اخبار شرکتها-ابراهیم بازیان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در گفت‌وگو با شستارسانه، با اشاره به اینکه بزرگترین مزیت شفافیت کسب اعتماد عمومی است، نقش عرضه شرکت‌های تابعه را در تحقق سیاست افزایش اعتماد عمومی، شفافیت اقتصادی و مردمی شدن شستا، مهم ارزیابی کرد و افزود: شستا مسیر بورسی شدن شرکت‌های تابعه خود را با سرعتی بیشتر از قبل طی می‌کند و در همین راستا شرکت سیمان آبیک را به عنوان بزرگترین شرکت سیمانی خاورمیانه با نماد سابیک در طبقه تولید سیمان آهک گچ در بازار بورس عرضه کرد.
مدیرعامل شستا در خصوص جزئیات عرضه سهام این شرکت گفت: 355میلیون سهم معادل دوازده درصد ار ارزش شرکت در این فرآیند عرضه خواهد شد.
بازیان با اشاره به اینکه هلدینگ سیمان تامین شستا با ظرفیت تولید 25 تن سیمان نزدیک به 30 درصد تولید سیمان در کشور را در اختیار دارد افزود: شرکت سیمان آبیک از شرکت‌های تابعه این هلدینگ با ظرفیت تولید 4.950.000 تن کلینکر در سال به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد تولیدی سیمان ایران شناخته می‌شود.
وی ضمن اشاره به نقش شرکت سیمان آبیک به عنوان جزء لاینفک صنعت سیمان کشور، این شرکت را یکی از نهادهای فعال و تاثیر گذار این حوزه خواند و اظهار داشت: این شرکت در سال‌های اخیر توانست با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و تکیه بر توان متخصصان و نیروهای جوان کشور پروژه تعویض رینگ‌های کوره خط یک کارخانه را  برای اولین بار در کشور بدون کمک از شرکت‌های خارجی به اتمام برساند که با ورود مجدد این کوره به مدار تولید، ظرفیت تولید کلینکر شرکت به عنوان بزرگترین تولید کننده کلینکر ایران و خاور‌میانه، به 16500 تن در روز رسید.

جهش 231 درصدی سود خالص سیمان آبیک
مدیرعامل شستا با اشاره به عملکرد مالی سیمان آبیک در سال 1400، با اشاره به فروش 12157 میلیارد ریالی این شرکت از رشد 43 درصدی در این شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل حاصل خبرداد.
به گفته بازیان سود خالص این شرکت در سال گذشته 4361 میلیارد ریال بود که نشان از رشد 55 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.
سیمان آبیک با 1052 میلیارد ریالی خود در فروردین 1401 ضمن دستیابی به رشد 61 درصدی در فروش نسبت به مدت مشابه قبل توانست بیش از 139درصد از بودجه ماه فروردین خود را محقق نماید.
وی با اشاره دستاوردهای کارخانه سیمان آبیک نیز اظهار داشت: افزایش 245 درصدی حاشیه سود ناخالص ، تنها گوشه‌ای از دستاوردهای اخیر شرکت سیمان آبیک است.
افزایش سرعت شستا در مسیر شفافیت 
بازیان حرکت شرکت‌ها به سمت خصوصی‌سازی و بورسی شدن را موجب تقویت اقتصاد کشور خواند و بیان داشت: وقتی مالکیت، خصوصی شود و شفافیت در شرکت‌ها افزایش یابد، شاهد افزایش چشمگیر بهره‌وری در شرکت‌ها بوده و این اقدام ضمن شفاف‌تر شدن اقتصاد کشور، توسعه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.
مدیرعامل شستا با تاکید بر حفظ منافع سهامداران گفت: مهمترین سیاستی که در دستور کار شستا قرار گرفته حفظ منافع سهامداران، افزایش شفافیت اقتصادی و ارائه گزارش‌های عملکرد به ذی‌نفعان و سهامداران بیش از قوانین و مصوبات فعلی است.
بازیان ادامه روند برنامه‌ریزی برای بورسی‌شدن و مردمی شدن اقتصاد شستا را از سیاست‌های کلیدی این شرکت خواند و افزود: اقدامات و برنامه‌ریزی لازم در خصوص عرضه اولیه بیش از 10 شرکت دیگر تابعه شستا تا پایان سال جاری در بورس اوراق بهادار در جریان است.
شایسته ذکر است عرضه اولیه سیمان آبیک با نماد «سابیک» روز 4شنبه هفته جاری مورخ 28 اردیبهشت ماه در بازار بورس و اوراق بهادار تهران انجام خواهد شد.