به گزارش «نود اقتصادی» مهدی مسعودی قائم مقام اتحادیه تعاونی های خوراک دام و آبزیان با اشاره به تاثیر حذف ارز مبادله ای بر واردات نهاده های دامی اظهار کرد: حذف ارز مبادله ای کنجاله سویا بر میزان و قیمت واردات انواع کنجاله سویا تاثیر گذار است که به همین خاطر  تشکل ها هشدار های لازم درباه نتایج منفی این امر را به وزیر جهاد کشاورزی، وزیر صنعت و معدن، وزیر کار و رفاه اجتماعی داده ایم.

وی افزود: بخش عمده ای از نهاده های دامی و مواد اولیه کارخانه های خوراک دام از طریق واردات تامین می شود که حذف ارز مبادله ای به سبب افزایش بیش از حد قیمت تمام شده محصولات پروتئینی به ضرر مصرف کنندگان تمام می شود.

به گفته مسعودی حذف ارز مبادله ای و جایگزینی آن با ارز آزاد به سبب نوسان قیمت نهاده ها به ضرر مرغداران و منفعت کارخانه های روغن کشی است.

قائم مقام اتحادیه تعاونی های خوراک دام با بیان اینکه قیمت نهاده ها تابع نرخ های جهانی است، گفت: البته برخی عوامل نظیر ضعف مدیریت، بهره وری پایین و...  به سبب افزایش هزینه های تولید در نوسان نرخ نهاده ها در بازار داخل تاثیر گذار است.

وی با اشاره به ضرورت تقویت زنجیره های تولید تصریح کرد: مرغداری کشور ما از نظر تکنولوژی و فناوری قابل رقابت با مرغداری بزرگ دنیا هستند که تنها به دلیل کاهش بهره وری با مشکلاتی در کیفیت و افزایش قیمت تمام شده محصول روبرو هستیم که این امر ضرر و زیان مرغداران را به همراه دارد.