مجمع عمومی عادی سالانه بانک صادرات ایران اواخر خرداد ماه برگزار و صورت‌های مالی سال مالی منتهی به پایان اسفند سال گذشته  با حضور اکثریت سهامداران به  تصویب رسید. براساس این گزارش دستاوردها وموفقیت‌های سال مالی  1402 "وبصادر"  مورد استقبال سهامداران قرار گرفت، که برخی ازمهمترین موارد مد نظر قرار می گیرد .   

مثبت ۱.۸۸ نسبت کفایت سرمایه

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، افزایش سرمایه نقدی، افزایش سود انباشته، کاهش دارایی‌های بی‌کیفیت و پرریسک و همچنین کاهش سرمایه‌گذاری‌های غیربانکی از جمله مهمترین عوامل بهبود و ارتقای کفایت سرمایه است . بر این اساس  بانک صادرات ایران در سال مالی منتهی به پایان اسفندماه ۱۴۰۲ با رشد ۷۶۸ درصدی کفایت سرمایه نسبت به سال مالی قبل، نسبت کفایت سرمایه خود را به مثبت ۱.۸۸ رساند.

 همچنین افزایش سرمایه نقدی ۴۰ هزار میلیارد ریالی وبصادر در سال مالی گذشته و افزایش سرمایه ثبتی بانک به ۲۱۵هزار و ۳۵۴ میلیارد ریال گام مهمی برای بهبود کفایت سرمایه بانک صادرات بود که با پیگیری اخذ مجوزهای لازم برای افزایش مجدد سرمایه تا ۱۲۰۰ هزار میلیارد ریال از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها انتظار برای ارتقای نسبت کفایت سرمایه به مراتب بیشتر از گذشته متصور است.

سکوی نخست در بین بانک‌های بورسی

سرمایه ثبتی بانک صادرات از محل سلب حق تقدم و آورده نقدی40 هزار میلیارد ریالی سهامداران، پس از 22 سال به مبلغ 215 هزار و 354 میلیارد ریال افزایش یافت.

این اقدام در سال مالی 1402 موجب تقویت جایگاه بانک صادرات ایران در بین بانک‌های بورسی شده به نحوی که رتبه بانک در زمینه سرمایه ثبتی در میان بانک‌های بازار سرمایه به رتبه سوم ارتقا یافت.

همچنین با پیگیری مجوزهای لازم به منظور افزایش سرمایه بانک از مبلغ 215 هزار و 354 میلیارد ریال به مبلغ 1200 هزار میلیارد ریال از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، رتبه بانک صادرات ایران از نظر سرمایه ثبتی در میان بانک‌های حاضر در بازار سرمایه، به رتبه اول ارتقا خواهد یافت.

 صدر نشینی با رشد 31 درصدی منابع

براساس این گزارش ، راهبردهای نوین در ارائه خدمات بانکی و مالی و اتخاذ شیوه‌های متمایز در هدایت بهینه منابع در سال مالی منتهی به پایان اسفندماه سال 1402 بانک صادرات ، موجب جلب اعتماد بیش از پیش مردم و مشتریان برای سپرده‌گذاران شد به نحوی که در این روند رتبه اول این بانک در رشد میزان جذب منابع و سپرده‌های مردمی محقق شد.

سپرده‌های مشتریان بانک صادرات ایران در پایان اسفندماه سال گذشته به 707 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به پایان اسفندماه سال 1401، بیش از 31 درصد رشد ثبت کرد. رشد 31 درصدی مانده سپرده‌ها در پایان سال مالی 1402  که 7 درصد بیشتر از نرخ رشد نقدینگی و 5 درصد بیشتر از رشد متوسط سپرده‌های بانکی کشور است، کسب رکوردی کم نظیر به حساب می‌آید که نشان از استقبال مردم و مشتریان خرد و کلان بانک صادرات ایران به تلاش‌های صورت‌گرفته مدیران و کارکنان بانک و امنیت و سلامت بانکداری در یکی از با سابقه‌ترین و قابل‌اعتمادترین بانک‌های کشور دارد.

بانک صادرات ایران در سال 1402 توانسته رقمی معادل 166 هزار میلیارد تومان جذب را ثبت کند و مانده منابع آن با 31 درصد رشد به  707 هزار میلیارد تومان برسد .این در حالی است که سپرده­های نظام بانکی در سال 1402 بر اساس آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی با 26 درصد رشد نسبت به اسفند سال 1401 به 9 هزار و 163 هزار میلیارد تومان رسیده است. این روند موجب شد تا سهم از بازار بانک صادرات  افزایش یافته و از 8.6 درصد در سال 1401 به 9 درصد در سال 1402 برسد.