به گزارش‌ «نود اقتصادی»، به فاصله چند روز پس از کناره‌گیری حسن قالیباف اصل از سمت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار؛ رقابت برای نشستن بر کرسی رئیس دستگاه نظارت بر بازار سرمایه بالا گرفت.

در خلال این رقابت، اسامی مختلفی بر سر زبان‌ها افتاده که یکی از این افراد کسی نیست جز سید مهدی سدیدی!

سید مهدی سدیدی در حال حاضر مدیریت عاملی صندوق بازنشستگی، وظیفه و از کارافتادگی کارکنان بانکها را بر عهده دارد. از صندوق بازنشستگی، وظیفه و از کارافتادگی کارکنان بانک‌ها به عنوان یکی از حقوقی‌هایی یاد شده که در نامه اخیر امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی به قوه قضائیه از آن اسم برده شده است.

قاضی زاده هاشمی در این نامه آورده که پس از دعوت و تبلیغات گسترده مسئولین دولتی برای ورود عموم به بازار سرمایه، با تکرار عبارت «مردم باید همه‌ چیز را به بورس بسپارند» با محوریت تیم اقتصادی دولت از جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت نفت و شرکت‌ها و بانکهای دولتی یا تحت مدیریت دولت به عنوان قدرت بلامنازع بازار سرمایه با افزایش غیرعلمی شاخص کل علی‌رغم توصیه مکرر و گسترده کارشناسان امر و نیز ریاست وقت سازمان بورس که بدین دلیل با فشار دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی (رئیس شورای عالی بورس) برکنار گردید، موجب افزایش قیمت سهام شاخص ساز و در نتیجه حبابی شدن شاخص کل و هجوم عموم مردم به بازار سرمایه شدند.

به گفته قاضی زاده هاشمی، در اوج بی تدبیری، در نوزدهم مردادماه سالجاری در اقدامی هماهنگ و با خروج گسترده نقدینگی از بازار موجبات تباهی دارایی قریب به اتفاق مردم را فراهم کردند. وی تصریح کرده که پس از شروع ریزش بزرگ بازار برخی از مقامات دولتی نظیر رئیس دفتر رئیس جمهور، برخی از اعضای شورای عالی و هیأت مدیره بورس، وزیر اقتصاد در رسانه ملی و رسانه های گروهی با طرح ادعای حمایت از بازار سرمایه و پایان ریزش، نوید بازگشت بازار را دادند. لکن برخی از حقوقی‌ها شروع به عرضه های سنگین سهام کرده و موجب سقوط هرچه بیشتر بازار و تشدید سلب اعتماد از بازار سهام گردیدند.

«حسن قالیباف اصل»، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار روز (سه‌شنبه) هفته جاری استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارایه و در استعفانامه خود دلیل کناره‌گیری از هیات مدیره و ریاست سازمان بورس را فراهم نشدن شرایط لازم و اعلامی برای حمایت از صنایع، بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران اعلام کرده است.