سه شنبه ششم اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۴:۴۵:۳۳ قبل از ظهر

آرشیو تحلیل روز

بزرگترین چالش اقتصاد ایران چیست؟

نقدینگی حجم پول نقد در خارج از سیستم بانکی است که قابلیت تورم زائی دارد بدین معنی که چنانچه حجم پول نقد بالا باشد قدرت خرید بالا رفته وباعث گران شدن کالا یا خدمات بیشتر از ارزش موجود شان می‌شود.

یادداشت دکتر کیوان شهاب لواسانی، استاد اقتصاد دانشگاه
چرا حل مشکل رشد نقدینگی مهمتر از توافق برجام بود؟

دولت محترم تدبیر و امید اگر از آغاز به کار خود فقط یک مشکل کاهش نرخ رشد نقدینگی و رساندن آن به حدود دو درصد را با هر وسیله و ابزاری حل می کرد، دستاوردهای بسیار بیشتری نسبت به توافق برجام بدست می آورد.

یادداشت راضیه شعبان، دانشجوی دکترای اقتصاد
واقعیاتی در مورد FATF/ آیا وضعیت بانکی ما از سومالی و جیبوتی هم بدتر است؟

برای پیوستن به FATF باید لیست تمام تراکنشهای مالی کشور اعم از یک خرید معمولی در فروشگاه به وسیله کارت تا فعالیتهای چند میلیون دلاری فروش نفت و تجارت را در اختیار این گروه قرار دهیم.

یادداشت عباس خسروانی، مدرس دانشگاه؛
اوراق قرضه و مسئله کسری بودجه

به نظر می رسد مجلس آینده می تواند در صورت داشتن نگاه علمی و کارشناسی به مسئله کسری بودجه، کمک قابل توجهی را در این راستا به اقتصاد کشور داشته باشد. یکی از راهکارهای جدی برای جبران کسری بودجه انتشار اوراق یا تامین کسری بودجه از بازار بدهی است.

یادداشت میلاد گودرزی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر برای «نود اقتصادی»
تاجگردون؛ نامی که در پرونده‌های اقتصادی شنیده می‌شود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس را که این روزها موضوع تایید و ردصلاحیتش در انتخابات مجلس خبرساز شده، در فضای سیاست و رسانه به عناوین مختلفی می‌شناسند. یکی از پررنگ‌ترین نکاتی که درمورد او مطرح است، مهره‌چینی و جاگذاری مدیران مختلف در بدنه‌ی دستگاه‌ها و شرکت‌های مختلف از سوی اوست.

فیلم/ عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی:
در شرایط تحریمی کنونی مخالف پیوستن به FATF هستم


پربیننده