سه شنبه دوم مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۴:۵۷:۱۱ بعد از ظهر

اخبار کاهش تورم

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + نمودار
روند کاهشی تورم در شهریور ۱۴۰۲ همچنان ادامه دارد

مرکز آمار نرخ تورم شهریورماه ۱۴۰۲ را اعلام کرد که طبق آن تورم ماهانه نسبت به مردادماه کاهشی شده و به ۲ درصد رسیده و تورم ماهانه مواد خوراکی هم به ۱.۴ درصد افت کرده است.

گزارش «نود اقتصادی» از رشد ۲ برابری سپرده‌های بانک‌ها نزد بانک‌مرکزی + نمودار
منتظر کاهش تورم باشیم

با توجه به تحلیل‌های سطحی برخی از رسانه‌ها از افزایش رشد پایه‌پولی به ۴۵ درصد و وعده رشد نقدینگی و تورم، در این نوشتار به دلایل کنترل رشد نقدینگی توسط بانک‌مرکزی و افزایش بی خطر پایه‌پولی پرداخته‌ایم. اتفاقا در این زمینه تجربه مشترکی با اقتصاد آمریکا وجود دارد که بررسی آن خالی از لطف نیست.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛
کاهش قابل‌توجه تورم مصالح ساختمانی در سال ۱۴۰۱ + نمودار

براساس داده‌های مرکز آمار ایران، نرخ تورم بخش ساختمان که در سال ۱۳۹۹ به ۷۶/۴ درصد و در سال ۱۴۰۰ به ۵۵/۳ درصد رسیده بود، در سال ۱۴۰۱ به ۴۰ درصد برگشته است.

«نود اقتصادی» بررسی می‌کند؛
رکوردشکنی کاهش تورم اقلام بادوام در خردادماه

طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه این اقلام در خردادماه با کاهش ۴/۷ درصدی روبرو شده است که در کنار کاهش تورم این کالاها در آذرماه ۱۳۹۹، دومین سقوط آزاد قیمت‌های این اقلام از سال ۱۳۹۵ تاکنون است.

سیاست تثبیت ارزی جواب داد
کاهش بی‌سابقه تورم ماهانه اردیبهشت ۱۴۰۲ به ۳.۲ درصد

اگر تورم تولید نزولی باشد، پیام کاهش سطح عمومی قیمت‌ها را به جامعه مخابره می‌کند. بر همین اساس به نظر می‌رسد در ماه‌های پیش رو باید منتظر فروکش کردن تب و تاب تورم در ماه‌های اخیر باشیم.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + جدول
رشد ۱۰ تا ۳۰ درصدی تولید تایر در بهار ۱۴۰۳


پربیننده