به گزارش «نود اقتصادی» به نقل از شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، فیروز قاسم‌زاده مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور با اشاره به آغاز فعالیت کارگروه راهبری طرح پایلوت توسعه «مدل مدیریت یکپارچه حوضه آبریز دریاچه ارومیه»، اظهار داشت: این طرح به‌عنوان ابزار حکمرانی مطلوب آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: توسعه مدل مذکور در قالب پایلوت به شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی واگذار شده است و کارگروه راهبری آن با مشارکت مدیریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه، دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور، شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، دانشگاه تبریز و دانشگاه ارومیه تشکیل شده است.

قاسم‌زاده بیان داشت: پیشبرد این طرح با مشارکت ذی‌نفعان و ذی‌مدخلان حوضه آبریز دریاچه ارومیه خواهد بود و به فراخور موضوعات، از سایر ذینفعان نظیر بخش محیط زیست، بخش کشاورزی، بخش صنعت و غیره مشارکت گرفته خواهد شد.

مدیرکل اطلاعات و داده‌های آب کشور به اهتمام بخش آب برای اجرای رصدخانه ملی آب ایران اشاره و اقدامات در دست انجام برای توسعه زیر ساختاهای تولید، مدیریت، تحلیل، مدل‌سازی و انتشار اطلاعات و داده‌های آب در مقیاس حوضه آبریز کشور را تشریح کرد.

قاسم‌زاده با بیان اینکه اولین جلسه کارگروه راهبری مدل مدیریت یکپارچه حوضه آبریز دریاچه ارومیه با میزبانی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی برگزار شد، اهداف و اجزای طرح و نحوه راهبری موضوع را در این کارگروه تبیین کرد