میری، رئیس اتحادیه صاردکنندگان زعفران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی«نسیم آنلاین»، بیان داشت: بازار زعفران نیز مانند بازارهای دیگر در کساد کامل به سر می برد و رکودی که در کل بازار وجود دارد گریبان گیر این محصول نیز شده است.

وی ادامه داد: از طرفی وضعیت بازار به دلیل خوب نبودن شرایط مالی کاسبان به هم ریخته است لذا شرکت‌ها نیز اعتماد نمی‌کنند تا به صورت چک جنس به مغازه دار بدهند و همین باعث شده تا خرید و فروش نیز حتی کمتر از گذشته شود.

وی تصریح کرد: در کل کم شدن قدرت خرید مردم و همچنین بالا بودن قیمت زعفران موجب شده تا مردم حتی به عنوان سوغاتی چندان به خرید زعفران تمایلی نشان ندهند تمام این‌ها دست به دست هم داده است تا بازار این محصول به نسبت قبل دچار رکود بیشتری شود

وی تأکید کرد: برخی انتظار داشتند تا پس از لغو تحریم بازارتکان بخورد اما در حوزه زعفران لغو تحریم‌ها نمی‌تواند چندان تأثیرگذار باشد زیرا زعفران هرگز شامل تحریم نمی شد و دلیل آن نیز این بود که 90 درصد تولید کل زعفران دنیا در ایران صورت می‌گیرد.

میری اضافه کرد: بنابراین بعد از لغو تحریم‌ها بازار ما چندان تکانی نخورد زیرا همچنان مشکلات سوئیفت و باز شدن ال سی ها باقی است و باز نشده است. هر چند که امیدواریم به زودی این مشکل نیز برطرف شود.

رئیس اتحادیه صاردکنندگان زعفران در رابطه با بحث صادرات اظهار داشت: باتوجه به این که در اوایل سال صادرات رونق گرفته بود توقع داشتیم که در ادامه نیز این چنین باشد اما در طول ده ماه سال یعنی از اوایل تا آخر دی ماه با کاهش سی و پنج درصدی صادرات مواجه شدیم و این باعث شد تا در کل آمار خوبی از صادرات نداشته باشیم.

وی گفت: در برخی مصاحبه‌ها می شنویم که برخی می‌گویند صادرات به برخی کشورها از جمله آمریکا آغاز شده اما تا جایی که بنده مطلع هستم صادرات جدی تاکنون صورت نگرفته است.