اخبار شرکتها-به گزارش شاتا، سیدرضا فاطمی‌امین افزود: مسائل صنعت خودرو کشور مربوط به امروز و دیروز نیست و شاید بیش از پنجاه سال است که این مسائل وجود دارد، اما این موارد یک بار برای همیشه باید حل‌وفصل شوند.

وی عنوان کرد: بنده از سال ۱۳۸۶ مجری طرح خودروهای فرسوده بودم، بنابراین به‌طور مستقیم با صنعت خودرو ارتباط داشتم و در آن زمان برای نخستین بار طرح فروش خودروهای فرسوده به‌طور جدی و عملیاتی اجرا شد و در طول یک سال بیش از ۲۲۵ هزار خودرو فرسوده از رده خارج شد درحالی‌که تا آن زمان تنها ۴۵ هزار خودرو فرسوده از رده خارج‌شده بود.

وزیر صمت یادآور شد: صنعت خودرو نه آنقدر کوچک و بی‌اهمیت است که آن را پنهان کرده و صورت‌مسئله آن را پاک‌کنیم، نه آن‌قدر اکنون بالنده است که بتوان از آن دفاع کرد؛ بلکه اکنون باید با نگاه طبیبانه به این صنعت نگاه کرده و مسائل مربوط به آن را پیدا کرده و راه‌حل‌ها را نهایی و در یک دوره زمانی حل کنیم که ما این دوره زمانی را دو سال در نظر گرفته‌ایم و برای اجرایی کردن این مهم برنامه لازم تهیه‌شده است.

وی افزود: فکر نمی‌کنم هیچ فردی این انتظار را داشته باشد که مشکلات حوزه خودرو که بسیار پیچیده و گسترده است، طی 6 ماه مرتفع شود؛ مهم این است که برای حل این موضوع برنامه ای وجود داشته باشد و درست اجرا شود.

بازه زمانی 1402 تا 1404 نقطه عطف صنعت خودرو خواهد بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این برنامه دوساله تا اواخر سال ۱۴۰۴ ادامه دارد، یعنی از سال ۱۴۰۲ این موضوع تغییر پیدا خواهد کرد و در واقع نقطه عطف همین بازه زمانی است و در این دوسال با تمرکز، مسائل عمده رفع خواهد شد و این صنعت برای مردم به یک حوزه رو به رشد و قابل افتخار تبدیل خواهد شد.

 

فاطمی امین با اشاره به بازدید رئیس‌جمهوری از شرکت‌های خودروسازی در اواخر اسفندماه سال گذشته، توضیح داد: رئیس‌جمهوری در این بازدید در هشت محور دستوراتی را ابلاغ کردند که تمامی آن دستورات یا مقطعی بوده که اعمال‌شده یا برای اجرا نیازمند زمان بوده است. برای مثال یکی از دستورات ایشان افزایش گارانتی خودرو از دو سال به سه سال بوده است که این مهم ابلاغ و اجرایی شده است.

وی دیگر دستور رئیس‌جمهوری را افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو نسبت به سال گذشته اعلام و بیان کرد: سال گذشته کمتر از ۹۰۰ هزار دستگاه تولید شد، اما امسال برای تولید حداقل ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو برنامه ریزی کرده و براساس این برنامه جلو می رویم.

وزیر صمت بابیان این‌که شاخصی به نام عبور مستقیم خودرو وجود دارد، تصریح کرد: از خودروهایی که وارد خط می‌شوند، چند مورد به‌طور کامل از خط خارج‌شده و چند مورد به‌عنوان خودروی ناقص وارد پارکینگ می‌شوند؛ امروز هم ایران‌خودرو و هم سایپا هر دو صد درصد عبور مستقیم خودرو دارند، یعنی خودرو در خط کامل بیرون آمده و وارد پارکینگ نمی‌شود درحالی‌که دریک زمانی این رقم به ۱۸ درصد کل تولیدات هم رسیده بود؛ البته به‌طور دقیق میانگین تولید خودروی کامل سایپا بالای ۹۰ درصد و ایران‌خودرو از اوایل خردادماه به بالای ۹۵ درصد رسیده است.

فاطمی امین گفت: در چند سال گذشته خودروسازان بزرگ دنیا با نزدیک به ۲۰ میلیون کاهش تولید روبه‌رو شدند یا بسیاری از کشورهایی که در صنعت خودرو پیشرفته هستند در فواصل طولانی اقدام به فروش خودرو می‌کنند.

رشد 31 درصدی تحویل خودرو/ تحویل 223 هزار خودرو از ابتدای امسال تا 18 خردادماه

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با تعداد خودروهای تحویل‌شده گفت: از ابتدای امسال تا ۱۸ خردادماه، ۲۲۳ هزار دستگاه خودرو تحویل‌شده است درحالی‌که در مدت مشابه سال گذشته ۱۷۰ هزار دستگاه خودرو تحویل‌شده است، یعنی ۳۱ درصد رشد تحویل خودرو را شاهد بودیم.

کاهش 65 درصدی خودروهای ناقص کف

فاطمی امین اضافه کرد: از ابتدای امسال تا ۱۸خردادماه تعداد خودروهای ناقص کف حدود ۴۷ هزار دستگاه بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۳۷ هزار دستگاه بوده است، یعنی ۶۵ درصد کاهش خودروهای کف را شاهد بودیم و کاهش تولید خودروهای کف به معنی نظم یافتن تولید و زنجیره تولید است.

وی عنوان کرد: در ماه‌های آبان و آذر سال گذشته، تعداد خودروهای کف ۱۷۰ هزار دستگاه بود و به یک مسئله ملی تبدیل‌شده بود به‌طوری‌که نهادهای نظارتی نسبت به این مسئله اخطار دادند و پیگیری کردند.

وزیر صمت در ارتباط با آمار خودروهای کامل نیز گفت: امسال در این مقطع تولید ۱۴۴ هزار دستگاه خودرو کامل شده است درحالی‌که سال گذشته به آمار به ۳۸ هزار دستگاه خودرو رسید.

تمرکز برنامه‌های نیمه دوم امسال بر کیفیت خودرو خواهد بود

وزیر صمت با اشاره به برنامه دوساله برای حل مشکلات صنعت خودرو گفت: بخشی از این برنامه از مهرماه سال گذشته آغازشده و تا پایان سال ۱۴۰۱ ادامه خواهد یافت و در این مرحله به دنبال اصلاح ساختار صنعت خودرو و ثبات بخشی به تولید هستیم، البته اکنون به ثبات بخشی در تولید خودرو رسیده‌ایم و انشالله این روند تداوم خواهد یافت.

وی عنوان کرد: از نیمه دوم امسال بیشترین تمرکز درباره کیفیت خودرو خواهد بود؛ البته اکنون کیفیت در حال بهبود است اما آمار ملموس نیست، یعنی بر اساس حرکت و گزارش‌های رسمی که متعلق به وزارت صمت است، اعلام‌نشده و از سوی بخش خصوصی بوده است.

تغییر کیفیت ملموس خودرو از آذر و دی‌ماه امسال

فاطمی امین اضافه کرد: نمودارهای کیفیت رو به رشد هستند، اما نمی‌توان آن را بیان کرد زیرا قابل‌لمس نیست؛ اما از آذر و دی‌ماه امسال این تغییر کیفیت برای مردم ملموس‌تر خواهد بود، بنابراین هیچ‌کسی دارای عصای موسی نیست که مسائل چهل ساله یک صنعت را یک شبه حل کند و ناگزیر هستیم که مسائل را اولویت‌بندی کرده و به ترتیب روبه‌جلو حرکت کنیم و همین‌که خودروی ناقص به معنای قبل نداریم و عبور مستقیم خودرو کامل وجود دارد به‌نوبه خود در کیفیت مؤثر است.

1402 سال تنوع محصولات، 1403 و 1404 سال تمرکز بر تولید خواهد بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : سال ۱۴۰۲ به سمت تنوع محصولات، کنار گذاشتن محصولات قدیمی (امسال سه محصول از رده خارج خواهند شد) و آغاز جهش صادراتی حرکت خواهیم کرد و سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ نیز تمرکز بر تولید خواهد بود.

وی افزود: در ارتباط با خودرو سمند نزدیک به ۱۲ هزار تعهد از قبل وجود دارد که مربوط به فروش قبل است و باید این تعداد فروخته و سپس تولید آن متوقف شود.

فاطمی امین گفت: اکنون ظرفیت سه میلیون مونتاژ خودرو در کشور وجود دارد که البته در قسمت پرس و موتور کم است و تقاضا وجود ندارد؛ حال این پرسش وجود دارد که سرمایه‌گذاری‌ها کجاست؟ نزدیک به ۲ میلیون ظرفیت رنگ وجود دارد که سال گذشته کمتر از 900 هزار عدد تولید شد، زیرا سیستم‌های مدیریتی و ساختار شرکت‌های خودروسازی و مالکیت آن‌ها در بحث‌های مالی و نقدینگی نتوانسته این ظرفیت را بالفعل کند.

وی بیان کرد: باید بررسی شود که چرا در یک قسمت سه میلیون ظرفیت وجود دارد، اما در قسمتی مانند پرس یک میلیون ظرفیت بیشتر نیست، زیرا این‌ها مسائلی نیست که یک شبه ایجادشده باشند.

با پایان یافتن قیمت‌گذاری اموال دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا، واگذاری‌ها آغاز خواهد شد

وزیر صمت اعلام کرد: صحبت مردم در خصوص تعلق خودروسازان به دولت هم می‌تواند درست باشد و هم می‌توان گفت که این‌طور نیست، اما برای از بین رفتن این شائبه از اسفندماه سال گذشته اقدامی انجام شد به‌طوری‌که مرکز کانون وکلا و کارشناس رسمی قوه قضاییه تمام اموال مربوط به ایران‌خودرو سایپا را قیمت‌گذاری کردند و نزدیک به ۷۰۰ ابلاغ در سایپا و ۶۰۰ ابلاغ در ایران‌خودرو برای کارهای مختلف صادرشده است و امیدواریم در هفته آینده قیمت‌گذاری تمام اموال این دو شرکت به‌پایان برسد تا بلافاصله واگذاری را آغاز خواهیم کرد به‌طوری‌که در مرحله نخست شرکت‌های پارس‌خودرو، موندرو، سایپا سیترون و ایران‌خودرو خراسان خواهند بود و سهام مدیریتی واگذار خواهد شد و به سمتی خواهیم رفت تا اصلاح ساختار مدیریتی در صنعت خودرو را داشته باشیم.

کل منتخبان ذخیره به فهرست منتخبان اصلی افزوده و برنده اعلام شدند

وی ادامه داد: قرار بود خودروسازها ۱۷۶ هزار خودرو عرضه کنند، اما به علت این‌که اطلاعات عده‌ای از منتخبان همخوانی نداشت و تعداد منتخبان کاهش پیدا کرد و خودروسازان نیز اعلام آمادگی کردند که امکان تحویل خودروها رادارند ما کل ذخیره‌ها را به فهرست اصلی اضافه کردیم.

فاطمی امین در خصوص لزوم حذف قرعه‌کشی‌ها نیز بیان کرد: به دو روش می‌توان سیستم قرعه‌کشی را حذف کرد؛ ما باید عرضه و تقاضا را به هم نزدیک کنیم، ما در کشور سالی یک و نیم میلیون تقاضای خودروداریم، اما سال گذشته کمتر از یک میلیون دستگاه تولیدشده، بنابراین یک شکاف ۶۰۰ هزارتایی در این زمینه وجود دارد که تنها با واردات و افزایش تولید رفع می‌شود.

 

50 درصد از تولید هر مدل خودرو به طرح جوانی جمعیت اختصاص داده می‌شود

 

وزیر صمت در خصوص قانون ارائه خودرو به مادران سرپرست خانوار دارای بیشتر از دو فرزند نیز گفت: این قانون در آبان ماه سال گذشته مصوب شد و ۱۵ روز پس از ابلاغ باید اجرایی می‌شد، دو خودروساز بزرگ کشور از اسفندماه اجرای این طرح را آغاز کردند و در ثبت‌نام یکپارچه همه موظف به اجرای این قانون شدند.

وی افزود: برداشت ما این است که از ۵۰ درصد هر مدل خودرو برای این قانون تخصیص داده شود؛ به عبارتی هر خودرو یک مشخصاتی دارد برای مثال ۵۰ درصد خودروی ۲۰۶ یا ۵۰ درصد از مدل تارا. درواقع ۵۰ درصد از هر مدل خودرو براساس قانون جوانی جمعیت متعلق به مادران است و مابقی ظرفیت برای سایر مردم استفاده می‌شود؛ در غیر این صورت مردم نمی‌توانند از خودروهای پرطرفدار بهره‌مند شوند و هیچ فردی شانسی برای گرفتن این خودروها پیدا نمی‌کند، اما مجلس می‌تواند بر این قانون صراحت دهد و جزییات آن را مشخص کند.

آیین‌نامه واردات خودرو آماده طرح و بررسی در دولت است

وزیر صنعت در ادامه در خصوص واردات خودرو نیز توضیح داد: آیین‌نامه واردات خودرو در دولت مطرح‌شده و دارای ۱۰ بند است، در خصوص یکی از بندهای آن در هیئت دولت ابهاماتی وجود داشت و لازم بود به کمیسیون اقتصادی برگردد و برای بازگشت دوباره به دولت باید ۳ را مرحله طی می‌کرد؛ اکنون طرح آماده این است که در دولت مطرح و بررسی شود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر واردات خودرو از شهریورماه بیان کرد: از زمانی که این طرح تصویب شود، دو تا سه ماه بعد عملیاتی خواهد شد و زمان زیادی نخواهد برد.

بر واردات خودروهای اقتصادی زیر 10 هزار دلار تأکید داریم

فاطمی امین در خصوص مشخصات خودروهای وارداتی گفت: ما بر واردات خودروی اقتصادی تأکید داریم یعنی خودروهایی که زیر ده هزار دلار باشند؛ زیرا می‌خواهیم پژو، سمند و تیبا را از رده خارج کرده و خودروهایی مانند تارا و شاهین که قیمت‌های بالاتری نسبت به خودروهای اقتصادی دارند را جایگزین کنیم، پس لازم است برای قشری از جامعه که خودروهایی ارزان‌تر می‌خواهند محصول داشته باشیم؛ بنابراین در این آیین‌نامه تمرکز ویژه کردیم که خودروهای اقتصادی ارزان‌تر وارد شود تا هم نیاز مردم را پوشش دهند و هم به‌تدریج به سمت ساخت داخل برویم و نقص ترکیب محصولات داخلی را با از رده خارج کردن خودروهایی باقیمت پایین اما بی‌کیفیت و جایگزین کردن یک خودروی اقتصادی باکیفیت، برطرف کرده و سبد محصولات را کامل کنیم.

وی افزود: خودروهای وارداتی تنها خودروها چینی نیستند و خودروهای اقتصادی اروپایی زیر 10 هزار دلار نیز وجود دارد و گفت‌وگوهایی نیز برای انجام این کار آغازشده است.

وزیر صمت ادامه داد: پس از تحریم‌هایی که بر روسیه اعمال شد، جلساتی با شرکت‌های روسی برگزار شد و آنان به‌شدت علاقه‌مند به واردات قطعه از ایران هستند؛ گفت‌وگوها بین شرکت‌های ایرانی و روسی در حال انجام بوده و نقش وزارت صمت در آن تسهیلگری است.

وضعیت امروز صنعت خودرو را تائید نمی‌کنم

 

وی اضافه کرد: وضعیت امروز صنعت خودرو آن چیزی نیست که بنده به‌عنوان وزیر آن را تائید کنم، اما حرکت در مسیری که آغازشده پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است.

 

وزیر صمت در خصوص بحث دانش‌بنیان شدن صنعت خودرو نیز بیان کرد: دانش‌بنیان شدن کار ادامه‌داری است و خبرهای خیلی خوبی برای این موضوع داریم و در بحث تولید موتور و حسگرهایی که مربوط به ایمنی خودرو است، اتفاقات خیلی خوبی در حال رخ دادن است.

 

گلایه‌ها از روند قرعه‌کشی‌ها بسیار زیاد بود

وی در رابطه با موضوع قرعه‌کشی خودرو نیز گفت: در حدود 6 ماه گذشته گلایه‌هایی مربوط به نحوه قرعه‌کشی‌ها مطرح بود و شرکت‌هایی بودند که عنوان می‌کردند ۲۰ میلیون پرداخت کنید تا اسم شما را از قرعه‌کشی بیرون آوریم.

فاطمی امین افزود: یک خودروسازی ۸ صبح اعلام کرد که ثبت‌نام می‌کند و هرکسی هم که ثبت‌نام می‌کند باید کل پول را که ۸۰۰ میلیون است یک جا پرداخت کند، ضمن اینکه کمتر از دو، سه دقیقه این فرصت تمام می‌شد که در اینجا رانت‌هایی وجود داشت.

 

وزیر صمت بیان کرد: در این دوره ما هیچ‌کار جدیدی نکردیم غیر از دو کار؛ دو نرم‌افزار قرعه‌کشی بود که یکی از آن‌ها متعلق به ایران‌خودرو و یکی دیگر مربوط به سایپا و سایر خودروسازان بود که ما اعلام کردیم باید یکی از این دو نرم‌افزار مبنا قرار بگیرد و همه آنجا ثبت‌نام کنند و دوم این‌که ما نظارت خواهیم کرد تا مراحل کار درست انجام شود.

 

وی تصریح کرد: قرعه‌کشی اخیر را نیز وزارت صمت برگزار نکرد، بلکه سایتی بود که از قبل هم وجود داشت و شرکتی این کار را انجام می‌داد، اما ما گفتیم به‌جای این‌که دو سایت باشد و هر هفته مردم را درگیر ثبت‌نام کنیم این سایت‌ها را تجمیع می‌کنیم و هر یک و نیم یا دو ماه یک بار این کار انجام شود و نظارت کنیم تا کارها طبق قواعد پیش برود.

 

فاطمی امین بیان کرد: به‌طور مشخص این بار یک اتفاقاتی افتاد، برای مثال پیش‌ازاین کسی ثبت‌نام می‌کرد و بعد شماره موبایل وی در نمایندگی عوض می‌شد، همچنین نزدیک ۱۲ هزار نفر از کسانی که ثبت‌نام کرده بودند و منتخب‌شده بودند احراز هویت آن‌ها همخوانی نداشت.

 

وزیر صمت یادآور شد: ما یک منتخب اصلی و یک منتخب ذخیره داریم در آن سایتی که ثبت‌نام می‌شد هم منتخب اصلی و هم منتخب ذخیره به‌عنوان منتخب مطرح شدند و بعد منتخبان اصلی به خودروساز معرفی شدند، اما به علت این اطلاعات هویتی ۱۲ هزار نفر از منتخبان اصلی‌ها نادرست بود، تعداد دیگری از فهرست ذخیره جایگزین آن‌ها شدند.

 

با حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی قیمت لوازم‌خانگی قاچاق افزایش یافت

فاطمی امین در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بازار لوازم‌خانگی گفت: دو نکته در این موضوع وجود دارد ممکن است تا حدی قیمت‌ها رقابتی نباشند و آن‌هم در کشور بسیار محدود است در کالاهایی مانند یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی قیمت‌های داخلی پایین‌تر هستند، اما یک نکته بسیار ظریف وجود دارد و آن این‌که از زمانی که ارز 4 هزار و 200 تومانی برای روغن گندم و غیره حذف شد، قیمت لوازم‌خانگی قاچاق افزایش پیدا کرد؛ زیرا افرادی روغن و ... را قاچاق کرده و با سود حاصل از آن لوازم‌خانگی وارد می‌کردند و سود قاچاق تا حدی بود که می‌توانست سودش را پایین‌تر هم بیاورد.

جشنواره فروش لوازم‌خانگی از سوی بانک‌ها به‌زودی برگزار می‌شود

وی با اشاره به ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی ادامه داد: ما نباید واردات داشته باشیم و اگر این کالاها وجود دارند، قاچاق است مگر این‌که بخش کوچکی ته لنجی و رسمی باشد؛ افزایش قیمت لوازم‌خانگی خارجی به علت حذف درآمدهای سرشار حاصل از قاچاق مواد غذایی است. درواقع دو قیمت وجود دارد که شامل قیمت تولیدکننده و قیمتی که دست مصرف‌کننده می‌رسد، می‌شود؛ قیمت بیشتر لوازم‌خانگی‌های عمده مانند یخچال، ماشین لباسشویی و تلویزیون از مهر پارسال تا امسال افزایش قیمت قابل‌توجهی نداشته است، اما در کف بازار با افزایش قیمت روبه‌رو هستیم و این نارسایی نظام توزیع است که بر روی آن متمرکز هستیم و از کارهایی که به‌زودی انجام می‌شود جشنواره فروش از طریق بانک‌ها است حتی وام برای آن تأمین خواهد شد؛ ما بیش از ۱۶ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی تولید می‌کنیم و همین امروز خطوطی جدید را افتتاح کردیم که برای تلویزیون هم نیاز به واردات نداشته باشیم، اما اکنون به دنبال طرح‌های تشویقی هستیم تا برای تولیدات تقاضا ایجاد شود؛ همچنین باید با کوتاه کردن فاصله تولیدکننده تا مصرف‌کننده محصولات باواسطه گری کمتری به‌دست خریدار برسد.

افزایش قیمت‌های جهانی و دو اصلاح نرخ ارز عامل افزایش قیمت‌ها

وزیر صمت در خصوص علل سازمان حمایت برای افزایش قیمت گفت: افزایش قیمت‌ها به علت افزایش قیمت‌های جهانی بوده است، اواخر سال گذشته دو اتفاق افتاد که کمتر درباره آن صحبت می‌شود؛ اول افزایش قابل‌توجه قیمت جهانی در روغن، پنبه یا پنل‌های تلویزیون و دوم این‌که بنا بر قانون بودجه امسال تعرفه واردات از 4 هزار و 200 تومان به ۲۶ هزار تومان رسید، یعنی جهش ۶ برابری در تعرفه‌ها داشتیم، البته با نصف کردن سود بازرگانی تا حدودی تعرفه‌ها تا حد ۳ برابر جبران شد، یعنی ما در واردات و در نرخ ارز محاسبه تعرفه واردات دو اصلاح نرخ ارز داشتیم.

وی افزود: تقسیم‌کاری و هماهنگی بین دستگاه‌ها وجود دارد و در حوزه مسئولیت ما افزایش قیمت‌ها متعادل‌تر بود، برای مثال تورم در لوازم‌خانگی نصف تورم میانگین کشور بود.

 

اتصال گمرک به سامانه جامع تجارت انجام می‌شود

وزیر صمت در خصوص تمهیدات این وزارتخانه برای جلوگیری از واردات کالاهای مشابه دارای تولید داخل گفت: شما اشاره کردید واردات کالاهای مشابه ۲۰۰ میلیون دلار بوده، درحالی‌که کل بازار سال گذشته ۵۲ میلیارد دلار بوده است، یعنی قسمت اندکی از کل واردات مربوط به این حوزه بوده است؛ البته پاسخ به این پرسش خارج از حیطه وزارت صمت است و به بحث‌های گمرکی برمی‌گردد، اما کاری که ما انجام می‌دهیم اتصال شناسه کالا به گمرک است، کد گمرکی اکنون به‌صورت کلی است، به این صورت که محصول کلی را نام می‌برد و شرح کالا تایپ می‌شود که دقیق نیست، کاری که ما باید انجام بدهیم این است که برای تمام کالاها شناسه ایجاد و صادر کنیم که این کار انجام‌شده است تا گمرک این شناسه کالا را مبنای تطبیق قرار دهد و دیگر شرح کالا را کسی دستی تایپ نکند؛ اتصال گمرک به سامانه جامع تجارت که پیگیر آن هستیم این مسائل را حل خواهد کرد.

وی افزود: سامانه جامع تجارت یکی از مهم‌ترین سامانه‌های اقتصادی کشور است، از سال گذشته ۵۰ میلیون سند (انواع فاکتورها و رسیدهای تراکنش) در این سامانه ثبت‌شده است درحالی‌که از اول ایجاد این سامانه تا سال قبل، ۳۰ میلیون سند ثبت‌شده بود، یعنی ما در یک سال یک و نیم برابر سال‌های گذشته سند ثبت کردیم، این سامانه روزانه ۵ میلیون تراکنش دارد که کار بسیار گسترده‌ای است؛ همه دستگاه‌ها به‌غیراز گمرک که دارای یک مشکل داخلی است به این سامانه متصل هستند و ما به جد پیگیر هستیم داده‌ها تبادل شوند، اما هنوز به سطح مورد انتظار نرسیده‌ایم.

وی در ادامه در خصوص پنجره واحد نیز عنوان کرد: همه خدمات صنعت معدن تجارت در درگاه ملی مجوزها به پنجره واحد متصل هستند، مصوبه قانون بودجه امسال این است که تا شهریورماه فرصت داریم تا با تعریف رمز واحد به سیستم‌ها وارد شویم.

 

حجم واردات کالاهای مشابه تولید داخلی از دو میلیارد دلار به 200 میلیون دلار رسیده است وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص قانون ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید داخل توضیح داد: حجم واردات اقلام مشابه تولید داخل اکنون حدود ۲۰۰ میلیون دلار است درحالی‌که درگذشته این رقم بیش از دو میلیارد دلار بوده که نشان می‌دهد کاهش قابل‌ملاحظه‌ای در این خصوص اتفاق افتاده است. فاطمی امین ادامه داد: در تلاشیم سامانه شناسه کالا را به گمرک متصل کنیم و با توجه به این‌که حدود 8 هزار کد کالا در سامانه گمرک وجود دارد، سعی شده برای تمام کالاها شناسه کالا صادر شود تا گمرک این شناسه‌ها را مبنای اظهار و تطبیق قرار دهد و به‌طور حتم اتصال گمرک به سامانه جامع تجارت این مشکل را رفع می‌کند. وی ادامه داد: سامانه جامع تجارت یکی از مهم‌ترین سامانه‌های کشور است، فقط در طول سال گذشته بیش از ۵۰ میلیون سند در این سامانه ثبت‌شده که با توجه به رقم ثبت حدود 30 میلیون سند درگذشته، بیش از یک و نیم برابر سال‌های گذشته بوده است.

وزیر صمت تصریح کرد: روزانه حدود ۵ میلیون تراکنش در سامانه جامع تجارت انجام می‌شود و تمامی دستگاه‌ها به‌جز گمرک به آن وصل است که در حال پیگیری هستیم تا گمرک نیز به‌صورت کامل به این سامانه متصل شده و اطلاعات لازم ردوبدل شود.

 

فاطمی امین گفت: با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص ایجاد پنجره واحد خدمات حداکثر تا شهریورماه این موضوع عملیاتی می‌شود.

 

 

شناسایی 450 پهنه معدنی در کشور از مهرماه سال گذشته

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص توسعه معادن در سطح کشور اضافه کرد: در این حوزه باید سه اتفاق مهم را مدنظر قرار دهیم که گام نخست آن شناسایی ظرفیت‌های معدنی در سطح کشور است که در این خصوص کار بسیار بزرگی از مهرماه سال گذشته آغاز شد و حدود ۴۵۰ پهنه معدنی کشور شناسایی شدند.

 

وی ادامه داد: برنامه شناسایی پهنه‌های معدنی از استان خراسان جنوبی آغازشده و امسال در خوزستان ادامه خواهد یافت و تمامی نقاط دارای ظرفیت‌های معدنی در این پروژه شناسایی می‌شوند؛ خوشبختانه در چارچوب اجرای این طرح شناسایی بسیار خوبی در استان خراسان جنوبی شکل گرفت و یکی از ذخایر مهم معدنی کشور در استان خراسان جنوبی شناسایی‌شده که به‌صورت قطعی تا یک ماه آینده آن را اعلام خواهیم کرد و نوید بسیار خوبی برای کشور است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: گام دوم و بسیار مهم در حوزه معادن، تسهیل قوانین و مقررات موجود در این حوزه است، اکنون بیش از 320 قانون، مقررات و دستورالعمل در بخش معدن وجود دارد که موارد به صاحب‌نظران مربوطه ارسال‌شده تا با بررسی‌های دقیق موانع موجود را رفع کنند و تا دو هفته آینده مجموعه مقرراتی که به‌صورت شسته‌ورفته شکل‌گرفته‌اند، ابلاغ می‌شود.

 

شراکت مردم در منافع معادن برای نخستین بار

فاطمی امین تأکید کرد: با برنامه‌ریزی و اقدامات انجام‌شده صادرات مواد خام معدنی به‌شدت کاهش‌یافته است و یک خبر بسیار مهم و خوب در حوزه معدن نیز آن است که برای نخستین بار مردم را در منافع معادن شریک قراردادیم و در این خصوص و در گام نخست، معدن جان جان در سیستان و بلوچستان به‌شرط شراکت ۴۰ درصدی با مردم منطقه، به بهره‌بردار واگذارشده است.

 

وی تصریح کرد: این مهم در سایر معادن در سطح کشور نیز به‌طور حتم دنبال می‌شود تا مردم در بخش معادن به شکل جدی و اثرگذاری سهیم شوند.

 

وزیر صمت اعلام کرد: حقوق معدنی امسال دو برابر شده و طبق قانون و تأیید دولت، ۱۵ درصد از حقوق دولتی باید در مناطق محل استقرار معادن خرج شوند که امسال تصمیم گرفته شد که این مبالغ در حساب مشخصی به استان‌های مربوطه تخصیص پیدا کند.

 

 

مثبت شدن تراز تجاری بدون احتساب نفت کشور در سه ماه گذشته

فاطمی امین در خصوص مثبت شدن تراز تجاری کشور گفت: از ابتدای مهرماه و هم‌زمان با آغاز کار دولت سیزدهم، تأکید ویژه‌ای روی توسعه صادرات شد و با اقدام جدی برای رفع موانع در سال گذشته یعنی سال ۱۴۰۰، بیش از 48 میلیارد دلار صادرات انجام شد که نسبت به رقم ۳۵ میلیارد دلاری سال پیش از آن رشد خوبی اتفاق افتاده است و خبر خوب در این حوزه این‌که در سه ماه گذشته، تراز تجاری بدون نفت کشور مثبت شد و صادرات 400 میلیون دلار بیش از واردات، انجام شده است.

 

وی در خصوص افزایش مراودات تجاری با سایر کشورها و میزبانی از هیئت‌های تجاری کشورهای مختلف توضیح داد: هر هفته و به‌صورت پیوسته حداقل یک هیئت خارجی در ایران حضور دارد و رفت‌وآمدهای تجاری خیلی خوبی در حال انجام است.

 

وزیر صمت گفت: بیش از ۱۰۰ درصد درآمد ترانزیتی کشور افزایش‌یافته و با 6 کشور اطراف خود موافقت‌نامه همکاری‌های بیمه‌ای امضا کرده‌ایم و اتفاقات بسیار خوبی در حوزه تجارت خارجی کشور در حال وقوع است.

 

به وعده ارائه گزارش عملکرد هر سه ماه یک بار به‌صورت پیوسته عمل کرده‌ایم

فاطمی امین یادآور شد: بر اساس وعده‌ای که به مردم داده‌ایم هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت را ارائه می‌کنیم و این اتفاق به‌صورت پیوسته در حال انجام است و آخرین گزارش موجود که برای فروردین‌ماه است در سایت وزارت صمت قابل‌رؤیت عمومی همه مردم است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اصل مهم، تغییر ریل در برخی بخش‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت بوده و با توجه به مشکلاتی که با آن‌ها روبه‌رو بودیم نباید به‌صورت روزمره موارد دنبال کنیم، بلکه باید به سمت اصلاح ساختارها و ایجاد سازوکارهای اصولی در این حوزه رفته و موارد و برنامه‌ها را به‌صورت ویژه دنبال می‌کنیم و امیدواریم تا پایان امسال عمده برنامه‌ها عملیاتی شوند و نتایج اقدامات بیش‌ازپیش برای مردم مشهود و قابل‌لمس باشد.

 

وی با اشاره به یکی از اقدامات اساسی انجام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این مدت گفت: به‌عنوان نمونه در حوزه فولاد در کشور همسایه شاهد حدود ۵۰ درصد افزایش قیمت بودیم درحالی‌که این کالا در کشورمان با تدابیر انجام‌شده، روند افزایشی را تجربه نکرده و در شرایط متعادل فولاد به تولیدکنندگان عرضه می‌شود.