به گزارش «نود اقتصادی»، کیوان کاشفی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه اظهار داشت: یکی از مسائل و مشکلات اساسی ما در تجارت با سوریه بحث حمل و نقل کالا است. از آنجا که بین ایران و سوریه مرز مشترک وجود ندارد بنابراین برای حمل و نقل کالا به این کشور  فقط سه راه وجود دارد که یکی از این راه ها حمل کالا از طریق مرز خاکی از کشور عراق است که به دلیل مسائل مختلف فعلا امکان استفاده از این مسیر برای حمل و نقل کالا از ایران به سوریه وجود ندارد و نمی توان در مورد آن برنامه ریزی کرد. 

وی بیان کرد: مسیر دوم حمل کالا  به سوریه از طریق کشتی‌ از بندر مرسین ترکیه به سوریه است که با توجه به هزینه زیاد حمل از این طریق و سایر مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد استفاده از این روش نیز امکان پذیر نیست.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه گفت: منطقی ترین روش برای حمل و نقل کالا از ایران به سوریه انتقال کالا از طریق خط کشتیرانی ایران از بندرعباس به بندر لاذقیه در سوریه است. اگرچه تاکنون نیز برای انتقال کالا از ایران به سوریه از مسیر بندرعباس به لاذقیه  و از طریق خط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اقدام می شد اما این اقدام به صورت منظم انجام نمی شد و بعضا کالاهای بازرگانان مدت زیادی در بندر معطل  می ماند و لذا با توجه به بعد مسافت و زمان بر بودن انتقال کالا، حمل و نقل کالا از این طریق توجیه اقتصادی نداشت.

کیوان کاشفی افزود: طبق توافق و هماهنگی های انجام شده مقرر شده هر ماه یک بار کشتی  باری به طور منظم از ایران به سوریه حرکت کند و بر این اساس اولین محموله در تاریخ بیستم اسفندماه سال جاری خواهد بود.