به گزارش «نود اقتصادی» روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمد رضا کریم‌زاده با تاکید بر اینکه نمایشگاه ایران هلث 1403 با رویکرد توجه به شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت برگزار می‌شود، گفت: خودباوری و تلاش شرکت‌های دانش بنیان صنعت تجهیزات پزشکی در تامین نیازهای حوزه درمان و سلامت کشور مطابق با منویات مقام معظم رهبری است.

به گفته این مقام مسئول؛ هم اکنون با فعالیت شرکت‌های دانش بنیان توانسته‌ایم از یک کشور واردکننده تجهیزات پزشکی، به صادرکننده این تجهیزات تبدیل شویم.
 کریم‌زاده میزان صادرات در حوزه سلامت را در سال‌های اخیر بالاتر از 20 میلیون دلار دانست و افزود: تولیدکنندگان ما به مرحله‌ای رسیده‌اند که انحصارها در تولید برخی محصولات را شکستند و خود مبادرت به تولید می‌کنند؛ تولید این صنایع بیشترین ارزش افزوده را در بخش سلامت ایجاد و توانسته در تصاحب بازارهای صادراتی موفق عمل کند.

وی با تاکید بر اینکه 60 درصد از شرکت‌های دانش بنیان نوپا هستند، گفت: ورود شرکت‌های دانش بنیان نوپا به عرصه  بین المللی و صادرات می‌تواند باعث جهش صنعت کشور در زمینه تولید تجهیزات پزشکی شود. رسالت اصلی سازمان توسعه تجارت ایران تسهیل، توسعه و تقویت تجارت خارجی و دستیابی به سهم بیشتر در بازارهای هدف صادراتی است.

 کریم‌زاده با برشمردن اقدامات سازمان توسعه تجارت ایران در زمینه تقویت توان صادراتی شرکت‌های دانش بنیان، افزود: مهم‌ترین حمایت‌های سازمان عبارتند از؛ تدوین برنامه حمایتی مختص شرکت‌های دانش بنیان در جهت توانمندسازی برای حضور در بازارهای صادراتی و تهیه بانک اطلاعاتی شرکت‌ها به منظور ایجاد تعاملات بیشترآن‌ها با بخش‌های دولتی و احصاء راهکارها و فرصت‌ها در بازارهای هدف، بررسی پرونده‌های صادراتی شرکت‌های دانش بنیان در کارگروه‌های ماده 19 و 5 به‌منظور بهره‌مندی از مزایای صادرات خدمات مندرج در آیین‌نامه اجرایی حمایت از صادرات خدمات مصوب هیات وزیران، ارایه مشاوره‌های تخصصی و معرفی ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان باهمکاری رایزنان بازرگانی مستقر در بازارهای هدف و سفارتخانه‌های ج.ا ایران در خارج از کشور.

وی ادامه داد: از دیگر برنامه‌های حمایتی سازمان توسعه تجارت ایران از دانش‌بنیان‌ها می‌توان به : انعقاد تفاهم نامه مشترک با مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری و فعال کردن کارگروه اقدام مشترک به منظور پشتیبانی شرکت‌های دانش بنیان در بازارهای صادراتی،  برگزاری کارگاه‌های آموزشی و جلسات هم اندیشی با مشارکت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، آشنایی با مقررات صادرات و واردات و صدور کارت بازرگانی، نحوه انجام ثبت سفارش و آشنایی با سامانه جامع تجارت، کمک به بهره گیری شرکت‌های دانش بنیان از ظرفیت‌های مراکز تجاری، تقویت توان صادراتی شرکت‌های دانش بنیان از طریق مشارکت در اعزام هیات‌های تخصصی، پاویون‌های دانش بنیان و .... )از جمله نمایشگاه‌های تجهیزات پزشکی ازبکستان، تجارت خدمات چین، کالای کودک روسیه اشاره کرد.