به گزارش «نسیم»، وزیر نفت با اشاره به این که در حال حاضر عملیات گازرسانی به سه هزار و 800 روستا در دست اجراست گفت: قرارداد گازرسانی به پنج هزار و 200 روستای دیگر نیز به زودی امضا می شود.

بیژن زنگنه درآیین امضای قرارداد گازرسانی به این استان اظهار کرد: وزارت نفت برای تامین سوخت صنایع جدید استان سیستان و بلوچستان متعهد است و پیش از نیاز صنایع و بخش های صنعتی به سوخت، نیاز آنها را فراهم می کند.

وزیر نفت با بیان اینکه برای تامین سوخت صنایع سیستان و بلوچستان محدودیتی وجود ندارد گفت: هیچ مانعی برای توسعه استان از نظر تامین سوخت وجود ندارد.

وی در خصوص پروژه گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان گفت: بخش خصوصی تا پایان امسال 550 میلیارد تومان از اعتبار این پروژه را تامین و پس از گازرسانی به نخستین نیروگاه و از محل فروش سوخت مایع بخش دیگری از هزینه ها تامین می شود.

زنگنه تصریح کرد: زیربنایی ترین کار برای توسعه یک استان تامین انرژی است که وزارت نفت تامین سوخت مورد نیاز استان را متعهد شده است.

وی یادآور شد: علاوه بر گازرسانی به شهرهای استان سیستان و بلوچستان پروژه گازرسانی به روستاهای باقیمانده کشور نیز در دستور کار قرار دارد که با پایان این پروژه ها جمعیت برخوردار از گاز کشور از 89 درصد کنونی به 97 درصد افزایش می یابد.

وزیر نفت ادامه داد: برای گازرسانی به روستاهای باقیمانده کشور نیز بیش از 4.7 میلیارد دلار اعتبار از محل منابع بند ق تبصره 2 بودجه سال 93 و سایر منابع آن در سال 94 در نظر گرفته شده است که با بهره برداری از آن بیش از 6 میلیون نفر از نعمت گاز برخوردار می شوند.

زنگنه با بیان اینکه اجرای این پروژه ها در طول تاریخ صنعت گاز بی سابقه است گفت: از ابتدای امسال تا کنون دو هزار میلیارد تومان برای پروژه های گازرسانی اختصاص یافته و تا پایان سال نیز بیش از پنج هزار میلیارد تومان دیگر هزینه می شود.

وی با اشاره به پیگیری ساخت کارخانه پایین دستی پتروشیمی در ایرانشهر گفت: محصول نهایی این کارخانه به کشورهای همسایه صادر می شود.