«نود اقتصادی»:رئیس اتحادیه نانوایان سنتی کشور با بیان اینکه کیفیت نان مربوط به گندم و آرد است، گفت: قیمت نان از ابتدای آذرماه 15 درصد گران تر می شود.

قاسم زراعت کار، افزود: هفته گذشته در جلسه با وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر شد با وضعیت موجود چانه های نان و تا زمان بررسی طرح یکسان سازی آرد و نان، 15 درصد افزایش قیمت داشته باشیم.

وی اظهار داشت: نانوایی یک بنگاه اقتصادی است و باید سال به سال براساس نرخ تورم قیمت نان نیز تغییر کند اما متاسفانه قیمت نان به دلیل یکسانی سازی آرد و نان بدون تغییر مانده است.

رئیس اتحادیه نانوایان سراسر کشور افزود: میزان افزایش قیمت در هر استان متفاوت است و با نظر استاندار و در تهران با نظر رئیس اتاق اصناف تعیین می‌شود.

وی در خصوص بهبود کیفیت نان نیز گفت: کیفیت نان مربوط به کیفیت گندم و آرد است و با توجه به خودکفایی کشور در تولید گندم و با توجه به اینکه در تهیه نان 35 درصد از گندم درجه یک، 35 درصد گندم درجه 2 و 30 درصد از گندم درجه سه استفاده می شود، بنابراین از این پس باید بر کیفیت گندم تولیدی توجه بیشتری داشته باشیم.

زراعت کار با یادآوری اینکه اکنون 95 درصد نان کشور بصورت سنتی و تنها پنج درصد به روش صنعتی تولید می شود، اظهار داشت: 85 هزار نانوایی سنتی در کشور وجود دارد و به طور میانگین سه تا چهار کارگر در هرنانوایی مشغول است و در مجموع 500 هزار نفر در کل کشور در بخش نان سنتی فعال هستند.

«علی فاضلی» رئیس اتاق اصناف دیروز از موافقت ستاد تنظیم بازار برای افزایش 15 درصدی قیمت نان خبر داد و با انتقاد از دو نرخی بودن آن، تاکید کرد که باید نان تک نرخی عرضه شود تا رانت ها به حداقل برسد.

اکنون در شهر تهران، قیمت انواع نان با آرد یارانه ای شامل سنگگ و بربری 800 تومان، تافتون 400 تومان و لواش 220 تومان است.