به گزارش «نود اقتصادی» به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، محمد رضا کریم‌ زاده، مدیر کل دفتر صادرات محصولات دانش بنیان و خدمات فنی و مهندسی سازمان توسعه تجارت ایران با  بیان اینکه در 12 ماه سال گذشته صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور به 1292 میلیون دلار رسید، افزود: در طی این مدت 264 مورد گواهی صادرات خدمات و تعیین تعهد ارزی، 94 مورد صدور یا تمدید مجوز خروج موقت،18 مورد ضمانت نامه ارزی  و مجوز ورود قطعی تجهیزات و ماشین آلات برای استفاده در پروژه‌های برون مرزی برای متقاضیان صادر شده است. همچنین، در این مدت 30 فقره قرارداد انجام خدمات فنی مهندسی در 20 کشور جهان توسط شرکت‌های برتر در  این حوزه منعقد شده است.

کریم زاده با اشاره به  اراده جدی دولت برای تسهیل مسیر صادرات خدمات فنی مهندسی، گفت: در راستای پشتیبانی از فعالیت‌های برون مرزی حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی در سال گذشته اقداماتی مانند اصلاح آیین نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی (مصوب هیات وزیران)،تدوین پیش نویس بسته حمایتی صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی وتدوین برنامه توسعه بازار خدمات فنی مهندسی در کشورهای هدف صادراتی صورت پذیرفته است .

 وی با تاکید بر حمایت‌های سازمان توسعه تجارت ایران، در حوزه  خدمات فنی و مهندسی، گفت: سال گذشته هیات‌های مختلف تجاری و تخصصی به کشورهای عراق، چین، تاجیکستان، ازبکستان و روسیه اعزام کردیم.

کریم زاده ادامه داد: سال گذشته دو رویداد مهم در حوزه گردشگری از جمله همایش جامع گردشگری سلامت و سمپوزیوم گردشگری با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی برای بررسی راهکارهای توسعه این بخش‌ها برگزار شد؛ همچنین تشکیل کارگروه توسعه صادرات بخش سلامت با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی عضو به صورت ماهانه برای پایش بازار و رفع موانع در دستور کار سازمان توسعه تجارت ایران قرار گرفته است.

گفتنی است بر اساس آخرین آمار کارشناسی نشده صادرات کشور در حوزه‌های مختلف صادرات خدمات از جمله گردشگری، صنایع خلاق و ترانزیت اعم از جاده‌ای، دریایی و ریلی و سایر خدمات بیش از 14000 میلیون دلار برآورد شده است که انتظار می رود با برنامه ریزی‌های لحاظ شده جهت توسعه بازار بین الملل در سال نو، شاهد رشد قابل ملاحظه صادرات کشور در تمام حوزه های صادرات خدمات باشیم.