برگزاری جشن غدیر در ۲۴ مرکز استان و ۷۰ شهرستان 

دبیر ستاد مردمی برگزاری مهمونی ده کیلومتری بیان داشت: در ۲۴ مرکز استان و ۷۰ شهرستان همزمان با مهمانی تهران به مناسبت عید غدیر این مهمانی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تا شب گذشته علی رغم بسته شدن سامانه مواکب مردمی ۲ هزار و ۳۰۰ مجموعه برای حضور ثبت نام کرده‌اند.

زارع ادامه داد: جشن «مهمونی ۱۰ کیلومتری» با دیگر جشن‌ها متفاوت است. در برگزاری این جشن سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی صرفاً زمینه ساز هستند و وظیفه خود دانسته اند تا زیر ساخت‌های لازم را برای برگزاری این رویداد فراهم سازند؛ بنابراین جشن «مهمونی ۱۰ کیلومتری» جشنی صرفاً مردمی است.

دبیر ستاد برگزاری «مهمونی ۱۰ کیلومتری» بیان داشت: با توجه به مسیر میدان امام حسین علیه السلام تا میدان بزرگ آزادی، که برای این جشن در نظر گرفته شده می‌توان گفت مسیر گنجایش ۱۳۰۰ موکب را دارد، اما تا شب گذشته قریب به ۲۳۰۰ موکب اقدام به ثبت نام کردند.

وی افزود: با افکارسنجی که روز شنبه هفته پیش صورت گرفت، قریب به ۱۱ درصد مردم تهران اعلام کرده بودند که حتماً در این مراسم شرکت می‌کنند و قریب به ۲۱ درصد نیز گفته بودند احتمالاً شرکت خواهیم کرد و با توجه به استقبال مردم احتمال می‌دهیم حدود ۳ میلیون مهمان در «مهمونی ۱۰ کیلومتری» شرکت می‌کنند.

 

 

 

تشریح جزئیات مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر؛ ثبت حضور ۲ هزار و ۳۰۰ مجموعه مردمی

وی بیان داشت: خدمات از اطعام گرفته تا چای خانه و موکب بازی و اهدای هدایا به کودکان و.. با توجه به حضور کودکان ما تکثر فعالیت‌ها را خواهیم داشت.

به گفته زارع، اتفاق قشنگ اینکه بخشی از فعالان بخش خصوصی مثل کارخانه بستنی و صنایع غذایی خودشان تقاضای حضور داشته تا بانی شوند. 

وی در پاسخ به سوالی درباره موکب‌های اهل سنت و سایر کشور‌ها ادامه داد: ما موکب خارجی به عنوان بچه‌های عراق، لبنان و افغانستان خواهیم داشت، حتی اهل سنت هم موکب خدمت رسانی در مسیر خواهند داشت.

وی در پایان با تاکید بر جشن مردمی گفت: این جشن به میزبانی مردم برگزار می‌شود و سخنرانی و یا مهمان خاصی از مسئولین کشور به ایراد سخن نمیپردازند. این مراسم جشن و استقرار است و در فاصله ۵۰۰ متری خدمات ارائه می‌شود.

جشن غدیر خانوادگی است

دبیر ستاد برگزاری «مهمونی ۱۰ کیلومتری» با بیان اینکه چهار استیج ویژه برای برگزاری برنامه‌های شاد و متنوع در میدان امام حسین، میدان فردوسی، میدان انقلاب و چهارراه بهبودی در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: ۶۰ استیج نیز در مسیر «مهمونی ۱۰ کیلومتری» به خدمات دهی فرهنگی متنوع و شاد اقدام خواهد کرد. همچنین ۴۰۰ مجموعه فرهنگی در مسیر طراحی شده است و محل استراحت نیز برای مهمانان در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه «مهمونی ۱۰ کیلومتری» خانوادگی طراحی شده است، گفت: دلیل استقبال سال گذشته از این مراسم خانوادگی بودن و ارائه خدمات به کودکان بود. امسال نیز چنین است و شهربازی ۱۰ کیلومتری برپا خواهد شد و برای این شهربازی ۴ هزار نفر به عنوان مربی سازماندهی خواهند شد.

دبیر ستاد برگزاری «مهمونی ۱۰ کیلومتری» در پایان خاطرنشان کرد: این مراسم راهپیمایی و شاد پیمایی نیست و هر کسی در هر مسیری وارد مسیر میدان امام حسین تا میدان آزادی شود می‌تواند از خدمات «مهمونی ۱۰ کیلومتری» بهره ببرد.

 پویش «لقمه میلیونی» راه اندازی شد

دبیر ستاد برگزاری «مهمونی ۱۰ کیلومتری» افزود: بهره بردن از ظرفیت مردم در برگزاری «مهمونی ۱۰ کیلومتری» بسیار مورد تاکید بزرگان قرار گرفته است، چرا که مردم عنصر پیشرفت در گام دوم به شمار می‌روند و در همین راستا پویش «لقمه میلیونی» راه اندازی شده تا مردم بتوانند به اطعام روز غدیر اقدام کنند.

زارع ادامه داد: پویش دیگری که سال گذشته مورد استقبال قرار گرفت هدیه اسباب بازی بود که قریب به ۲۰ هزار اسباب بازی جمع آوری و بسته بندی شد و در اختیار کودکان مناطق محروم قرار گرفت. امسال نیز همان پویش پابرجاست و در کل مسیر که شهربازی ۱۰ کیلومتری در خط بی. ار. تی در نظر گرفته شده برخی موکب‌ها اقدام به دریافت اسباب بازی می‌کنند. «کتاب باران» یا «هدیه دانایی و کتاب» از دیگر پویش‌هایی است که در این جشن برگزار می‌شود.

مترو عصر جمعه رایگان می‌شود

زارع با اشاره به اینکه این خدمات، برای ۴ میلیون نفر مهمان تدارک دیده شده است بیان کرد: اطلاع رسانی محدودیت‌های ترافیکی از دیروز ظهر از سوی پلیس راهور آغاز شده است؛ بنابراین محدودیت‌ها همانند محدودیت‌های ۲۲ بهمن خواهد بود و مترو نیز از بعد از ظهر برای مردم رایگان می‌شود، خطوط اتوبوسرانی نیز مثل ایام ۲۲ بهمن تدارک دیده شده است. همچنین در خیابان‌های اطراف برگزاری مراسم امکان پارک خودرو وجود دارد که جانمایی دقیق آن توسط پلیس راهور فراجا به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

وی درباره برپایی نماز جماعت مغرب و عشا عنوان کرد: هنگام اذان مغرب در میدان امام حسین (ع) نماز جماعت با شکوهی برگزار می‌شود و همچنین در مساجد و موکب‌هایی که در مسیر وجود دارد، برگزاری نماز جماعت خواهیم داشت.