سه شنبه دوم مرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱:۱:۲۴ قبل از ظهر

اخبار حسین شیرزاد

بازگشت ترامپیسم و تاثیرات احتمالی آن بر بازارهای کشاورزی

احتمال بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید، نگرانی های جهانی زیادی را در مورد اینکه چگونه سیاست های تجاری او بر کشاورزی آمریکا و صادرات کالاهای اساسی در عرصه بین المللی تأثیر می گذارد، برانگیخته است. ترامپ در دوره ریاست جمهوری خود تعرفه های سنگینی را بر چین و سایر کشورها اعمال کرد.

رویکردهای بدیل در اقتصاد سیاسی غذا و کشاورزی ایران

در طول 60 سال گذشته کشاورزی جهان تحت تاثیر " گفتمان نوآوری-سرمایه‌گذاری" دستخوش یک پیکربندی مجدد شده است، همانطور که جهانی شدن اقتصاد با کاهش موانع تجارت محصولات کشاورزی عمیق تر شد، سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه و زیرساخت ها به طور فزاینده ای به نفع "کشاورزی صادرات محور" صورتبندی گردید.

کنکاشی پیرامون نظام بهره برداری زنجیره ارزش سویا در برزیل

برزیل از نظر تولید سویا در چند سال گذشته از ایالات متحده پیشی گرفته است. ایالات متحده، برزیل مرکزی و جنوب شرقی آمریکای جنوبی در مجموع بیش از 80 درصد از ذخایر سویای جهان را تولید می کنند .

بی ثباتی ژئوپلیتیکی و اختلالات تجارت غلات در دریای سرخ

بحران اخیر در دریای سرخ  که از نوامبر 2023، آغاز شده به مثابه یادآوری آشکار از آسیب پذیری تجارت جهانی غذا در برابر بی ثباتی ژئوپلیتیکی است. در طول سال‌ها، زنجیره تامین غذای جهانی به یک شگفتی لجستیک مدرن و همکاری بین‌المللی تبدیل شده است.

کشاورزی دیستوپیایی و هژمونی بارون های صنایع غذایی

شیرزاد گفت: باورهای اتوپیایی منبعث از آموزه های کشاورزی انقلاب سبز در قرن بیستم به تصویری "دیستوپیایی" از کشاورزی تحت سیطره و هژمونی غول های صنعت غذا در دنیای پساکرونا مبدل شده است.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد؛ + جدول
رشد ۱۰ تا ۳۰ درصدی تولید تایر در بهار ۱۴۰۳


پربیننده