جلیل جلالی‌فر، تحلیل‌گر و فعال تجارت خارجی در واکنش به تهدید غربی‌ها مبنی بر صدور قطعنامه علیه ایران به خبرنگار «نود اقتصادی»گفت: آمریکا و کشورهای غربی همواره به دنبال فرصت و موقعیت‌های ویژه‌ای هستند تا اقتصاد ایران را نشانه رفته و به آن ضربه بزنند و این بار هم به بهانه صدور قطعنامه علیه ایران به دلیل فعالیت های هسته ای در حال فضاسازی و ایجاد جنگ روانی هستند. میخواستند با صدور قطعنامه علیه ایران بازار ارز را بهم بریزند، اما ناکام ماندند.

وی ادامه داد: طبیعتا در شرایط کنونی که ما انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم، بهترین فرصت برای دشمن است تا به بهانه‌های واهی، آغازگر یک جنگ روانی باشد که هدف اصلی آن هم مردم و بازار است. البته باید به این واقعیت اشاره کرد که شاید این تهدیدات و قطعنامه‌ها فلج کننده نباشد، اما می تواند برای مدتی جو روانی بازار را بر هم بزند. در نتیجه مسئولان، دولتمردان و وزرا باید طوری تصمیم بگیرند که دشمن به خواسته‌های خود نرسد.

این کارشناس تجارت خارجی اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی کشور از تمام وزرای دولت و مسئولان نظام انتظار داریم، حداقل در تصمیمات و مصوبات و ابلاغیه های خود دقت نظر و حساسیت بیشتری داشته باشند تا همین تصمیمات از داخل به ما ضربه نزند. به عنوان مثال باید به ابلاغیه اخیر وزارت راه اشاره کرد که در بدترین زمان ممکن، تصمیم بر اعمال افزایش کرایه حمل و نقل گرفته است. مطمئنا این اقدامات نه تنها دستاوردی برای اقتصاد ما ندارد بلکه می تواند روند تولید و صادرات را نیز دچار مشکل کند.

وی به لزوم کنترل و کاهش انتظارات تورمی اشاره کرد و گفت: بی تردید هرگونه اقدام و شوک سیاسی می تواند یکی از عوامل اصلی افزایش انتظارات تورمی باشد که همین موضوع به افزایش نرخ ارز و متعاقب آن تاثیر منفی بر بازار منتهی می شود. در نتیجه متولیان و مسئولان کشور باید کاری کنند که چنین اتفاقی رخ ندهد و با هرگونه عامل داخلی و خارجی افزایش انتظارات تورمی مقابله و برخورد کنند. ضمن اینکه مدیریت کاهش هزینه‌ها در کشور نیز باید در دولت جدید با نگاه جدی‌تری دنبال شود.

جلالی فر با قابل پیش‌بینی خواندن اقدامات دشمن در آستانه انتخابات ایران از طریق بر هم زدن ثبات و آرامش بازار گفت: مطمئنا دشمن با به راه انداختن موج رسانه ای و مخرب، قصد تاثیر منفی بر گفتمان کاندیداهای انتخابات و در نهایت فشار به بازار و مردم را دارد که راه به جایی نمی‌برد. قطعا تکلیف دشمن که معلوم است و می دانیم با نیت سوء به‌دنبال ضربه زدن به اقتصاد ماست؛ اما نباید کاری کرد که ما به دلیل تصمیمات غیرمنطقی و مقطعی برخی وزرا و مسئولان کشور از داخل هم ضربه بخوریم. به همین دلیل تصمیم گیرندگان کشور باید بیش از پیش مراقب سیاست ها و ابلاغیه های خود باشند تا حداقل از داخل کشور، مشکلی برای اقتصاد ما به‌وجود نیاید.