به گزارش‌«نود اقتصادی»، علیرضا کدیور، کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: به عقیده من دو عامل مهم سبب شده تا بازار سهام به این حال و روز بیفتد، ابتدا اینکه متاسفانه تعداد زیادی از نمادهای بورس و فرابورس روزهای طولانی است که صف فروش سنگین دارند و این در حالی است که معامله‌ای در آنها انجام نمی‌شود. اینها به طور عمده سهام شرکت‌های کوچک هستند که قیمت فعلی آنها گران است و باید افت کنند.

وی بیان کرد: نکته اصلی آن است که چون تعداد آنها زیاد است (بیش از ۴۰۰ نماد) و در صف فروش قفل شده‌اند، جو منفی متاثر از عرضه سنگین آنها منجر به فشار بر سایر نمادها می‌شود. به عقیده من راه‌حل برون‌رفت از این شرایط آن است که سازمان بورس با بازگشایی دامنه نوسان یا کاهش حجم مبنای این شرکت‌ها به یک (تبدیل آنها به یک سهم) باعث شود اصلاح قیمتی اتفاق بیفتد و پس از مدتی افت، قیمت سهام آنها به تعادل می‌رسد و جو منفی ناشی از صف فروش‌های سنگین در بازار وجود نخواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: دلیل دیگری که می‌توان آن را باعث به وجود آمدن شرایط دانست، تصمیم‌های یک‌شبه و خلق‌الساعه مسئولان بورسی است؛ به‌عنوان مثال یک روز اعلام می‌شود معاملات الگوریتمی ممنوع و روز دیگر می‌گویند معاملات روزانه ممنوع است و دیگر آنکه حقوقی‌ها اجازه فروش ندارند، به‌زعم من اینها لزوما تصمیمات درستی نیست و جو منفی را به بازار تحمیل می‌کند؛ به عبارت دقیق‌تر اقدامات این چنینی ترس و وحشت را روانه بازار سهام می‌کند و این ترس به سرمایه‌گذاران هم منتقل می‌شود.