به گزارش «نود اقتصادی»، محمود عزیزیان، مدیرعامل شیشه اردکان بابیان اینکه گروه کارخانجات شیشه اردکان در سال 1384 تأسیس‌شده است، گفت: این مجموعه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده شیشه در خاورمیانه محسوب می‌شود که در سال 1390 به تولید رسید و از همان ابتدا موضوع صادرات در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه صادرات محصولات باکیفیت، متنوع و موردپسند بازارهای جهانی در دستور کار گروه شیشه اردکان قرار دارد، افزود: به همین دلیل ازلحاظ شرایط بازار باید همراه با بازار جهانی باشیم لذا در نمایشگاه‌های صنعت شیشه در دنیا شرکت می‌کنیم و علم، دانش و تکنولوژی خود را به‌روز می‌رسانیم.

مدیرعامل گروه کارخانجات شیشه اردکان اظهار داشت: لازمه به‌روز بودن این است که خطوط جدید راه‌اندازی شود و محصولات جدیدی به بازار عرضه شود تا چرخه تولید شیشه مانند شیشه‌های ضد اغتشاش، چاپ، دکوراتیو، دکورال، شیشه‌های لوازم‌خانگی مانند گاز، هود و یخچال را تکمیل کند.

وی بابیان اینکه علیرغم تحریم‌های گسترده کشور، در حال حاضر 50 درصد از محصولات تولیدی صنایع شیشه اردکان به 42 کشور صادر می‌شود، گفت: درصدد هستیم که در این شرایط تحریم نیز صادرات خود را افزایش دهیم و صادرات به کشورهای دیگر نیز در دست بررسی و اقدام است.


عزیزیان ضمن گلایه از عدم‌حمایت داخلی از صنایع، افزود: در شرایط تحریم، فشار دولت بر صنایع خیلی زیاد است درصورتی‌که اصولاً در این شرایط باید دست صنعتگر و کارآفرین باز باشد اما علیرغم فشار تحریم‌های خارجی، شدیدترین فشارها از سوی دولت بر صنایع اعمال می‌شود.

وی گفت: درحالی‌که صنایع در جنگ اقتصادی قرار دارند و برای صادرات محصولات خود و واردات لوازم و قطعات موردنیاز با مشکلات زیادی مواجه هستند سختگیری‌های داخلی برای صنایع نابودکننده است و بیش از اینکه تحریم‌ها به صنایع فشار بیاورد تحریم‌ها و فشارهای داخلی خیلی بیشتر است.

این کارآفرین برتر و صادرکننده برتر ملی با اشاره به برخی از شایعات و اظهارنظرها در خصوص آلاینده بودن صنعت شیشه گفت: صنعت شیشه یک صنعت پاک است و اصولاً کارخانه‌های شیشه در برخی از کشورهای جهان در مرکز شهرها قرار دارد و این صنعت هیچ‌گونه آلودگی غیرمتعارفی ندارد.

وی افزود: همه صنایع آلودگی صنعتی معمولی دارند و ما با نصب فیلترهای مختلف توسط محیط‌زیست استان پنج سال است که به‌صورت دوره‌ای مورد پایش و رصد قرار داریم و تاکنون هیچ آلودگی غیرمتعارف توسط محیط‌زیست اعلام‌نشده است و آلاینده بودن شیشه اردکان را شایعه و حرف‌وحدیث‌هایی می‌دانم که برخی از افراد تنگ‌نظر که نمی‌توانند رشد و پیشرفت این صنعت را ببینند مطرح می‌کنند.

عزیزیان اظهار داشت: سیلیس مصرفی در صنایع شیشه اردکان هیچ‌گونه آلودگی ندارد زیرا ما از سیلیس رسوبی استفاده می‌کنیم که در صنایع کاشی و سرامیک و ساخت لوازم‌خانگی نیز استفاده می‌شود.

وی بابیان اینکه تمام مواد اولیه این کارخانه از داخل کشور و از معادن متعلق به شرکت که در محدوده شهرستان اردکان قرار دارد تأمین می‌شود، گفت: خط تولید بلوک سبک و آجر ماسه آهکی با استفاده از ضایعات کارخانه راه‌اندازی شده است که محصول تولیدی باکیفیت مناسب جهت مصرف ساختمان‌سازی و در نمای ساختمان‌ها به بازار عرضه می‌شود.

مدیرعامل گروه کارخانجات شیشه اردکان با اشاره به پشتیبانی‌های مالی بانک تجارت از صنایع شیشه اردکان، گفت: این بانک از ابتدای شروع به کار این مجموعه با حمایت‌های خود به‌عنوان بانک عامل در کنار ما قرار داشته است و با در اختیار قرار دادن وام ارزی به این مجموعه نقش مهمی در تولید داشته است.

وی در پایان اظهار داشت: این مجموعه با وسعت بیش از 75 هکتار در سه بخش تولید شیشه، صنایع جانبی و فرآوری به‌صورت چرخه کامل تولید از معدن تا محصول نهایی احداث‌شده است و در حال حاضر 1400 نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند.