به گزارش «نود اقتصادی» و به نقل از نیوز، فهرست امسال از قیمت سهام و نرخ ارز از  ۱۱ مارس برای محاسبه ثروت شخصی ثروتمندترین افراد جهان استفاده و ۱۲ میلیاردر زیر ۳۰ سال را معرفی می‌کند که مجموعا ۲۵.۸ میلیارد دلار دارایی خالص دارند. هفت نفر از آنان خودساخته‌اند، چهار نفر دانشگاه را رها کردند و یک نفر نوجوان است.

فوربس در گزارش سالانه خود گفت: «کوین دیوید لمان ۱۹ ساله با ثروتی معادل ۲.۴ میلیارد دلار، برای دومین سال متوالی عنوان جوان‌ترین میلیاردر جهان را به خود اختصاص داده است».

تنها نوجوان این فهرست۵۰ درصد از سهام داروخانه‌های زنجیره‌ای آلمانی را از پدرش که یک سرمایه‌گذار اولیه در این تجارت بود به ارث برده بود اما این ثروت در هیچکدام از فعالیت‌های روزانه آن شریک نبود.

روز چهارشنبه، فوربس، ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی شرکت خودروسازی الکتریکی تسلا را با ثروت خالص ۲۱۹ میلیارد دلار، ثروتمندترین فرد جهان معرفی کرد.

شاخص میلیاردرهای بلومبرگ همچنین ماسک را در پایان سال ۲۰۲۱ به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان معرفی کرد و ثروت شخصی وی را ۲۷۳.۵ میلیارد دلار تخمین زد. ماسک این هفته پس از ظهور به‌عنوان بزرگترین سهامدار در پلتفرم میکروبلاگینگ در روز دوشنبه به عضویت هیئت مدیره توییتر منصوب شد.

بحران روسیه و اوکراین، همه‌گیری کووید-۱۹ و بازارهای سهام بی‌ثبات، بر مجموع ثروت ثروتمندترین افراد جهان تاثیر گذاشته است. این رقم در سال گذشته با ۳ درصد کاهش به ۱۲.۷ تریلیون دلار رسید که از رکورد ۱۳.۱ تریلیون دلاری در سال ۲۰۲۱ کمتر بود.

۲۶۶۸ میلیاردر در جهان وجود دارد که از ۲۷۵۵ میلیاردر در سال گذشته کمتر است. فوربس گفت: فهرست ۱۲ نفر زیر ۳۰ سال کمتر از ۰.۵ درصد از میلیاردرهای جهان را نشان می‌دهد.

فوربس اعلام کرد: «به‌طور کلی امسال، سالی متفاوت برای این گروه نخبه زیر ۳۰ سال بود».

در حالی که امسال دو میلیاردر زیر ۳۰ سال بیشتر از سال ۲۰۲۱ وجود دارد، این گروه مجموعا ۳.۷ میلیارد دلار کمتر از گروه سال گذشته است که عمدتا به دلیل بازارهای متزلزل سهام و خروج سام بنکمن-فرید (از بنیان‌گذاران FTX) از این گروه است.

گوستاو مگنار ویتزو، وارث مزرعه ماهیگیری نروژ، ۲۸ ساله، با دارایی خالص ۴.۵ میلیارد دلار، در رتبه دوم فهرست زیر ۳۰ سال قرار دارد و لمان در جایگاه سوم قرار دارد.

در رتبه چهارم با ثروت ۲ میلیارد دلاری، رایان برسلو، ۲۷ ساله قرار دارد که دانشگاه استنفورد را رها کرد و شرکت نرم‌افزار پرداخت بولت را راه اندازی کرد. آستین راسل، ۲۷ ساله، موسس و مدیر اجرایی شرکت فناوری‌های حسگر خودرو لومینار، با دارایی خالص ۱.۶ میلیارد دلار، پنج‌ فرد برتر را تکمیل می‌کند.

تنها دو زن در فهرست امسال حضور داشتند. خواهران نروژی الکساندرا و کاترینا آندرسن که به ترتیب در رتبه‌های نهم و دهم قرار گرفتند، هر کدام دارای ثروت شخصی ۱.۳ میلیارد دلاری هستند.

۱۲ فرد ثروتمند زیر ۳۰ سال جهان و دارایی خالص آنان در ذیل ذکر شده است:

۱. گری وانگ: ۵.۹ میلیارد دلار

۲. گوستاو مگنار ویتزو: ۴.۵ میلیارد دلار

۳. کوین دیوید لمان: ۲.۴ میلیارد دلار

۴. رایان برسلو: ۲ میلیارد دلار

۵. آستین راسل: ۱.۶ میلیارد دلار

۶. پدرو فرانچسکی: ۱.۵ میلیارد دلار

۷. وانگ زلونگ: ۱.۵ میلیارد دلار

۸. هنریک دوبوگراس: ۱.۵ میلیارد دلار

۹. الکساندرا آندرسن: ۱.۳ میلیارد دلار

۱۰. کاترینا آندرسن: ۱.۳ میلیارد دلار

۱۱. استنلی تانگ: ۱.۲ میلیارد دلار

۱۲. اندی فانگ: ۱.۱ میلیارد دلار

منبع: ایسنا