اخبار شرکتها-به گزارش شستا رسانه به نقل از گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، شستا شرکتی که تا دو سال گذشته همواره پیشوند تاریکخانه را در کنار نام خود یدک می‌کشید حالا و بعد دو و نیم سال نسبت به سایر رقبای خود به شفاف‌ترین شرکت اقتصادی تبدیل شده است. شرکتی که امسال وارد سی و پنجمین سال فعالیت خود می‌شود و با بورسی شدنش ” چند گام رو به جلو ” برداشته است.

تا پیش از این صحبت از هیئت مدیره‌های دو شغله و مشمولین تبصره ۲ ماده ۲۴۱ قانون تجارت و بازنشستگان و سیاسیونی که بدون تخصص صندلی‌های مدیریتی را اشغال کرده بودند با واکنش تند و منفی از سوی مسئولین شستا مواجه می‌شد، اما اکنون دیگر خبری از هیئت مدیره‌های دوشغله و بازنشستگان در شستا نیست.

کمیته انتصابات شستا و هلدینگ‌ها با بررسی و مصاحبه و گرفتن آزمون در برخی موارد بهترین افراد را جهت تصدی پست‌های مدیریتی حتی در مدیریت‌های میانی شرکت‌ها بر عهده دارد و زمینه بر برخی انتصابات سفارشی تا حد بسیار زیادی بسته شده است.

جوانگرایی و استفاده از ظرفیت جوانان در پست‌های مدیریتی، افشای اسامی هئیت مدیره شرکت‌های زیر مجموعه شستا همراه با ذکر مشخصات، اصلاح ساختاری و متعاقب آن خروج شرکت‌های زیر مجموعه شستا از زیان دهی، حذف پدیده مدیران پروازی از نمونه اقدامات محمد رضوانی فر در شستا است.

رضوانی فر با تکیه بر مدیران جوان و انقلابی هزینه‌های زائد شستا را دفع کرد، دفاتر تهران شرکت‌ها که کلونی آقازاده‌ها و سفارشی‌ها بود را تعطیل و عمده تمرکز و فعالیت شرکت‌های زیر مجموعه شستا را در کارخانه‌ها مستقر کرد.

افزایش سود خالص شستا از ۱۲۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ به حداقل ۳۲ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰، کاهش شرکت‌های زیان ده از ۴۰ سرکت در سال ۹۶ به هشت شرکت در سال ۹۹ و خروج تمامی شرکت‌های زیر مجموعه شستا از زیان دهی در سال ۱۴۰۰ از جمله شاخص‌های عملکردی شستا در دوره جدید مدیریتی بوده است.

نظر سازمان حسابرسی کشور ثابت کننده مدعای شفافیت شستا در دو سال اخیر است، شستا پس از ۲۲ سال بالاترین رتبه ارزیابی گزارش مالی پاک را از سازمان حسابرسی با عنوان ” مطلوب و بدون شرط” دریافت کرد.

۹۳ درصد گزارش‌ها، گزارش مقبول هستند در حالیکه قبلا این نسبت ۵۰ درصد بود و در گزارشات مجموعه سازمان حسابرسی نیز همین نسبت گزارش مقبول وجود دارد و کسب ۹۳ درصد گزارش مقبول برای گروه شستا یک اقدام بزرگ بوده است.