به گزارش «نود اقتصادی» به نقل از روابط عمومی سازمان حمایت مصرف¬کنندگان و تولیدکنندگان، حسین فرهیدزاده در رابطه با وضعیت قاچاق در سال گذشته اظهار داشت:  طی سال گذشته بیش از 84 هزار مورد بازرسی برای مقابله با عرضه، نگهداری و فروش کالای قاچاق در سراسر کشور و در قالب گشت¬های مشترک با سایر دستگاه¬های متولی و بازرسی¬های مستقل در سطح استان¬ها انجام شده است.
وی با بیان اینکه در همین مدت 5 هزار و 748 فقره پرونده متشکله مظنون به قاچاق در سطح عرضه به ارزش 90 هزار میلیارد ریال داشتیم؛ اظهار داشت: طبق آمار از مجموع این تعداد پرونده¬ 92 درصد به تخلفات حمل، نگهداری، عرضه و فروش کالای قاچاق و 8 درصد باقیمانده به عدم رعایت ضوابط تعیینی دولت در خرید، فروش، حمل و نگهداری کالاهای تولید داخل و وارداتی مشمول تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز؛ اختصاص داشته است.
رییس سازمان حمایت متذکر شد: قطعا همچون گذشته با متخلفان عرضه کالای قاچاق به منظور حمایت از تولیدات داخلی با قدرت و شدت برخورد قانونی می¬شود.
برهمین اساس ؛ طی همین مدت  28 درصد از تعداد و 99 درصد از ارزش ریالی پرونده های متشکله قاچاق به پرونده های با ارزش بالای پنجاه میلیون ریال اختصاص داشته است.
وی  تصریح کرد، رصد آمار و ارقام حاکی از این است که بیشترین تعداد پرونده قاچاق مربوط به کالاهای دخانیات با 37 درصد، موارد خوراکی با 20 درصد، اقلام آرایشی با 16 درصد و نهایتاً خودرو و لوازم یدکی با 7 درصد است.
معاون وزیر صمت با اشاره به تعامل نزدیک متولیان مبارزه با قاچاق کالا و ارز، عنوان کرد: طرح¬های نظارتی بازرسی و کشف کالای قاچاق به طور مستمر به همراه دستگاه¬های نظارتی دیگر همانند تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی، وزارت بهداشت و ... برگزار می¬گردد.
بنابر آمار این مقام مسئول؛ در مدت مورد بررسی، بیشترین ارزش ریالی کالاهای قاچاق مکشوفه در گروه کالایی مواد غذایی و خوراکی به¬ترتیب مربوط به برنج ، گندم، روغن خوراکی، شکر و چای بوده است، و در گروه کالایی لوازم یدکی و خودرو به اقلامی چون لاستیک، فیلتر روغن و هوا و سوخت، لنت ترمز و باتری تعلق داشته¬اند.
همچنین در بخش لوازم خانگی؛ یخچال و فریزر، پکیچ ، کولرگازی و تلویزیون بیشترین سهم ارزش ریالی پرونده¬های قاچاق را به خود اختصاص داده¬اند و بیشترین ارزش ریالی کالاهای قاچاق مکشوفه در بخش دخانیات نیز  به¬ترتیب به سیگار، سیگار الکترونیکی، توتون و تنباکو تعلق داشته است که در این رابطه پرونده¬های لازم تشکیل و به مراجع رسیدگی کننده ارسال شده است.
رییس سازمان حمایت متذکر شد: همگرایی و هم افزایی رمز موفقیت در هر مجموعه است بنابراین حضور و هماهنگی دستگاه¬های مقتدر و توانمند در کنار یکدیگر می¬تواند به برخورد قاطع¬تر با مقوله عرضه کالای قاچاق در سطح بازار کمک کند.
فرهیدزاده مطرح کرد: در حوزه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز هر چقدر هزینه شود سود خواهد بود و قطعاً پیشگیری بهتر از درمان است. لذا می¬توان با نهادینه¬سازی فرهنگ خرید و استفاده از کالای بااصالت بین آحاد مصرف¬کنندگان، شاهد آن باشیم که نه تنها هزینه¬های مقابله با قاچاق کاهش پیدا می¬کند بلکه مسائل اجرایی نیز به سهولت قابل انجام خواهد بود.
همچنین از ابتدای سال¬جاری تا نیمه اردیبهشت ماه تعداد 11.890 بازرسی کشف قاچاق در سطح عرضه صورت پذیرفته است که منجر به تشکیل 747 پرونده به ارزش 4.647 میلیارد ریال شده است. طی این دوره بیشترین تعداد پرونده مربوط به گروه¬های کالایی دخانیات، مواد غذایی و خوراکی، محصولات آرایشی و خودرو و لوازم یدکی و بالاترین ارزش ریالی پرونده¬های قاچاق مربوط به لوازم خانگی، مواد غذایی و خوراکیو خودرو و لوازم یدکی بوده است.