علیرضا الماسوندی معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران و سرپرست حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری آب ایران با اشاره به فراهم شدن شرایط مساعد برای بازگشایی سد زاینده‌رود طی روزهای اخیر اظهار داشت: خوشبختانه با اجرای طرح جامع منابع و مصارف حوضه زاینده‌رود، موجودی مخزن این امکان را فراهم کرد تا بتوانیم برای کشت پاییزه آب سد را رهاسازی کنیم.

وی افزود: این در حالیست که در سال‌های گذشته این امکان برای کشت اول وجود نداشت و در برخی از سال‌ها تخصیص کشت پاییز به طور کامل صفر بود.

الماسوندی با اشاره به اینکه این مهم با اجرای طرح جامع منابع و مصارف حوضه زاینده‌رود محقق شد، تشریح کرد: تدوین طرح جامع منابع و مصارف حوضه زاینده رود از سال گذشته با انجام یک سلسله مطالعات جامع که شاید بتوان گفت در سطح بین‌الملل بی‌نظیر است، آغاز و طی ۱۰ ماه تلاش بی‌وفقه، این طرح در شهریور ماه ۱۴۰۲ تکمیل و مطرح شد.

سرپرست حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود و حوضه‌های جنوب غربی فلات با بیان اینکه جدول‌ منابع و مصارف حوضه زاینده‌رود در سال آبی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ براساس مطالعات این طرح جامع تدوین شد، اضافه کرد: این جدول براساس یک مدل توسعه داده شده، تنظیم و برای ۱۸ ناحیه مفروض، مسائلی نظیر بارش، رواناب، تبخیر، نیاز آب اعم از سطحی و زیرزمینی برای مصارف شرب، صنعت و کشاورزی و همچنین نیاز آبی با قیودی که مسائل محیط زیست نیز به دنبال دارد، تحلیل و استخراج شد.

الماسوندی مدیریت برداشت از چاه‌های آب و ایستگاه پمپاژ را نیز در مدیریت منابع و مصارف حوضه زاینده‌رود مؤثر دانست و گفت: همه این موارد موجب شد تا خوشبختانه در پایان سال آبی مختوم به شهریور ۱۴۰۲ موجودی مخزن سد زاینده‌رود به ۴۴۰ میلیون مترمکعب برسد.

معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: این میزان حجم مخزن، این امکان را فراهم کرد که همزمان با کشت پاییزه اول به میزان یکصد میلیون مترمکعب برای اراضی غرب و شرق اصفهان از تاریخ ۲۰ آبان آب سد رهاسازی شود.

الماسوندی گفت: این در حالیست که طی سال‌های گذشته در برخی از سال‌ها تخصیص کشت اول پاییزه صفر بوده است و آنچه که تأمین شده برای کشت پاییزه دوم در بهمن ماه صورت گرفته که شرایط آن از نظر تولید در هکتار نسبت به آبان ماه متفاوت است.

وی اظهار داشت: وزارت نیرو در سه سال اخیر با توجه به اینکه خشکسالی اتفاق افتاده و مخزن در سال قبل آن نیز شرایط ذخیره‌ خوبی نداشت، سعی کرده است حداقل برای انجام کشت‌های پاییزه دوم و امسال خوشبختانه برای اولین سال، رهاسازی آب را برای انجام کشت اول پاییزه انجام داد تا کشاورزان بتوانند با اطمینان خاطر از آب زاینده‌رود استفاده کنند و از نظر معیشتی و تولید مشکل خاصی نداشته باشند.

سرپرست حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود و حوضه‌های جنوب غربی فلات بیان داشت: در حال حاضر خروجی سد حدود ۹۱ میلیون مترمکعب در ثانیه است که ابتدا شبکه‌ رودشت و پایاب در سمت شرق مشروب خواهد شد و بر اساس یک برنامه‌ کاملاً دقیق، سایر شبکه‌ها مانند آبشار و نکوآباد نیز بهره‌مند خواهند شد.

الماسوندی، نوبت بعدی رهاسازی آب سد زاینده‌رود را براساس تقویم کشاورزی و نیاز آبی و منحنی فرمان‌ سد، حدود ۵ اسفند اعلام و خاطرنشان کرد: البته در این دوران باید دعاگو باشیم تا از نظر بارش‌های آبان تا اسفند شرایط خوبی رقم بخورد تا با ایجاد یک ذخیره خوب در مخزن بتوانیم در نوبت‌های تعیین شده به اندازه‌ کافی آب برای اراضی تأمین کنیم و مشکلی در این ارتباط نداشته باشیم.

وی در پایان از همکاری مسئولان محلی و مدیران استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان در تهیه طرح جامع حوضه آبریز زاینده‌رود تشکر کرد.