود را پس از تکمیل ۱۶ هواپیمایی که قبلاً سفارش گرفته است، متوقف خواهد کرد.

افزایش ۱۲۱ درصدی قیمت مسکن در تهران طی ۲۰ ماه اخیر

براساس آخرین آمار منتشر شده توسط وزارت راه و شهرسازی قیمت مسکن از مهرماه ۹۷ تا خرداد ۹۹ در تهران ۱۲۱ درصد افزایش داشته است.

کارگران و کارمندان برای خرید خانه در جنوب تهران باید ۸۵ سال صبر کنند

با درآمد ماهانه ۲.۸ میلیون تومانی اغلب کارگران و برخی کارمندان، ۸۵ سال زمان نیاز است که یک خانوار با پس‌انداز یک‌سوم درآمد سالانه خود بتواند یک خانه در مناطق جنوبی شهر تهران خریداری کند.

صوت/عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تشریح ابعاد حقوقی ورود دولت به ماجرای اجاره‌بها

دکتر میترا ضرابی بیان کرد: بر دولت واجب است، در شرایط بد اقتصادی به ماجرای دستوری نرخ اجاره‌بها ورود کند. در شرایط کنونی، ورود دولت به ماجرای اجاره بها نقض مالکیت خصوصی نیست!

«نود اقتصادی» بررسی کرد+جدول
تمدید قرارداد مستاجران در بهار چقدر هزینه داشت؟

مستاجرانی که در بهار امسال قرارداد خود را تمدید کردند، مجبور شدند برای تمدید قرارداد خود ۳۳/۶ درصد به مبلغ اجاره قبلی اضافه کنند.

 وزیر راه و شهرسازی:
با مصوبه ستاد ملی کرونا تورم لجام گسیخته بازار اجاره‌بها را مهار کردیم

محمد اسلامی بیان کرد:  مصوبه ستاد ملی کرونا در مورد نرخ اجاره‌بها توانسته جامعه را آرام و آن وضعیت لجام گسیخته را مهار کند.

 نایب رئیس مجلس:
مسکن مهر بهترین حربه در برابر تحریم‌ها بود/ به روحانی اطلاعات غلط دادند

نیکزاد با بیان اینکه مسکن مهر بهترین حربه در برابر تحریم‌ها بود، افزود: حدود ۶ سال از عمر دولت ایشان رفت، در حالیکه در جهت اتمام پروژه مسکن مهر کاری انجام نشد.

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی:
 افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بها، مبنای کارشناسی ندارد

ناصر ذاکری با بیان اینکه افزایش ۲۵درصدی اجاره‌بها، مبنای کارشناسی ندارد، گفت: با این اقدام تقریبا همه تلاش می‌کنند که این رقم را رعایت کنند؛ حتی اگر روی نرخ پایین‌تر از آن توافق کرده بودند.

 رکورد گرانی مسکن در دولت روحانی شکسته شد/ قیمت مسکن در دولت تدبیر و امید ۵۸۶ درصد افزایش یافت

قیمت مسکن در دولت روحانی تاکنون ۵۸۶ درصد گران شده، در حالی که در دولت‌های نهم و دهم ۳۷۵ درصد گران شده بود.

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد؛
ارسال اظهارنامه‌ مالیاتی برای صاحبان خانه‌های خالی در مهرماه

محمد اسلامی گفت: دریافت مالیات از واحدهای مسکونی بدون سکنه است که در این خصوص سامانه ملی املاک و اسکان طراحی‌شده و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرارگرفته و تا مهرماه ۹۹ اظهارنامه‌های مالیاتی برای صاحبان خانه‌های خالی ارسال می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی:
دولت موافق مسکن ۲۵ متری نیست/ الگوی مصرف واحد مسکونی در تهران همان ۷۵ متر است

محمود محمودزاده با بیان اینکه دولت هیچ زمانی با ساخت مسکن ۲۵ متری موافقت نکرده است، گفت: متراژ الگوی مصرف واحد مسکونی در تهران همان ۷۵ متر است و دولت هیچ موافقتی با ساخت خانه‌های ۲۵ متری نداشته است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس:
 مصوبه دولت برای تعیین سقف اجاره بها دیر اعلام شد

محمد رضایی کوچی بیان کرد: تعیین مقررات جدید برای مدیریت بازار اجاره بها مانند تعیین سقف برای افزایش نرخ اجاره بهای مسکن اقدام مناسبی است که بسیار دیر اعلام شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس:
ساخت واحدهای ۲۵ تا ۴۰ متری در کشور ما نتیجه مثبتی ندارد

رحمت الله فیروزی پوربادی بیان کرد: با توجه به فرهنگ کشور ما ساخت مسکن‌هایی با متراژ ۲۵ تا ۴۰ متر برای زوج‌های جوان طرح موفقی نخواهد بود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران:
طرح‌های دولت در حوزه مسکن کارایی ندارد/ مشاوران املاک، الزامی برای اجرای مصوبه دولت ندارند

مصطفی قلی‌خسروی بیان کرد: وقتی یک خانه با امکانات ثابت و یکسان در یک محله و موقعیت با دو قیمت مختلف به فروش می‌رسد، یعنی قیمت‌گذاری در حوزه مسکن هنوز قابلیت اجرا نداشته و ممکن نیست.  

یک کارشناس مسکن:
 مصوبه کنترل نرخ اجاره بها مثل تعیین نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی است/ آخوندی یکی از وزرای ضد تولید بود

فرشید ایلاتی بیان کرد: مصوبه تعیین سقف افزایش نرخ اجاره‌بها مانند تعیین نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی است. شاید دولت در ظاهر ماجرا قصد دارد بازار را کنترل کند اما در نهایت این اقدام نتیجه‌ای نخواهد‌ داشت. 

یک تحلیلگر بازار مسکن:
 یکی از راه‌های حل مشکل مسکن ساخت واحدهای مسکونی کپسولی است/ نیاز به سالی ۱.۴ میلیون واحد مسکونی را نمی‌توان با خانه‌های ۷۰ و ۱۰۰ متری تامین کرد

بیت الله ستاریان بیان کرد: یکی از راه‌های بهبود توانمندسازی مردم، بالابردن قدرت اقتصادی و درآمدهای مالی و از طرفی هم ساخت خانه‌های مسکونی کوچک یا کپسولی است که در این شرایط باید به آن توجه کرد.

مدیر سابق گروه سیاست‌گذاری مسکن دانشگاه علم و صنعت:
مصوبه دولت درباره اجاره بها برای ثبات و یکجا نشینی است/ این مصوبه باید به طور خودکار اجرا شده و وارد فاز مذاکره موجر و مستاجر نشود

فرهاد بیضایی بیان کرد: اصل مصوبه دولت درباره اجاره بها درست است به شرط اینکه در مصوبه دولت ذکر شود که تمدید خودکار قراردادهای اجاره با نرخ‌های اعلام شده طی ۱۲ ماه آینده یا تا اطلاع بعدی دولت، انجام شود و مستاجران در واحد مسکونی استیجاری فعلی تا اعلام بعدی دولت به سکونت خود ادامه دهد.

دخالت دولت در بازار اجاره بها فشار را بر مستاجران بیشتر می‌کند

غلامرضا سلامی با بیان اینکه دولت برای ساماندهی روابط موجران و مستاجران باید تورم را کنترل کند، گفت: دخالت دولت در ماجرای اجاره مسکن باعث فشار بیشتر به مستاجران می‌شود.

یک کارشناس مسکن:
 غیررسمی شدن معاملات اجاره با مداخله دستوری دولت /مداخله دولت منجر به کاهش عرضه می‌شود

 مهدی سلطان‌محمدی بیان کرد: مداخله دولت در تعیین قیمت منجر به بدتر شدن شرایط مستاجران در بلند مدت می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس:
تولید مسکن کوچک مغایر با سیاست های جمعیتی است

کمال علی پور بیان کرد: موافق ساخت مسکن های ۲۵ متری در کلانشهرها نیستم، زیرا این اقدامات قطعا مغایر با سیاست های جمعیتی و فرزندآوری است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛
 کدام مستاجرین مشمول سقف نرخ‌های مصوب اجاره‌بها می‌شوند؟/ "مستاجر بد" چه مستاجری است؟

محمود محمودزاده بیان کرد: ۷ کلانشهر مشهد، اصفهان، تبریز، اهواز، قم، شیراز و کرج شهرهایی هستند که بر اساس سر شماری سال ۹۵ بالای یک ملیون نفر جمعیت دارند و مالکین در این شهرها می‌توانند اجاره بها را تا ۲۰ درصد افزایش دهند.

متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی در مناطق شهر تهران چقدر است؟

جدیدترین گزارش وزارت راه و شهرسازی از وضعیت بازار مسکن تهران نشان می‌دهد که به ترتیب ۴ منطقه یک، سه، دو و شش با بیشترین افزایش قیمت در خرداد ۹۹ نسبت به خرداد ۹۸ رو به رو بوده‌اند و مناطق ۱۸، ۲۰، ۱۷ و ۱۹ هم کمترین افزایش قیمت را در این مدت داشته‌اند.

یک کارشناس بازار مسکن:
طرح مالیات بر خانه‌های خالی از سال آینده قیمت اجاره مسکن را کاهش می‌دهد

احمد سرحدی بیان کرد: اجرای طرح مالیات بر خانه‌های خالی قیمت اجاره مسکن در تهران در کوتاه مدت با کاهش قابل توجهی مواجه می‌شود، اما این تاثیر بر قیمت مسکن ممکن است چند سال به طول بی انجامد.

یک کارشناس مسکن مطرح کرد؛
 مالیات بر خانه‌های خالی در سایر کشورها صرف چه چیزی می شود؟/ درآمد ۴۰ میلیون دلاری شهر ونکوور از مالیات بر خانه‌‌های خالی

حسین عبداللهی بیان کرد: ونکوور سالانه از مالیات بر خانه‌های خالی ۴۰ میلیون دلار درآمد کسب کرده و همگی آن را صرف هزینه‌های ساخت مسکن ارزان قیمت کرده است.

شهردار تهران:
اگر از ما حمایت کنند به موضوع ساخت مسکن ورود می‌کنیم

پرویز حناچی بیان کرد: اگر منابعی که اختصاص داده می‌شود، به شهرداری‌ها هم تخصیص داده شود، به موضوع ساخت مسکن ورود می‌کنیم.

اگر مالیات بر مسکن عدد پایینی باشد به مکانیزمی بر ضد خود تبدیل می‌شود/ در مسکن مهر پردیس افرادی مالک ۲۰۰ ملک هستند

افشین پروین پور با بیان اینکه چون نظام مالیاتی و نظام کنترلی در بازار مسکن وجود ندارد در کشور برخی حتی مالک بیش از ۲۰۰ ملک هستند، گفت: اگر مالیات بر مسکن عدد پایینی باشد به مکانیزمی بر ضد خود تبدیل می‌شود.

صوت/دبیرکانون سراسری انبوه سازان مسکن در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دلیل اوضاع امروز بازار اجاره بها، مشکل در تولید و عرضه مسکن است

فرشید پورحاجت با بیان اینکه بازار اجاره بها مستقیما از تولید و عرضه مسکن تاثیر می پذیرد، گفت: قانون ساماندهی، تولید و عرضه مسکن مصوب سال ۸۷، سالهاست روی طاقچه مانده است! کاهش تولید مسکن به دلیل سیاست‌هایی بوده که در سال‌های اخیر اجرایی شده است.

صوت/رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با دستور نمی‌توان نرخ اجاره بها را مدیریت کرد

محمود فاطمی عقدا در واکنش به مصوبه امروز رئیس جمهور درباره ممنوعیت افزایش اجاره بها در تهران به بیش از ۲۵ درصد با بیان اینکه با دستور که نمی‌توان نرخ اجاره بها را مدیریت کرد گفت: وضعیت امروز بازار اجاره‌بها ناشی از سیاستگذاری‌های دولت در چند سال گذشته است. باید برای مدیریت بازار اجاره‌بها، به موجرها مشوق داد.

وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛نود ا
 اجرای ۳ مصوبه مسکنی از فردا

اسلامی گفت: صبح امروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیماتی را برای بازار اجاره اخذ کردیم و از فردا تمامی این مصوبات باید اجرا شود.

صوت/عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بجای ریشه یابی مشکل کنونی مسکن، نرخ دستوری ابلاغ میکنند!

محمد مهدی مافی در واکنش به مصوبه امروز رئیس جمهور درباره ممنوعیت افزایش اجاره بها در تهران به بیش از ۲۵ درصد در گفتگو با «نود اقتصادی» بیان کرد: این مصوبه هیچ ضابطه قانونی ندارد و اجرایی نخواهد شد. بجای ریشه یابی مشکل کنونی مسکن، نرخ دستوری ابلاغ میکنند!

 عرضه هر شانه تخم مرغ بیش از ۲۰ هزار تومان گران فروشی است

سازمان حمایت طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی بسته به وزن آن، حدود ۲۰.۰۰۰ تومان تعیین شده و با هرگونه افزایش قیمت تخم مرغ بیش از نرخ مصوب برخورد قانونی خواهد شد.

 افزایش ۴۲.۵ درصد قیمت هر متر خانه در تهران

در خرداد امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در تهران به ماه مشابه سال قبل ۴۲.۵ درصد افزایش داشته است.

رئیس جمهور:
اضافه شدن اجاره بها در تهران بیش از ۲۵ درصد و در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد ممنوع است

حسن روحانی بیان کرد: از فردا اضافه شدن اجاره‌بها در تهران بیش از ۲۵ درصد، در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهرها بیش از ۱۵ درصد ممنوع است.

صوت/اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
چرا قیمت دلار بالا می‌رود و همانجا می‌ماند؟


بررسی «نود اقتصادی» نشان می‌دهد+جدول
 ۲ بندر کشور، ۸۲ درصد از جابه‌جایی کالا را انجام می‌دهند/ سهم ۱۹ بندر دیگر فقط ۱۸ درصد است 
 صوت/ انتقاد مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت نفت از کم‌کاری وزارت نفت در فروش و صادرات نفت در شرایط تحریمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
برنامه‌ای برای فروش نفت در شرایط تحریم ندیده‌ایم!

پربیننده