به گزارش «نود اقتصادی»، سرهنگ سید ابوالفضل موسوی پور جانشین پلیس راهور تهران بزرگ در خصوص اقدامات پلیس راهور تهران بزرگ در بحث برخورد با تخلفات پوشش و مخدوشی پلاک گفت:در اسفند سال ۱۳۹۸ که کرونا شروع شد ۳۳۰۳۰۷ (سیصد و سی هزارو سیصد و هفت) مورد اعمال قانون مربوط به تخلفات پلاک را داشتیم و در مجموع در یکسال ۱۳۹۸، ۱۳۸۳۷ (سیزده هزار و هشتصد و سی و هفت) مورد دستگاه خودرو نیز متوقف و به پارکینگ دلالت داده شده است.

سرهنگ موسوی پور بیان داشت: در سال ۱۳۹۹ که بحث کرونا مطرح شد و اضافه شده به انگیزه تخلفات پوشش و مخدوشی پلاک ۵۷۲۵۸۷ (پانصد و هفتاد و دو هزارو پانصد و هشتاد و هفت) مورد اعمال قانون تخلفات پلاک را داشتیم که نزدیک به ۷۳ درصد افزایش برخورد بااین تخلف و اعمال قانون را شاهد هستیم و در بحث توقیف ۱۷۷۱۹ (هفده هزارو هفتصدو نوزده) دستگاه خودرو نیز متوقف و به پارکینگ متوقف شده اند که در این خصوص ۲۸ درصد افزایش توقیف در پارکینگ را داشته ایم.

وی گفت: در همین ۵ ماهه سال جاری ۲۲۸۰۳۶ (دویست و بیست و هشت هزارو سی و شش) مورد اعمال قانون مربوط به تخلفات پلاک را داشته ایم و ۵۷۵۰ (پنج هزار و هفتصدو پنجاه) مورد هم خودرو نیز به همین خاطر در پارکینگ متوقف شده اند.

وی افزود: این آمار نشان می‌دهد که در بحث افزایش انگیزه ارتکاب به این نوع جرم و تخلف در بحث محدودیت‌های کرونایی که در سال ۹۹ ایجاد شد تخلفات نیز بیشتر شد و در خصوص این موارد طرح انجام می‌دهیم و در بازه‌های زمانی طرح انجام می‌دهیم و بصورت گسترده و مثلا بمدت یکهفته و ۱۰ روز همه توان پلیس راهور در این بخش اختصاص داده می‌شود.

وی بیان داشت:در محدوده‌های ورودی به طرح ترافیک و محدوده کاهش آلودگی هوا، قبل و بعد از دوربین آن تیم‌های ما مستقر می‌شوند و همچنین در بزرگراه‌ها و همچنین در شب تیم‌های پلیس راهور تهران بزرگ مستقر هستند و در این ۵ ماهه ۱۴۳۸ مورد توقیف در شب داشتیم و با تخلفات برخورد شده است.

سرهنگ موسوی پور افزود: پوشش پلاک می‌تواند در محل رفع اثرشود و مانند راننده‌ای که پارچه‌ای چسبانده و وانتی که سپر را روی پلاک آورده و یا راننده‌ای که صندوق را بالا برده است که پوشش پلاک اطلاق می‌شود و قابل رفع اثر در محل می‌باشد و اعمال قانون شده و توجیه می‌شوند و از محل خارج می‌شوند .

جانشین پلیس راهور تهران بزرگ اظهار داشت: مخدوشی پلاک جرم محسوب می‌شود که مثلا عدد ۲ را ۳ کرده که حالتی که اتفاق می‌افتد این است که خلافی خودرویی که بمانند آن عدد تغیر یافته نیز راننده متخلف بگیرد و آن را نیز پرداخت کند یعنی خلافی دو خودرو را باید بگیرد و تسویه حساب انجام داده و بعد اقدامات بعدی برای ترخیص خودرو انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: برای مخدوشی پلاک پرونده تشکیل شده و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

وی در پایان تاکید کرد: تصاویری که از طریق دوربین‌های پلاک خوان توسط شهرداری به سمت پلیس ارسال می‌گردد در واحد اجراییات واحدی را داریم که تعدادی از همکاران بنده آموزش دیده اند برای همین منظور که پلاک‌هایی که مخدوش می‌شوند وتصاویر آن‌ها برای ما ارسال می‌گردد از از طریق دسترسی به سامانه‌های پلیسی که داریم بررسی می‌شود و اصالت و اصل آن پلاک بررسی می‌شود و ضمن اینکه شکایت ثبت و منع خدمات انجام می‌شود به هر واحد پلیسی که مراجعه می‌نماید قطعا باید به پارکینگ مراجعه نماید و تویه خلافی باید انجام دهد و به مقام قضایی معرفی می‌گردد و بعد از آنکه از مقام محترم قضایی پاسخ را آوردند نسبت به ترخیص آن اقدام می‌گردد.

وی گفت: اکثر پلاک‌هایی که مخدوش می‌شوند می‌توانیم آن‌ها را بررسی کرده و به اصالت پلاک برسیم.

پلاک وسیله نقلیه هویت وسیله نقلیه محسوب می‌شود

جانشین پلیس راهور تهران بزرگ گفت: مخدوشی پلاک و یا تغییر در ارقام پلاک جرم محسوب می‌شود و برابر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی از شش ماه تا یکسال حبس برای آن در نظر گرفته شده است.

 جانشین پلیس راهور تهران بزرگ گفت: پلاک وسیله نقلیه هویت وسیله نقلیه محسوب می‌شود و از دید قانون گذار آنقدر اهمیت دارد که در آیین نامه راهنمایی و رانندگی در ماده دو به موضوع شماره گذاری اختصاص داده شده و همه وسایل نقلیه موتوری و غیر موتوری و یدک‌های متصل به آن که در راه‌ها حرکت می‌کنند و وسایل نقلیه صنعتی و عمرانی، کشاورزی می بایست دارای پلاک و شماره باشند.

وی افزود: هر راننده‌ای که به هر نحوی بحث پوشش پلاک را انجام می‌دهد، زمینه ساز هرگونه تخلف و جرمی را متصور است. یعنی کسی که پوشش و مخدوشی پلاک را انجام می‌دهد هر تخلفی را ممکن است انجام دهد. ممکن است وارد محدوده طرح ترافیک شود یا وارد محدوده کاهش آلودگی هوا گردد و یا از محدودیت‌های شبانه عبور می‌نماید و با سرعت غیرمجاز حرکت می‌کند و از چراغ قرمز رد می‌شود و یا در برخی موارد بحث کیف قاپی‌ها توسط موتورسیکلت‌ها انجام می‌شود و هر کسی که بحث پوشش پلاک و یا مخدوشی پلاک را انجام دهد ممکن است هر نوع تخلفی را انجام دهد.

سرهنگ موسوی پور بیان داشت: پوشش پلاک تخلف محسوب شده و مورد اعمال قانون قرار می‌گیرد و در محل رفع اثر می‌نماییم و راننده را در محل توجیه و مورد آموزش قرار داده و از محل خارج می‌نماییم.

وی ادامه داد: در بحث مخدوشی پلاک و یا تغیر در ارقام پلاک جرم محسوب می‌شود و برابر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی از شش ماه تا یکسال حبس برای آن در نظر گرفته شده است که ما این موارد را تشکیل پرونده داده و به مقامات محترم قضایی ارسال می‌نماییم.

منبع: باشگاه خبرنگاران