به گزارش «نسیم آنلاین»، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران  گفت: شهروندان دیگر برای نقل و انتقال مسکن نیازی به اخذ کدرهگیری از مشاورین املاک ندارند و می‌توانند برای انجام معاملات املاک مستقیما به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و با استعلامی که از سازمان مالیاتی گرفته می‌شود، نقل و انتقال را انجام دهند.
محمدرضا دشتی اردکانی با اشاره به  ابطال بندهای 5 و 6 مصوبه کد رهگیری سازمان امور مالیاتی از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری،اظهار کرد: شهروندان دیگر برای نقل و انتقال مسکن نیازی به اخذ کدرهگیری از مشاورین املاک ندارند.
وی افزود: طبق مصوبه کارگروه هیئت وزیران در سال 1387، شهروندان برای دریافت خدمات باید به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوطه مراجعه می‌کردند که نیاز به ارائه کدرهگیری داشت تا بتوانند خدمات دریافت کنند.
دشتی اردکانی با اشاره به دریافت استعلام در رابطه با نقل‌ و انتقال املاک نیز گفت: وقتی دفاتر اسنادرسمی از سازمان مالیاتی در ارتباط با نقل و انتقال املاک استعلام می‌کردند، مردم ملزم به دریافت کدرهگیری بودند که با ابطال بندهای 5و6 مصوبه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 29/10/94، دیگر نیازی به دریافت کدرهگیری نیست.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران افزود: مراجعه مردم به سازمان امور مالیاتی برای دریافت مفاصاحساب مالیاتی که منوط به ارائه کدرهگیری می‌شد، موجب هدررفت وقت و هزینه‌های زیاد به مردم می‌شد که اکنون با ابطال این قانون در وقت و هزینه‌های مردم صرفه‌جویی خواهد شد.
وی، ادامه داد: پیش از این برای اخذ مفاصاحساب مالیاتی نیاز به دریافت کدرهگیری از مشاورین املاک بود که برای دریافت این کد حتما باید مبالغی از طرفین معامله برای نوشتن مبایعه‌نامه گرفته می‌شد. این امر هزینه زیادی را به سبد خانوار تحمیل می‌کرد که امروز با ابطال این مصوبه دیگر نیازی به گرفتن کدرهگیری نیست و افراد می‌توانند برای انجام معاملات املاک مستقیما به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و با استعلامی که از سازمان مالیاتی گرفته می‌شود، نقل و انتقال را انجام دهند.