به گزارش «نود اقتصادی»، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح الحاق یک بند به تبصره 1 قانون بودجه سال 1399 با اصلاح جزء 1 بند (ز) الحاقی با 173 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس این اصلاح شرکت ملی نفت ایران موظف است نسبت به تأمین یک میلیون تن قیر تا سقف مبلغ 40 هزار میلیارد ریال در قالب احکام مربوط به طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی و استانی این قانون اقدام و در سقف سهمیه‌های زیر به صورت ماهانه در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذیل‌الذکر قرار دهد تا به نسبت میزان اعتبارات طرح‌های تملک دارایی توزیع گردد.

همچنین وکلای مردم در خانه ملت با اصلاح جز 1- 3 بند ز الحاقی طرح الحاق یک بند به تبصره 1 قانون بودجه سال 99 با 161 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس تصمیم نمایندگان مقرر شد عبارت "از طریق سازمان تابعه ذیربط خود" جایگزین "سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور" شود.

بر اساس این گزارش نمایندگان مردم در مجلس در راستای رفع ایراد شورای نگهبان با اصلاح جز 2 بند  ز الحاقی طرح الحاق یک بند به تبصره 1 قانون بودجه سال 1399 با 153 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 190 نماینده حاضر در جلسه موافقت شد.

بر اساس این اصلاح دولت مکلف است مبلغ 40 هزار میلیارد ریال منابع لازم جهت تأمین قیر موضوع این بند را از سرجمع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این قانون تأمین و برای تهیه ماده اولیه قیر مورد نیاز در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار دهد. مبلغ فوق صد درصد تخصیص یافته تلقی می‌گردد چنانچه مبلغ مذکور تکافوی تأمین یک میلیون تن قیر را ننماید دولت مکلف است مابه‌التفاوت آن را تا سقف 10 هزار میلیارد ریال از همین محل تأمین نماید. شرکت ملی نفت ایران مکلف است با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور تا پایان آذر ماه سال 1399 از طریق شرکت تابعه ذیربط خود نسبت به تحویل کامل قیر موضوع این بند و دستگاه‌های اجرایی مذکور در این بند اقدام نماید. این دستگاه‌ها مکلفند با رعایت شاخص‌های مربوطه بر مبنای میزان اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های استانی نسبت به اطلاق سهم هر یک از استا‌ن‌ها حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ این بند اقدام نماید. کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه کشور و حسب مورد دستگاه ذیربط ظرف مدت 10 روز پس از اطلاق این بند تشکیل و متناسب با درخواست‌های موضوع این بند نسبت به صدور مجوز حواله‌های قیر اقدام می‌نماید.

همچنین وکلای ملت با اصلاح جز 4 بند ز الحاقی طرح الحاق یک بند به تبصره 1 قانون بودجه سال 99 به منظور تأمین نظر شورای نگهبان با 134 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 188 نماینده حاضر موافقت کردند.

بر اساس این گزارش پس از موافقت نمایندگان مقرر شد عبارت "و سایر راه‌های انتقال آن از جمله معاوضه، تهاتر و" بعد از عبارت موضوع این بند اضافه شود.

گفتنی است نمایندگان در مجلس یازدهم با اصلاح جز 5 بند ز طرح الحاق یک بند به تبصره 1 قانون بودجه سال 99 با 153 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 186 نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند.

بر اساس این گزارش عبارت "ذی‌طرح‌ها" جایگزین "پروژه‌های" شد.

منبع:خانه ملت